Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze
PD/415-137/06/R1
z 2 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415-137/06/R1
Data
2006.11.02



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
przychód
umowa użyczenia


Tożsamy z
68207
Pytanie podatnika
Czy z tytułu nieodpłatnego korzystania z lokalu żony istnieje obowiązek opodatkowania się?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 22.08.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe w kwestii braku obowiązku podatkowego z tyt. nieodpłatnego korzystania z lokalu stanowiącego własność żony.

U Z A S A D N I E N I E

Po analizie stanu faktycznego tut. organ uznał, iż podatnik jest uprawniony do złożenia wniosku o wydanie interpretacji, a w sprawie tej nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Z wniosku wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą w lokalu użytkowym, będącym własnością żony. Korzysta Pan z tego lokalu na podstawie zawartej z żoną umowy użyczenia. Lokal mieści się w bloku mieszkalnym, a zarządcą wspólnoty mieszkaniowej jest TBS X. Ponosi Pan wszelkie koszty związane z bieżący utrzymaniem lokalu.
We wniosku zostało zawarte m.in. zapytanie czy z tyt. nieodpłatnego korzystania z lokalu żony istnieje obowiązek opodatkowania się. Przedstawił Pan stanowisko, że należąc do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn, nie powstanie przychód z tyt. nieodpłatnych świadczeń.

Umowa użyczenia jest umową cywilnoprawną i wszystkie zagadnienia z nią związane uregulowane zostały w kodeksie cywilnym. Zgodnie z art. 710 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy.
Natomiast, stosownie do treści art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) do przychodów z działalności gospodarczej zalicza się wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczonych zgodnie a art. 11 ust. 2 – 2b, z wyjątkiem otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn.
W myśl art. 14 ust. 3 pkt 1 i 2 ustawy z dn. 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 1997 r. Nr 16, poz. 89 ze zm.) do I i II grupy podatkowej zaliczamy:
1. małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów (I grupa)
2. zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów,małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych (grupa II).
Z powyższych przepisów wynika, że ustawodawca osiąganie przychodów z tyt. bezpłatnego używania na podstawie umowy użyczenia rzeczy wykorzystywanej na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej uzależnia od stopnia pokrewieństwa pomiędzy zawierającymi tego typu umowę.
Zatem wyrażone stanowisko, że nie powstanie u Pana przychód w związku z zawartą umową z żoną jest prawidłowe.

Powyższa interpretacja:
- zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę;
- stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa nie jest wiążąca dla podatnika/ następcy prawnego podatnika odpowiedzialnego za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w § 5.

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków–Podgórze w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia (art. 236 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj