Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Nowe Miasto
ZPA/443-01/2007
z 26 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZPA/443-01/2007
Data
2007.03.26



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Nowe Miasto


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Kasy rejestrujące


Słowa kluczowe
obowiązek instalacji kasy rejestrującej
sprzedaż nieruchomości
zaliczka na poczet ceny


Pytanie podatnika
Wnioskodawca zwraca się z zapytaniem, czy istnieje konieczność ewidencjonowania przy użyciu kasy fiskalnej sprzedaży nieruchomości, udziałów w hali garażowej oraz sprzedaży usług wynajmu. Czy obowiązek ten powstanie także w przypadku otrzymywania zaliczek na poczet dostaw lokali mieszkalnych i usługowych oraz udziałów w hali garażowej.


Dnia 08 stycznia 2007r. podatnik złożył w trybie art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - zwanej dalej ustawa o VAT, dotyczący ewidencjonowania w kasie rejestrującej obrotu ze sprzedaży świadczonych usług i towarów.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka prowadzi działalność gospodarczą od 1999r. i jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Przedmiotem działalności, w przeważającej części, jest sprzedaż nieruchomości, tj. lokali mieszkalnych i użytkowych wraz z udziałem w gruncie przynależnym do tych lokali oraz udziałów w nieruchomości, tj. udziałów w hali garażowej stanowiącej odrębny od gruntu przedmiot własności wraz z udziałem w gruncie, z prawem do korzystania z konkretnego miejsca postojowego, boksu postojowego lub piwnicy znajdujących się w tej hali. Ponadto zakres działalności obejmuje także wynajem miejsc i boksów postojowych oraz innych lokali użytkowych.

Odbiorcami towarów i świadczonych usług są zarówno osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej oraz firmy. Procedura nabycia przez klienta w/w towarów (tj. lokalu mieszkalnego, usługowego, udziału w hali garażowej) składa się z czterech etapów. Odpowiednio jest to: podpisanie umowy cywilnoprawnej, zobowiązującej klienta do wpłacania zaliczek na poczet ceny nabywanych towarów; wpłata zaliczek na poczet ceny (potwierdzana każdorazowo fakturą VAT); podpisanie protokołu zdawczo- odbiorczego; podpisanie aktu notarialnego przenoszącego własność nieruchomości lub udziału w nieruchomości. Dotychczas podatnik nie był zobowiązany do ewidencjonowania obrotu przy pomocy kasy rejestrującej.

Zdaniem podatnika, sprzedaż lokali mieszkalnych i usługowych, stanowiących odrębny od gruntu przedmiot własności, udziałów w hali garażowej z prawem do wyłącznego korzystania z konkretnego miejsca postojowego, boksu postojowego lub piwnicy oraz otrzymane zaliczki na poczet w/w dostaw korzysta ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kas rejestrujących – na podstawie § 2 pkt 1, poz. 42 załącznika do rozporządzenia Ministra Finansów z 28 marca 2006r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 51, poz. 375 ze zm.). Również zwolnione z obowiązku ewidencjonowania są usługi wynajmowania nieruchomości na własny rachunek – poz. 16 powołanego załącznika.

Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego podziela stanowisko podatnika zawarte w przedmiotowym wniosku i stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Przez sprzedaż należy rozumieć zarówno odpłatną dostawę towarów jak i odpłatne świadczenie usług – art. 2 pkt 22 ustawy o VAT.

W rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 marca 2006r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. Nr 51, poz. 375 ze zm.) w § 2 ust. 1 do dnia 30 czerwca 2007r. ustawodawca zwalnia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaż w zakresie czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia. W poz. 42 załącznika zamieszczono zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania dla dostawy nieruchomości, natomiast w poz. 16 dla świadczenia usług w zakresie wynajmowania nieruchomości na własny rachunek.

Z powołanych przepisów wynika, że zwolnieniu podlega dostawa nieruchomości bez żadnych dodatkowych wymogów. W przypadku współwłasności nieruchomości określonej w częściach ułamkowych, każdy ze współwłaścicieli ma określony ułamkiem udział w nieruchomości. Ponieważ ustawa o VAT nie definiuje pojęcia nieruchomości, zasadne jest uwzględnienie definicji zawartej w art. 46 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.). Stosownie do tego przepisu nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności. Przepisy prawa cywilnego w sposób jednoznaczny definiują pojęcie współwłasności jako rodzaj własności, nie zaś jako prawo majątkowe innego typu. Zgodnie z art. 195 k. c. współwłasność to własność przysługująca niepodzielnie kilku osobom. Udział we współwłasności daje prawo do władztwa nad konkretną wyodrębnioną rzeczą materialną – w tym przypadku nieruchomością. W związku z tym, w opinii tut. organu podatkowego w świetle definicji zawartej w art. 2 ust. 6 ustawy o VAT, sprzedaż udziału we współwłasności rzeczy (w tym nieruchomości) należy traktować w kategorii dostawy towaru. Sprzedaż taka oznacza bowiem sprzedaż uprawnień właścicielskich do rozporządzania rzeczą jako taką i wyczerpuje definicję dostawy towarów.

W tej sytuacji, podatnik sprzedając udział w nieruchomości lub wynajmując w niej udziały – odpowiednio sprzedaje i wynajmuje część nieruchomości. Oznacza to, że każda dostawa towaru (całość lub część nieruchomości) oraz usług na rzecz osób fizycznych, o których mowa w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT nie podlega ewidencjonowaniu przy zastosowaniu kas rejestrujących.

W tym stanie rzeczy, obowiązkowi temu nie będą podlegać także otrzymane przez podatnika przed dokonaniem dostawy towarów zaliczki na ich poczet. Nie można traktować zaliczki jako odrębnej czynności. Przedpłata bowiem nie jest dodatkową czynnością podlegającą opodatkowaniu, lecz integralnie związana z usługą lub sprzedażą towaru, na poczet której została uiszczona. W przypadku przedpłat ustawodawca określił jedynie inny moment powstania obowiązku podatkowego niż w przypadku sprzedaży bez pobrania zaliczki.

Zatem biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz powyższe regulacje, Spółka nie jest zobowiązana do ewidencjonowania w kasie rejestrującej obrotu i kwot podatku należnego ze sprzedaży lokali mieszkalnych i usługowych, sprzedaży udziałów w hali garażowej oraz otrzymanych na poczet tych dostaw zaliczek – na podstawie w § 2 ust. 1, poz. 42 załącznika wyżej cytowanego rozporządzenia. Zwolnienie to również dotyczy obrotów osiąganych ze sprzedaży usług wynajmowania części hali garażowej, które nie podlegają ewidencjonowaniu przy zastosowaniu kas rejestrujących, z uwagi na przedmiotowe zwolnienie tych czynności – por. § 2 ust. 1, poz. 16 załącznika. Powyższe zwolnienia obowiązują do 30 czerwca 2007r.

Mając na uwadze powyższy stan faktyczny i prawny orzeczono jak w sentencji.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań Nowe – Miasto informuje, że powyższa interpretacja jest oparta o stan faktyczny przedstawiony we wniosku podatnika oraz stan prawny obowiązujący w dacie wydania niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj