Interpretacja Urzędu Skarbowego w Słupsku
PI/2/415-48/06
z 29 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PI/2/415-48/06
Data
2006.11.29



Autor
Urząd Skarbowy w Słupsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury


Słowa kluczowe
faktura korygująca
podatek dochodowy od osób fizycznych
podatek należny
podwyższenie
wystawienie faktury


Pytanie podatnika
Jak powinny być ujmowane w deklaracji PIT-5L przychody wynikające z faktur korygujących, jeżeli przyczyną korekty nie jest naprawa błędu lecz podwyższenie ceny sprzedaży tj. okoliczność, która zaistniała po dokonaniu pierwotnej sprzedaży


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia .09.2006r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie ujęcia w deklaracji PIT-5L przychodu z tytułu wystawienia faktur korygujących w związku z podwyższeniem ceny sprzedaży, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Słupsku

stwierdza, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do pisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

W dniu .09.2006r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Słupsku wpłynął wniosek właściciela firmy o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Podatnik ze swoimi głównymi klientami ma podpisane wieloletnie umowy z ceną bazową na swoje produkty. Nie zawsze ceny te są akceptowane przez firmę podatnika. Wówczas w drodze negocjacji cenowych, zostają ustalone nowe, wyższe ceny, które obowiązują zawsze od 1 stycznia i obejmują również wyroby dostarczone wcześniej. Na tej podstawie firma podatnika wystawia faktury korygujące.

Podatnik pyta, jak powinny być ujmowane w deklaracji PIT-5L przychody wynikające z faktur korygujących, jeżeli przyczyną korekty nie jest naprawa błędu lecz podwyższenie ceny sprzedaży tj. okoliczność, która zaistniała po dokonaniu pierwotnej sprzedaży.

Zdaniem podatnika, jeżeli wystawiono fakturę korygującą w związku z podwyższeniem ceny sprzedaży, to winna ona być ujmowana w rejestrze sprzedaży w dacie jej wystawienia i rozliczana w deklaracji PIT-5L za miesiąc bieżący.

Do przedstawionego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące przepisy:

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), za przychód z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

W myśl art. 14 ust. 1c ww. ustawy – za datę powstania przychodu z działalności gospodarczej uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e – 1g, dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:

  1. wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub
  2. wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub
  3. otrzymano zapłatę za wykonane świadczenia w pozostałych przypadkach.

Zasadę tę obowiązani są stosować podatnicy prowadzący działalność gospodarczą, jeżeli nie mają do nich zastosowania szczególne uregulowania zawarte w art. 14 ust. 1e-1g ustawy, gdzie z przepisu 1f wynika, że jeżeli podatnik:

  1. jest podatnikiem podatku od towarów i usług nie korzystającym ze zwolnienia od tego podatku oraz
  2. prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów, oraz
  3. ewidencjonuje przychody w dacie wystawienia faktur, zgodnie z odrębnymi przepisami,
  • za datę powstania przychodu uważa się dzień wystawienia faktury, a jeżeli faktura nie została wystawiona w terminie określonym w odrębnych przepisach, za datę powstania przychodu uważa się dzień, w którym powinna być wystawiona.

W opisanym przez podatnika przypadku podwyższenie ceny sprzedaży nastąpiło już po wystawieniu faktury pierwotnej, która wystawiona była prawidłowo tj. zgodnie z postanowieniami wówczas obowiązującej umowy, co spowodowało konieczność wystawienia faktury korygującej.

Zdaniem tut. organu podatkowego, gdy wystawienie faktury korygującej jest efektem zdarzenia, które wystąpiło po upływie danego okresu rozliczeniowego, np. w miesiącu następnym, a podatnik nie miał wcześniej wiedzy, że przychód będzie wyższy, dokonana korekta powinna zostać uwzględniona w deklaracji bieżącej.

Ponieważ, zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym „Firma ” wystawiając faktury korygujące zwiększające jej przychód z powodu podwyższenia ceny towarów, będzie zobowiązana do rozliczenia w/w faktur w deklaracji PIT-5L za miesiąc, w którym wystawiono faktury korygujące, nie ma obowiązku korygowania deklaracji za miesiące, w których wystawiono faktury pierwotne.

Mając na uwadze obowiązujące przepisy prawne tut. Organ podatkowy podziela stanowisko zajęte przez podatnika w opisanym wyżej wniosku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj