Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pabianicach
USIB/415/01/07
z 8 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USIB/415/01/07
Data
2007.02.08


Referencje


Autor
Urząd Skarbowy w Pabianicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
koszt
podatek dochodowy od osób fizycznych
umorzenie akcji


Pytanie podatnika
W 2007r. stałam się akcjonariuszem spółki na podstawie umowy darowizny. Przedmiotowa darowizna została zarejestrowana w Urzędzie Skarbowym. Akcje spółki nie są przedmiotem publicznego obrotu, nie istnieje rynek notowań dla tych papierów. Spółka, której jestem akcjonariuszem po sprzedaży majątku i spłacie zobowiązań nie prowadzi dotychczasowej działalności - jedynym jej majątkiem jest gotówka oraz trudno ściągalne należności. Najwięksi akcjonariusze, po zmianie przedmiotu działalności spółki są zainteresowani pozbyciem się mniejszościowych akcjonariuszy ze składu akcjonariuszy.
W związku z tym na najbliższym Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy ma być podjęta uchwała o wykupie akcji od akcjonariuszy mniejszościowych w celu ich umorzenia. Jako akcjonariusz mniejszościowy zamierzam skorzystać z tej propozycji i sprzedać swoje akcje Spółce do umorzenia.
Czy kosztem nabycia w przypadku sprzedaży przez podatnika akcji Spółce do umorzenia będzie wartość tych akcji określona w umowie darowizny?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pabianicach, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 10.01.2007 r. w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego uznaje za prawidłowestanowisko przedstawione w złożonym wniosku

W dniu 10.01.2007 r. wpłynął do tut. Urzędu Pani wniosek w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.
Z przestawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że w 2007 r. stała się Pani akcjonariuszem spółki na podstawie umowy darowizny. Przedmiotowa darowizna została zarejestrowana w Urzędzie Skarbowym. Akcje spółki nie są przedmiotem publicznego obrotu, nie istnieje rynek notowań dla tych papierów. Spółka, której jest Pani akcjonariuszem po sprzedaży majątku i spłacie zobowiązań nie prowadzi dotychczasowej działalności – jedynym jej majątkiem jest gotówka oraz trudno ściągalne należności. Najwięksi akcjonariusze, po zmianie przedmiotu działalności spółki są zainteresowani pozbyciem się mniejszościowych akcjonariuszy ze składu akcjonariuszy. W związku z tym na najbliższym Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy ma być podjęta uchwała o wykupie akcji od akcjonariuszy mniejszościowych w celu ich umorzenia. Pani jako akcjonariusz mniejszościowy zamierza skorzystać z tej propozycji i sprzedać swoje akcje Spółce do umorzenia.
W złożonym wniosku pyta Pani, czy w świetle art. 24 ust. 5d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztem nabycia w przypadku sprzedaży przez podatnika akcji Spółce do umorzenia będzie wartość tych akcji określona w umowie darowizny?

Z przedstawionego przez Panią stanowiska wynika, że koszty uzyskania przychodów należy ustalić w wysokości wartości akcji z dnia darowizny. Natomiast dochodem jest nadwyżka przychodów uzyskanych z tytułu umorzenia akcji nad kosztami uzyskania przychodów ustalonych w sposób opisany powyżej, który podlega opodatkowaniu według zryczałtowanej stawki 19% i nie jest łączony z dochodami z innych źródeł.

Rozpatrując przedmiotowy wniosek Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pabianicach stwierdza, co następuje:
Zgodnie z art. 24 ust. 5d ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) - dochodem z umorzenia udziałów lub akcji w spółkach mających osobowość prawną jest nadwyżka przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem nad kosztami uzyskania przychodu obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo 23 ust. 1 pkt 38; jeżeli nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny, koszty ustala się do wysokości wartości z dnia nabycia spadku lub darowizny.
Art. 24 ust. 5 pkt 1 i 2 w/w ustawy definiuje dochód (przychód) z udziału w zyskach osób prawnych – dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także:
1.dochód z umorzenia udziałów (akcji),
2. dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji).
Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym od uzyskanych dochodów z tytułu umorzenia akcji pobiera się 19 % zryczałtowany podatek dochodowy, który nie jest łączony z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27.

Reasumując, w Pani przypadku przychód uzyskany z umorzenia akcji należy pomniejszyć o koszty ustalone do wysokości wartości akcji z dnia nabycia darowizny i opodatkować zryczałtowanym podatkiem dochodowym wg 19 %.
Po przeanalizowaniu opisanego wyżej stanu faktycznego i obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa – Naczelnik uznał stanowisko Pani za prawidłowe.
Jednocześnie Naczelnik tut. Urzędu zauważa, iż:niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Panią i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, interpretacja nie jest wiążącą dla Pani, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe, organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia – art. 14b par. 1 i par. 2 ustawy Ordynacja podatkowa.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj