Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta
PDP/423-4/06
z 22 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDP/423-4/06
Data
2006.05.22



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Nowa Huta


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Pobór podatku


Słowa kluczowe
księgi
rok podatkowy
zeznanie roczne


Pytanie podatnika
W jakim terminie i w jakiej wysokości spółka z o.o., która przekształca się w spółkę akcyjną winna dokonać rozliczenia podatku dochodowego od osób prawnych za ostatni miesiąc roku podatkowego oraz za cały rok podatkowy?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. z roku 2005 Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia 20.04.2006 r. (uzupełnionego w dniu 04.05.06 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego od osób prawnych w zakresie wysokości zaliczki na podatek dochodowy za ostatni miesiąc roku podatkowego w przypadku zmiany formy prawnej oraz ilości deklaracji za m-c w którym nastąpiła zmiana formy prawnej stwierdza, żestanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Stan faktyczny opisany przez podatnika:
W dniu 6 kwietnia 2006 r. Zgromadzenie Wspólników Spółki z o.o. podjęło uchwałę o przekształcenie w spółkę akcyjną. Został złożony wniosek o zmianę wpisu w rejestrze spółek tj. wpis informujący o przekształceniu w spółkę akcyjną, z jednoczesnym wykreśleniu z rejestru spółkę przekształcaną. Mając na uwadze w/w stan prawny Spółka składa zapytanie dotyczące sposobu i zakresu zastosowania prawa podatkowego w sprawie wysokości zaliczki na podatek dochodowy za ostatni miesiąc roku podatkowego oraz czy powinny być złożone dwie deklaracje podatkowe w przypadku dwóch hipotetycznych sytuacji zmiany formy prawnej np. 28 kwietnia lub 4 maja 2006 r.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia, postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Zgodnie z art. 551 § 1 ustawy z dnia 15.09.2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) spółka jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna,spółka z o.o, akcyjna (spółka przekształcona) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą). Spółka staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru (art. 552 Ksh). Dodać należy, że wpis do Krajowego Rejestru Sądowego następuje na podstawie postanowienia.
Z punktu widzenia zasad rachunkowości, opisane w pytaniu przekształcenie jednostki, traktowane jest jako zmiana formy prawnej. W takiej sytuacji przekształcona spółka z o.o. ma obowiązek – zgodnie z art. 12 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 ze zm.) - zamknąć księgi rachunkowe na dzień poprzedzający dzień przekształcenia. W myśl art. 45 ust. 1 ww. ustawy ma również obowiązek sporządzić na ten dzień sprawozdanie finansowe. Jednocześnie zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy o rachunkowości należy otworzyć księgi rachunkowe na dzień zmiany formy prawnej, tj. na dzień dokonania wpisu przekształcenia do Krajowego Rejestru Sądowego.
Z kolei zgodnie z art. 8 ust. 6 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. z 2000 r. Dz. U. Nr 54, poz. 654 ze zm.), jeżeli z odrębnych przepisów wynika obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych (sporządzenie bilansu) przed upływem przyjętego przez podatnika roku podatkowego, za rok podatkowy uważa się okres od pierwszego dnia miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do dnia zamknięcia ksiąg rachunkowych. W tym przypadku za następny rok podatkowy uważa się okres od dnia otwarcia ksiąg rachunkowych do końca przyjętego przez podatnika roku podatkowego.
W świetle powyższych uregulowań, przekształcenie spółek kapitałowych wiąże się z zamknięciem ksiąg rachunkowych, sporządzeniem sprawozdania finansowego, a w konsekwencji z obowiązkiem zakończenia roku podatkowego. Okoliczność wystąpienia końca roku podatkowego, zgodnie z treścią art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wiąże się z kolei z obowiązkiem złożenia zeznania podatkowego. Z przepisu tego wynika bowiem, że podatnicy zobowiązani są składać urzędom skarbowym zeznania o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym do końca trzeciego miesiąca roku następnego i w tym terminie wpłacić należny podatek dochodowy. W zapytaniu Spółka za termin przekształcenia przyjmuje hipotetyczne dwie daty tj. dzień 28 kwietnia lub 4 maja br. W związku z tym należy przyjąć, że pierwszy rok podatkowy wystąpi od:
1) 01.01.-27.04.06 r. w tym przypadku zeznanie Cit-8 winno być złożone do 27.07.2006,
2) 01.01.-03.05.06 r. --------------------------------------------------- 03.08.2006 r.
Natomiast na podstawie art. 25 ust. 2 ustawy pow. wyż. o podatku dochodowym od osób prawnych, deklaracje o wysokości dochodu (straty) osiągniętego od początku roku podatkowego, jak również zaliczki miesięczne obliczone zgodnie z art. 25 ust. 1 ustawy, za okres od pierwszego do przedostatniego miesiąca roku podatkowego składa się i uiszcza w terminie do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Natomiast zaliczka za ostatni miesiąc jest uiszczana w wysokości zaliczki za miesiąc poprzedni do 20 dnia ostatniego miesiąca roku podatkowego. Biorąc pod uwagę pierwszy hipotetyczny termin roku podatkowego, to przedostatni miesiąc roku podatkowego jest miesiąc marzec i Spółka winna złożyć deklarację za ten miesiąc do 20.04.06 r.,a zaliczkę wpłacić w podwójnej wysokości, również w wyżej wymienionym terminie. Natomiast w drugim hipotetycznym terminie roku podatkowego przedostatni miesiąc jest to kwiecień i do 22.05.06 r. spółka winna winna złożyć deklarację oraz wpłacić zaliczka w podwójnej wysokości.
W tym przypadku spółka akcyjna złoży pierwsze deklaracje CIT-2 za okres 28-30.04.06 r. w terminie do 22.05.2006 r. lub za okres 04.-31.05.06 r. w terminie do 20.06.06 r.
W świetle przedstawionego stanu faktycznego i prawnego Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta uznaje stanowisko podatnika za prawidłowe.

Powyższa interpretacja:
– dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, w momencie zmiany przepisów traci moc nin. postanowienie. Zostanie uchylone z urzędu, w drodze decyzji przez Dyrektora Izby Skarbowej,
– nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe, organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj