Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
DF/415-486/06/FW
z 21 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DF/415-486/06/FW
Data
2006.06.21



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności wykonywanej osobiście


Słowa kluczowe
biegły sądowy
obliczenie podatku
opodatkowanie dochodu
podatek dochodowy
podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
W jaki sposób należy obliczyć wysokość dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w sytuacji, gdy wynagrodzenie jest dodatkowo obciążone podatkiem od towarów i usług?


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (jedn. tekst: Dz. U. z 2005 roku Nr 8 poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku podatnika o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie:

  • w jaki sposób należy obliczyć wysokość dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w sytuacji, gdy wynagrodzenie jest dodatkowo obciążone podatkiem od towarów i usług?

stwierdzam, że:

stanowisko podatnika przedstawione w ww. wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Podatnik prowadzi działalność gospodarczą. Dochody z tej działalności podlegają opodatkowaniu podatkiem liniowym. Jednocześnie jako biegły sądowy wykonuje opinie dla sądów, a uzyskane dochody rozlicza w zeznaniu rocznym na formularzu PIT-37. Za opinię wykonaną w 2005 roku dla Sądu Okręgowego w Gdańsku podatnik wystawił rachunek, a od otrzymanej kwoty wynagrodzenia odprowadził podatek VAT. Płatnik wynagrodzenia w wystawionej informacji PIT-11/8B ujął w przychodzie kwotę z podatkiem VAT, od której obliczył koszty uzyskania przychodu, dochód oraz zaliczkę na podatek dochodowy.

Zdaniem Podatnika otrzymane wynagrodzenie, obciążone podatkiem VAT, należy w pierwszej kolejności pomniejszyć o ten podatek, a następnie od otrzymanej kwoty odjąć koszty i obliczyć podatek dochodowy od osób fizycznych.

Stosownie do postanowień art. 13 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zmianami) za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym oraz płatników, z zastrzeżeniem art. 14 ust. 2 pkt 10, i inkasentów należności publicznoprawnych, a także przychody z tytułu udziału w komisjach powoływanych przez organy władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 9.

W art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustawodawca zdefiniował przychód (z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3) jako otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Kwotą faktycznie otrzymaną czy postawioną do dyspozycji podatnika nie jest jednak kwota podatku od towarów i usług. Podatek VAT jest bowiem podatkiem pośrednim. Uwzględnianie kwoty podatku VAT w podstawie opodatkowania podatkiem dochodowym, byłoby „płaceniem podatku od podatku”.

W świetle powyższego podstawę opodatkowania stanowi kwota przychodu pomniejszona o kwotę należnego podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (...) osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności osobom określonym w art. 3 ust. 1 z tytułu działalności określonej w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19% należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b).

Na podstawie art. 42 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych płatnicy określeni w wyżej cytowanym artykule, są obowiązani przesłać imienne informacje o wysokości dochodu, sporządzone według ustalonego wzoru.

Zatem podmiotem uprawnionym do dokonywania korekt PIT-11/8B jest płatnik wynagrodzenia, który wystawił przedmiotową informację.

Mając powyższe na uwadze tut. organ podatkowy uznaje stanowisko Podatnika przedstawione w zapytaniu za prawidłowe.

Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Gdańsku informuje, iż załączone do wniosku o udzielenie interpretacji dokumenty nie podlegały ocenie przez tutejszy organ podatkowy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj