Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kluczborku
PDF/415-3/07
z 13 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDF/415-3/07
Data
2007.04.13



Autor
Urząd Skarbowy w Kluczborku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Wyłączenia przedmiotowe


Słowa kluczowe
podatek dochodowy od osób fizycznych
podział majątku dorobkowego


Pytanie podatnika
Czy płaci się podatek z tytułu podziału majątku dorobkowego?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r. nr 8 poz. 60 ze zmianami) w związku z Pani wnioskiem złożonym w dniu 06.02.2007r., uzupełnionym w dniu 19.02.2007r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego, w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kluczborku uznaje stanowisko przedstawione przez Panią we wniosku za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Zgodnie z art.14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r. nr 8 poz. 60 ze zmianami) Naczelnik Urzędu Skarbowego stosownie do swojej właściwości na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta udziela pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach , w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W dniu 06.02.2007r. złożyła Pani w tut. Urzędzie wniosek z dnia 05.02.2007r., uzupełniony w dniu 19.02.2007r., w którym zwraca się Pani z zapytaniem, czy musi Pani płacić jakikolwiek podatek z tytułu podziału majątku dorobkowego, na jakim formularzu ma Pani złożyc zeznanie podatkowe i w jakim terminie musi Pani złożyć formularz.

Z załączonego do wniosku protokołu Sądu Rejonowego w Kluczborku z dnia ........... 2006r. (Sygn. akt ........../06) w sprawie podziału majątku dorobkowego wynika, iż w skład majątku dorobkowego wchodzi spółdzielcze własniościowe prawo do lokalu, którego wartość ustalono na kwotę 60.000,-zł.W wyniku zawartej ugody, z tytułu podziału tego majątku otrzymała Pani przekazem na konto w dniu 11.01.2007r. kwotę 35.000,-zł.

Pani zdaniem, nie powinna Pani płacic żadnego podatku, ponieważ jest to majątek dorobkowy.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kluczborku informuje:

Zgodnie z przepisem art. 2 ust. 1 pkt. 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr. 14 poz. 176 z późn. zmianami) przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z tytułu podziału wspólnego majątku małżonków w wyniku ustania lub ograniczenia małżeńskiej wspólności majątkowej oraz przychodów z tytułu wyrównania dorobków po ustaniu rozdzielności majątkowej małżonków lub śmierci jednego z nich.

W oparciu o powołany przepis, zauważyć należy, iż przychód ze źródeł określonych przez Panią w złożonym wniosku nie podlega opodatkowaniu na zasadach określonych ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jednocześnie tutejszy Organ podatkowy informuje, iż prawne podstawy ustrojów majątkowych obowiązujących między małżonkami zostały określone w ustawie z dnia 25 lutego 1964r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. Nr 9, poz. 59 ze zmianami).

Wobec powyższego wyrażone przez Panią we wniosku stanowisko , że otrzymane pieniądze z tytułu podziału majątku dorobkowego nie podlega opodatkowaniu w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych jest prawidłowe.

Jednocześnie zaznacza się, iż niniejsza interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania postanowienia zgodnie z Pani zapytaniem.

Stosownie do treści art. 14 b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Zgodnie z art. 14a § 4 i art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem tut. Organu Podatkowego w terminie 7 dni od daty jego doręczenia.

Zażalenie na postanowienie organu podatkowego zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 w/w ustawy powinno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające do żądanie.

Podpis Zastępcy Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kluczborku



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj