Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Grunwald
ADIII/415-70/06
z 12 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ADIII/415-70/06
Data
2007.03.12


Referencje


Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Grunwald


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
dywidendy
fundusz
nadwyżka bilansowa
przychód z kapitału pieniężnego
spółdzielnie
zryczałtowany podatek dochodowy


Pytanie podatnika
Czy przychody członków spółdzielni z tytułu przeznaczenia nadwyżki bilansowej na podwyższenie udziałów poszczególnych członków, podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 19%?
Czy przy wypłacie /zwrocie/ udziałów członkom spółdzielni wystąpi ponowny obowiązek opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
Czy kwota pochodząca ze sprzedaży majątku Spółdzielni w związku z jej likwidacją, która pozostanie po spłaceniu wszystkich należności określonych w art. 125 § 1 i § 2 Prawa spółdzielczego i w oparciu o § 3 w/w artykułu i przeznaczona będzie na wypłaty udziałów, stanowi dochód poszczególnych członków Spółdzielni i podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 19%?


Zarząd Spółdzielni podejmuje działania zmierzające do likwidacji Spółdzielni. W toku prowadzonych czynności likwidacyjnych powołany likwidator Spółdzielni będzie dokonywał sprzedaży majątku, stanowiącego własność Spółdzielni. Kwoty uzyskane ze sprzedaży majątku likwidowanej spółdzielni przeznaczone zostaną na wypłaty udziałów członków. Nadwyżka bilansowa po zapłaceniu podatku dochodowego od osób prawnych i innych obowiązkowych obciążeń wynikających z odrębnych przepisów ustawowych, również przeznaczona będzie w oparciu o uchwałę walnego zgromadzenia, na podwyższenie funduszu udziałowego, tj. podwyższenie udziałów poszczególnych członków Spółdzielni.Zdaniem Wnioskodawcy:Przychody członków Spółdzielni z tytułu przeznaczenia nadwyżki bilansowej na podwyższenie udziałów poszczególnych członków, zgodnie z art. 30 a ust.1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym.Przy wypłacie udziałów członkom spółdzielni nie wystąpi obowiązek podatkowy, bowiem zgodnie z art. 41 ust. 5 ustawy z podatku dochodowym od osób fizycznych, spółdzielnia jako płatnik obowiązana jest pobrać zryczałtowany podatek dochodowy w terminie 14 dni od dnia podjęcia uchwały walnego zgromadzenia o podwyższeniu funduszu udziałowego a następnie przekazać na rachunek urzędu skarbowego /PIT-8A/.Uzyskany dochód pochodzący ze sprzedaży majątku Spółdzielni w związku z jego likwidacją podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 19%.
Organ podatkowy uznaje stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.

Z przedstawionego przez Spółdzielnię stanu faktycznego wynika, że nadwyżka bilansowa po zapłaceniu podatku dochodowego od osób prawnych i innych obciążeń wynikających z odrębnych przepisów ustawowych, przeznaczona będzie w oparciu o uchwałę walnego zgromadzenia, na podwyższenie funduszu udziałowego tj. podwyższenie udziałów poszczególnych członków Spółdzielni.

Ponadto w toku prowadzonych czynności likwidacyjnych powołany likwidator Spółdzielni będzie dokonywał sprzedaży majątku, a kwota która pozostanie po spłaceniu wszystkich należności określonych w art. 125 § 1 i § 2 Prawa Spółdzielczego , w oparciu o § 3 w/w artykułu również zostanie przeznaczona na wypłaty udziałów członkom spółdzielni.Po zakończeniu likwidacji Spółdzielni jej członkowie otrzymają zwrot wniesionych udziałów członkowskich.

Do przedstawionego stanu faktycznego zastosowanie mają następujące unormowania prawne:

Zgodnie z art. 75 ustawy z dnia 16 września 1982r. Prawo Spółdzielcze /Dz.U. z 2003r Nr 188,poz.1848 ze zm/ zysk spółdzielni, po pomniejszeniu o podatek dochodowy i inne obciążenia obowiązkowe wynikające z odrębnych przepisów ustawowych, stanowi nadwyżkę bilansową. Część nadwyżki bilansowej pozostałej po dokonaniu odpisu na fundusz zasobowy przeznacza się m. in. na odpis na udziały członkowskie.

W świetle zapisu art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz.U. Nr 14,poz.176 z 2000r. ze zm./ źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe , w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c.

Za przychody z kapitałów pieniężnych w myśl art. 17 ust. 1 pkt 4 w/w ustawy uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały / akcje/ w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni.

Zgodnie z przepisami art. 24 ust. 5 pkt 4 w/w ustawy dochodem / przychodem/ z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód /przychód/ faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także: dochód przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego, a w spółdzielniach – dochód przeznaczony na podwyższenie funduszu udziałowego oraz dochód stanowiący równowartość kwot przekazanych na ten kapitał / fundusz/ z innych kapitałów /funduszy/ osoby prawnej.

Zgodnie z art. 30 a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od uzyskanych dochodów / przychodów/ z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19 % zryczałtowany podatek dochodowy.

W myśl przepisu art. 41 ust. 4 w/w ustawy podatnicy, o których mowa w ust. 1 , są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat / świadczeń/ lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 29, art. 30 ust.1 pkt 2,4, 4a, 5 i 13 oraz art. 30 a ust. 1 z zastrzeżeniem ust.5.

Przepis ust. 5 art. 41 w/w ustawy wskazuje, iż w razie przeznaczenia dochodu na powiększenie kapitału zakładowego lub akcyjnego, a w spółdzielniach funduszu udziałowego płatnicy , o których mowa w ust. 4, pobierają zryczałtowany podatek dochodowy w terminie 14 dni od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu rejestrowego o dokonaniu wpisu o podwyższeniu kapitału zakładowego lub akcyjnego, a w spółdzielniach od dnia podjęcia przez walne zgromadzenie uchwały dotyczącej podwyższenia funduszu udziałowego.

Zgodnie z przepisami art. 42 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych / Dz.U. Nr 14 poz. 176 z 2000r. ze zm./ w brzmieniu obowiązującym w 2006r. spółdzielnia jako płatnik zobowiązana była przekazać kwoty zryczałtowanego podatku w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek – na rachunek urzędu skarbowego właściwego dla swej siedziby wraz z deklaracją sporządzoną według ustalonego wzoru / PIT-8A/.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań – Grunwald informuje, że do przepisu art. 42 ust 1 wprowadzono zmiany ustawą z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw /Dz.U. Nr 217, poz. 1588/.
Zgodnie z art. 1 pkt 46 a i b w/w ustawy od 01.01.2007r. płatnicy przekazują wyłącznie kwoty zryczałtowanego podatku dochodowego /bez obowiązku składania deklaracji PIT-8A/, a w terminie do końca stycznia roku następnego po roku podatkowym składają roczne deklaracje według ustalonego wzoru /PIT-8AR/.

Mając na uwadze stan faktyczny i wyżej powołane przepisy prawne Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań – Grunwald stwierdza, że przychody uzyskane z tytułu podwyższenia udziałów poszczególnych członków spółdzielni, poprzez przeznaczenie nadwyżki bilansowej oraz pozostałej kwoty uzyskanej ze sprzedaży likwidowanego majątku spółdzielni, podlegają 19% zryczałtowanemu podatkowi dochodowemu. Podatek ten pobierany jest przez spółdzielnię jako płatnika w terminie 14 dni od dnia podjęcia przez walne zgromadzenie uchwały dot. podwyższenia funduszu udziałowego. Przy wypłacie /zwrocie/ udziałów członkom spółdzielni nie wystąpi ponowny obowiązek opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych zwróconych udziałów do wysokości wniesionych wkładów – art.21 ust. 1 pkt. 50 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań – Grunwald informuje, że niniejsza interpretacja została udzielona w oparciu o przedstawiony przez płatnika stan faktyczny i zawiera ocenę prawną z uwzględnieniem stanu prawnego na dzień zaistnienia zdarzenia.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj