Interpretacja Pomorskiego Urzędu Skarbowego
VI/443-236/06/JD
z 11 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
VI/443-236/06/JD
Data
2006.10.11



Autor
Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury


Słowa kluczowe
kontrahent zagraniczny
podatek od towarów i usług
podatkowa grupa kapitałowa
rejestracja dla potrzeb podatku od towarów i usług
terytorium Polski
treść faktury
zakup towarów


Pytanie podatnika
Czy faktura jest sporządzona w prawidłowy sposób, tak aby uprawniała do odliczenia podatku w niej zawartego?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika l.dz. Ng 9/06 z dnia 06.07.2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu 11.07.2006 r.), uzupełnionego pismem l.dz. Ng. 16/2006 z dnia 28.08.2006 r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie prawidłowości wystawienia przez kontrahenta unijnego faktury, w przypadku nabycia przez podmiot krajowy towarów przemieszczanych w obrębie terytorium kraju, oraz prawa do odliczenia podatku w niej zawartego, w świetle ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT,

stwierdza, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Podatnik współpracuje z kontrahentem zagranicznym dokonując wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów. Od czerwca 2006 r. kontrahent podjął decyzję, że dystrybucja towarów będzie następowała przy wykorzystaniu magazynu zlokalizowanego w Polsce, jako dostawa krajowa, opodatkowana polskim podatkiem od towarów i usług. Firma zagraniczna tworzy w Wielkiej Brytanii wraz z innymi spółkami grupę podatkową, reprezentowaną przez jednego z członków grupy. Podmiot reprezentujący grupę (posiadający w Wielkiej Brytanii ten sam numer identyfikacji podatkowej dla celów podatku od wartości dodanej jak kontrahent Podatnika) został zarejestrowany w Rzeczypospolitej Polskiej dla celów podatku VAT jako podatnik VAT czynny. Faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży zawiera

nazwę kontrahenta oraz podmiotu reprezentującego grupę podatkową, jak również numer identyfikacji podatkowej (nadany w RP) podmiotu reprezentującego grupę. Kwoty w euro ujęte w fakturze zostały przeliczone na zł wg kursu NBP. Zakupione towary są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Podatnik dołączył do wniosku kserokopie:

– pisma od kontrahenta zagranicznego, wyjaśniającego przyjęte rozwiązania dotyczące współpracy z Podatnikiem oraz związki pomiędzy podmiotami angielskimi tworzącymi grupę podatkową,

– potwierdzenia zarejestrowania podmiotu jako podatnika VAT czynnego,

– otrzymanej faktury.

W związku z powyższym stanem faktycznym Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy faktura jest sporządzona w prawidłowy sposób, tak aby uprawniała do odliczenia podatku w niej zawartego.

Zdaniem Podatnika, faktura została sporządzona prawidłowo, zgodnie z zasadami określonymi w § 8, § 9 ust. 1 pkt 2 – 12 oraz ust. 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 95, poz. 798), i uprawnia do odliczenia podatku w niej zawartego.

Po przeanalizowaniu zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego oraz stanowiska wnioskodawcy, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa tut. Organ podatkowy stwierdza, co następuje:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik współpracuje z kontrahentem zagranicznym dokonując wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów. Jednakże od czerwca 2006 r. dystrybucja towarów będzie następowała przy wykorzystaniu magazynu zlokalizowanego w Polsce. Firma zagraniczna tworzy w Wielkiej Brytanii wraz z innymi spółkami grupę podatkową, reprezentowaną przez jednego z członków grupy, która stosuje jeden wspólny numer identyfikacji podatkowej VAT. Podmiot reprezentujący grupę został zarejestrowany w Rzeczypospolitej Polskiej dla celów podatku VAT jako podatnik VAT czynny. Faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży zawiera nazwę kontrahenta oraz podmiotu reprezentującego grupę podatkową jak również numer identyfikacji podatkowej (nadany w RP) podmiotu reprezentującego grupę. Zakupione towary są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Zgodnie z postanowieniami art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, miejscem dostawy towarów jest w przypadku towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią - miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy.

W związku z faktem, iż miejscem rozpoczęcia wysyłki/transportu towarów jest magazyn (tj. stałe miejsce prowadzenia działalności kontrahenta) znajdujący się na terytorium Polski, miejscem dostawy tych towarów jest terytorium kraju, zaś podmiotem obowiązanym do rozliczenia podatku jest kontrahent zagraniczny (co uczynił, wystawiając fakturę, w której opodatkował dostawę towarów stawką podatku w wysokości 22 %).

W myśl art. 106 ust. 1 ustawy o VAT, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Na podstawie m.in. delegacji zawartej w art. 106 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT Minister Finansów wydał powołane przez Podatnika rozporządzenie z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie (...) wystawiania faktur (...), zwane dalej rozporządzeniem.

Zgodnie z § 8 ust. 1 rozporządzenia zarejestrowani podatnicy jako podatnicy VAT czynni, posiadający numer identyfikacji podatkowej, wystawiają faktury oznaczone wyrazami „FAKTURA VAT”.

Faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży, powinna zawierać m.in. imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy; numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 10 i 11 (§ 9 ust. 1 pkt 1 i 2 rozporządzenia).

W myśl § 9 ust. 6 zdanie pierwsze rozporządzenia kwoty podatku wykazuje się w złotych bez względu na to, w jakiej walucie określona jest kwota należności w fakturze.

Kontrahent wystawił zatem fakturę zgodnie z przywołanymi przepisami, gdyż zawiera ona m.in.:

– nazwę sprzedawcy,

– numer identyfikacji podatkowej sprzedawcy (posiadanie wspólnego numeru identyfikacji podatkowej VAT w Wielkiej Brytanii kontrahenta oraz podmiotu reprezentującego grupę uprawnia do twierdzenia, iż nadany podmiotowi reprezentującemu tę grupę w RP numer identyfikacji podatkowej obejmuje również pozostałe podmioty tworzące tę grupę),

– kwoty podatku wykazane w zł.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż przedmiotowe towary są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, Podatnikowi przysługuje więc prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego zawarte w fakturze dokumentującej ich nabycie.

Jednocześnie tut. Organ nadmienia, iż przepisy dotyczące sposobu przeliczania kwot wykazywanych na fakturach, w sytuacji, gdy kwoty te wykazywane są w walutach obcych, zawarte są w rozdziale 14 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 970 ze zm.).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj