Interpretacja Urzędu Skarbowego w Tczewie
PDII/415-13/06
z 17 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDII/415-13/06
Data
2006.05.17



Autor
Urząd Skarbowy w Tczewie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
akcje pracownicze
zakup akcji
źródła przychodu


Pytanie podatnika
Czy 20 % zniżka od ceny emisyjnej akcji będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w momencie objęcia akcji EDF?


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst: Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Pana z dnia 20.02.2006 r. doręczonego tutejszemu Urzędowi w dniu 22.02.2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji dotyczącej zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie: czy 20 % zniżka od ceny emisyjnej akcji będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w momencie objęcia akcji EDF,

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tczewie

stwierdza, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 20.02.2006 r. doręczonym tutejszemu Urzędowi w dniu 22.02.2006 r. - zwrócił się Pan do tutejszego organu podatkowego z zapytaniem:

#9679; czy 20 % zniżka od ceny emisyjnej akcji będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w momencie objęcia akcji EDF.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że uczestniczy Pan w Programie Akcjonariatu Pracowniczego Grupy EDF, w związku z czym zakupił Pan akcje Electricite de France International z siedzibą we Francji, których cena subskrypcyjna była niższa od emisyjnej o 20 % dyskonto.

Prezentuje Pan stanowisko, że zakupienie akcji EDF z 20 % rabatem nie powoduje konieczności zapłacenia od ww. zniżki podatku w momencie nabywania akcji.

Opisana sytuacja nie wypełnia bowiem hipotezy art. 11 ust. 1 UPDOF, gdyż nie mamy do czynienia z nieodpłatnym świadczeniem, skutkującym powstaniem przychodu.

Dopiero w momencie ewentualnej sprzedaży, nabytych wcześniej akcji EDF, powstanie dochód do opodatkowania, który będzie różnicą pomiędzy ceną uzyskaną ze sprzedaży a wydatkiem na objęcie ww. akcji. Bo w tym właśnie momencie, podatkowo zrealizuje się zniżka, z której skorzystał Pan przy nabyciu akcji, ponieważ o jej równowartość będą niższe koszty uzyskania przychodu.

Oświadczył Pan, że w sprawie objętej wnioskiem nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Po przeanalizowaniu wniosku Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tczewie wyjaśnia, co następuje:

Art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) określa moment uzyskania przychodu z innych źródeł przychodów niż działalność gospodarcza. Jak wynika z brzmienia wyżej wymienionego przepisu przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Nabycie przez Pana w Programie Akcjonariatu Pracowniczego Grupy EDF akcji Electricite de France International z siedzibą we Francji z 20 % zniżką od ceny emisyjnej nie można w tym przypadku traktować jako nieodpłatnego świadczenia w rozumieniu art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, skutkującego powstaniem przychodu. Akcje są papierami wartościowymi inkorporującymi zarówno prawa, jak i obowiązki akcjonariusza w stosunku do spółki będącej emitentem akcji. Moment uzyskania dochodu z akcji nie jest tożsamy z momentem ich otrzymania. Cecha papierów wartościowych, jakimi są akcje jest to, iż generują dochód w przyszłości: w postaci dywidendy, czy też – w przypadku ich odpłatnego zbycia – w postaci różnicy między cena nabycia a cena rynkową.

Powyższe stanowisko potwierdza zapis art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów: wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych, w tym dochodu z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także umorzenia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych. Wobec tego przychód powstanie dopiero w momencie sprzedaży nabytych akcji. Przychód uzyskany z tego tytułu należy zakwalifikować jako przychód z kapitałów pieniężnych.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. ”a” i „b” w/w ustawy o podatku dochodowym za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z:

  • odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych,
  • realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o publicznym obrocie papierami wartościowymi.

W świetle powyższego nabywając akcje po cenach preferencyjnych nie uzyskał Pan przychodu w momencie ich nabycia w rozumieniu art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym.

Powstały przychód z udzielonego upustu przy zakupie akcji będzie skutkował zwiększeniem podstawy opodatkowania z tytułu zbycia tych akcji.

Stosownie do zapisu art. 9 ust. 2 wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24-25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Jednocześnie zgodnie z art. 30b ust. 1, ust. 2 pkt 1 i ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Dochodem, o którym mowa wyżej, jest między innymi: różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub ust. 1g, lub art. 23 ust. 1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14.

Przepisy art. 30b ust.1 ustawy stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo niezapłacenie podatku zgodnie z tymi umowami jest możliwe pod warunkiem posiadania przez podatnika certyfikatu rezydencji (art. 30b ust. 3 ustawy).

W świetle art. 30b ust. 5a i 5b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli podatnik o którym mowa w art. 3 ust. 1, osiąga dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych zarówno na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jak i poza jej granicami, dochody te łączy się i od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu za granicą. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany za granicą. W przypadku podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 1, uzyskującego dochody, o których mowa w ust. 1, wyłącznie poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, zasadę określoną w ust. 5a stosuje się odpowiednio.

Biorąc powyższe pod uwagę dopiero w momencie ewentualnej sprzedaży przez Pana nabytych wcześniej akcji EDF, powstanie dochód do opodatkowania, który będzie różnicą pomiędzy ceną uzyskaną ze sprzedaży a wydatkiem na objęcie w/w akcji.

Dochód uzyskany ze sprzedaży przedmiotowych akcji należy wykazać w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym na formularzu PIT-38.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj