Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie
DO/415-29/06
z 17 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DO/415-29/06
Data
2006.11.17



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Tarnowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
niepełnosprawni
odliczenie od dochodu
wydatki na rehabilitację


Pytanie podatnika
Czy wydatek poniesiony na zakup lampy leczniczej przez osobę niepełnosprawną zaliczoną do I grupy inwalidztwa uprawnia ją do odliczenia w/w wydatku od dochodu ?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U z 2005r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 14.09.2006 r. (data wpływu do Urzędu 18.09.2006 r.), uzupełnionego pismem z dnia 10.10.2006 r. (data wpływu do Urzędu 13.10.2006 r.)oraz pismem z dnia 10.11.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko dotyczące odliczenia od dochodu wydatku poniesionego na zakup lampy leczniczej przez osobę niepełnosprawną I grupy inwalidztwa jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Zgodnie z art. 14a § 1 w/w ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Z przedstawionego we wniosku z dnia 14.09.2006 r., uzupełnionego pismami z dnia 10.10.2006 r. i 10.11.2006 r., stanu faktycznego wynika, że podatnik będący osobą niepełnosprawną i posiadający I grupę inwalidzką w sierpniu 2006 r. zakupił lampę leczniczą „Medo-light” typu Z4L. Jest to urządzenie medyczne posiadające Certyfikat Zatwierdzenia Systemu Zapewnienia Jakości Wyrobu WE nr 1451/M/001/05 wydany przez Ośrodek Badawczo-Rozwojowy PREDOM-OBR w Warszawie. Przedmiotowa lampa wspomaga pracę serca podatnika, gdyż jest on po zawale i ma chore serce.W w/w stanie faktycznym podatnik zwraca się z zapytaniem, czy wydatek poniesiony na zakup lampy leczniczej przez osobę niepełnosprawną zaliczoną do I grupy inwalidztwa uprawnia go do odliczenia w/w wydatku od dochodu.

Zdaniem wnoszącego wniosek, wydatek poniesiony na zakup lampy leczniczej przez osobę niepełnosprawną posiadającą I grupę inwalidztwa podlega odliczeniu od dochodu.

Odnosząc się do przedstawionego przez podatnika stanowiska tutejszy Organ stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 28-30 oraz art. 30a-30c, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1, 2, 4, 4a-4e, ust. 6 lub art. 24b ust. 1 i 2 lub art. 25,, po odliczeniu kwot wydatków poniesionych na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwianiem wykonywania czynności życiowych poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.
Za wydatki na cele rehabilitacyjne, zgodnie z art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym, uważa się wydatki poniesione na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego.Należy zaznaczyć, iż samo pojęcie rehabilitacji osób niepełnosprawnych nie zostało zdefiniowane w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Pod pojęciem rehabilitacja należy rozumieć przywrócenie choremu aktywności poprzez fizyczne i psychiczne przystosowanie do zmienionych warunków życia.
Właściwym do stwierdzenia, czy dane urządzenie, sprzęt czy narzędzie techniczne jest niezbędne w rehabilitacji oraz będzie ułatwiało wykonywanie czynności życiowych stosownie do potrzeb wynikających z Pani niepełnosprawności jest lekarz specjalista. Pisemne poświadczenie wystawione przez lekarza specjalistę stanowi podstawę do uznania zakupu w/w lampy za wydatek, o którym mowa w art. 26 ust. 7a pkt 3 w/w ustawy, podlegający odliczeniu od dochodu do opodatkowania.

W świetle art. 26 ust. 7b cyt. ustawy powyższe wydatki podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały sfinansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. W przypadku gdy wydatki były częściowo sfinansowane (dofinansowane) z tych funduszy (środków), odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną (dofinansowaną) z tych funduszy (środków) lub zwróconą w jakiejkolwiek formie.Wydatki, o których mowa, podlegają odliczeniu od podstawy opodatkowania w roku podatkowym, w którym zostały poniesione, w wysokości faktycznie poniesionej, a maksymalną wysokość odliczeń wyznacza dochód do opodatkowania. Odliczenia te są dokonywane na podstawie dowodu potwierdzającego poniesienie tych wydatków. Dowodem takim jest każdy dokument, potwierdzający fakt dokonania konkretnych wydatków przez określoną w nim osobę.
Warunkiem odliczenia w/w wydatków jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek:
- orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub,
- decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, albo
- orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów.

Z przedłożonej do pisma kopii wypisu z treści orzeczenia z dnia 26.01.1994 r. Obwodowej Komisji Lekarskiej d/s Inwalidztwa i Zatrudnienia wynika, że posiada Pani orzeczenie lekarza orzecznika ZUS zaliczające Panią do I grupy inwalidztwa, a zakupiona lampa lecznicza wspomaga pracę serca.

W świetle powyższego, stanowisko Podatnika dotyczące odliczenia od dochodu wydatku poniesionego na zakup lampy leczniczej przez osobę niepełnosprawną I grupy inwalidztwa tut. Organ uznaje za prawidłowe, pod warunkiem posiadania w/w pisemnego poświadczenia wystawionego przez lekarza specjalistę.

Zgodnie z art. 14 a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.Stosownie do art. 14 b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj