Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu
PD-1/415-7/07
z 20 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-1/415-7/07
Data
2007.02.20



Autor
Urząd Skarbowy w Nowym Sączu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
majątek wspólny małżonków
podział majątku
spłata
wspólność majątkowa
zniesienie współwłasności


Pytanie podatnika
Czy otrzymana kwota tytułem spłaty udziału we współwłasności majątkowej małżeńskiej podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu działając na podstawie art. 216, art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 17.01.2007 r. (data wpływu: 22.01.07 r.) uzupełnionego w dniu 09.02.07 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem przesłanym w dniu 22 stycznia 2007 roku zwróciła się Pani do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie.
Własne stanowisko w sprawie będącej przedmiotem wniosku oraz wyczerpujące przedstawienie stanu faktycznego uzupełnione zostały w dniu 09.02.2007 r.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
W wyniku zawartej ugody sądowej, w której ustalono łączną wartość majątku dorobkowego, małżonek zobowiązał się spłacić Pani, tytułem całkowitego rozliczenia wszystkich roszczeń wynikających z podziału majątku dorobkowego określoną kwotę, płatną co kwartał począwszy od 31 grudnia 2006 r. w kwotach po 5.000 zł, aż do całkowitej spłaty.
Skierowane przez Panią pytanie:
Czy otrzymana kwota tytułem spłaty udziału we współwłasności majątkowej małżeńskiej podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
W złożonym piśmie stoi Pani na stanowisku, iż spłata ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z tytułu podziału wspólnego majątku małżonków w wyniku ustania lub ograniczenia małżeńskiej wspólności majątkowej oraz przychodów z tytułu wyrównania dorobków po ustaniu rozdzielności majątkowej małżonków lub śmierci jednego z nich.
Powstanie, ograniczenie oraz ustanie małżeńskiej wspólności ustawowej są regulowane postanowieniami ustawy z dnia 25 lutego 1964 roku – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9 poz. 59 ze zm.).
Małżeńska wspólność majątkowa powstaje z mocy ustawy z chwilą zawarcia małżeństwa i ma charakter współwłasności łącznej. W skład majątku wspólnego małżonków wchodzą przedmioty i prawa majątkowe nabyte w czasie trwania małżeństwa przez oboje małżonków lub jednego nich, a udziały małżonków w tym majątku są równe.
Ustawowy ustrój wspólności majątkowej między małżonkami może ulec zniesieniu lub ograniczeniu na skutek zawartej między nimi umowy (art. 47 § 1 ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy), na skutek orzeczenia sądu (art. 52 § 1) albo z mocy prawa.
Uwzględniając stan faktyczny i ww. uregulowania prawne należy stwierdzić, iż otrzymana przez Panią kwota tytułem spłaty udziału we współwłasności majątkowej małżeńskiej nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, gdyż zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 5 w przedmiotowej sprawie nie mają zastosowania przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W dacie złożenia wniosku nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj