Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Grunwald
BP/443-101/06
z 27 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
BP/443-101/06
Data
2007.03.27



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Grunwald


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
nagrody
opodatkowanie
podatek od towarów i usług
premia


Pytanie podatnika
Czy czynność wydawania nieodpłatnie towarów, stanowiących nagrody premiowe, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?


Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego wynika, iż wnioskodawca przy dostawie towarów o określonej wartości przekazuje nabywcy bezpłatnie towar (nagrody), który nie jest związany z działalnością pytającego. Nagrody mają na celu zachęcenie nabywców do dokonywania nabyć o określonej wartości. W stanie faktycznym, nagrody stanowią m.in. słodycze, aparaty fotograficzne. Jak wskazał pytający, przy nabyciu towarów stanowiących nagrody, korzystał z prawa obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.

Zdaniem wnioskodawcy wyrażonym w przedmiotowym wniosku, czynność nieodpłatnego przekazania nagród nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań-Grunwald wyjaśnia, iż w przedmiotowym przypadku będą miały zastosowanie następujące przepisy prawne:

art.5 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku do towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz. 535 ze zm.); opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju ;

art.7 ust.2 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz.535 ze zm.); przez dostawę towarów, o której mowa w art.5 ust.1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części;

art.7 ust.3 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz.535 ze zm.) ; przepisu ust.2 nie stosuje się do przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek.

W oparciu o wskazane wyżej przepisy, Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań – Grunwald wyjaśnia, iż z opisanego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, iż podatnik dokonuje sprzedaży premiowej w ten sposób, że klient w zamian za zakup towarów o określonej wartości otrzymuje od podatnika nagrody rzeczowe. Istota sprzedaży premiowej polega na tym, że zakup towaru łączy się z uzyskaniem przez nabywcę dodatkowych korzyści, które nie występują przy innych tego rodzaju transakcjach, pozbawionych elementów premiowania. Z treści wniosku wynika, że podatnik wykorzystuje poprzez sprzedaż premiową środki oddziaływania na potencjalnego nabywcę zmierzające do zachęcenia do nabycia towarów o określonej wartości. Zatem wydanie nagrody klientowi ma na celu uatrakcyjnienie sprzedaży i służy zwiększeniu przychodów.

Odnosząc powyższe stwierdzenie na grunt przepisów ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług, stwierdzić należy, iż stosownie do art.5 ust.1, opodatkowaniu podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług. Do czynności zrównanych z dostawą towarów – art.7 ust.2 (a więc do czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług) ustawodawca zaliczył przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne, niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników.

wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia.

Cytowany przepis art.7 ust.2 stanowi zatem, iż opodatkowaniu tym podatkiem podlegają również czynności nieodpłatnego przekazania towarów na cele inne niż związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części. Jak wskazał pytający w stanie faktycznym, przy nabyciu towarów będących przedmiotem przekazania, dokonywał obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Rozumując zatem a contrario należy uznać, iż w myśl ww. przepisu wszelkie towary przekazane nieodpłatnie na cele związane z działalnością przedsiębiorstwa, od których przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego ( i nie podlegały wyłączeniu wskazanemu w art.88 ust.1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług), i które nie są materiałami reklamowymi lub informacyjnymi, prezentami o małej wartości albo próbkami, są towarami w stosunku do których czynność nieodpłatnego przekazania podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Takie rozumienie przepisu potwierdza również art.7 ust.3 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym nie stanowi czynności opodatkowanej „przekazanie drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek”. Przekazanie tych towarów zawsze ma związek z prowadzonym przedsiębiorstwem, zatem należy uznać, że przekazanie towarów w związku z prowadzonym przedsiębiorstwem mieści się w katalogu czynności opodatkowanych. W sytuacji, gdyby przekazanie towarów w związku z prowadzonym przedsiębiorstwem nie byłoby czynnością opodatkowaną, powyższy przepis wyłączający z katalogu czynności opodatkowanych przekazanie drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek byłby zbędny.

W myśl przepisu art. 7 ust.4 ustawy o podatku od towarów i usług, przez prezenty o małej wartości rozumie się przekazywane przez podatnika jednej osobie towary: 1) o łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty, o której mowa w art.21 ust.1 pkt 68a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli podatnik prowadzi ewidencję pozwalającą na ustalenie tożsamości tych osób; 2) których przekazania nie ujęto w ewidencji, jeżeli jednostkowa cena nabycia lub jednostkowy koszt wytworzenia przekazanego towaru nie przekracza 5zł.

Przez próbkę natomiast rozumie się niewielką ilość towaru reprezentującą określony rodzaj lub kategorię towarów, która zachowuje skład oraz wszystkie właściwości fizyczne, fizykochemiczne i chemiczne lub biologiczne towaru, przy czym ilość lub wartość przekazywanych (wręczanych) przez podatnika próbek nie wskazuje na działanie mające charakter handlowy (por. art.7 ust.7 ustawy o podatku od towarów i usług). Należy nadmienić, iż podatnik w przedmiotowym stanie faktycznym podkreślił, iż właściwości towarów będących przedmiotem przekazania uniemożliwiają zaklasyfikowanie ich do kategorii próbek lub prezentów o małej wartości.

Mając na uwadze cytowane na wstępie przepisy prawne tutejszy organ podatkowy stwierdza, że stanowisko jednostki dotyczące zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, wyrażone w niniejszym wniosku jest nieprawidłowe. Jednocześnie tutejszy organ podatkowy nadmienia, iż ze względu na wycofanie przez pytającego wniosku w zakresie zagadnień dot. podatku dochodowego od osób prawnych, pozostaje on w tej części bez rozpatrzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj