Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/SPC/436-4/07/SJ
z 8 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/SPC/436-4/07/SJ
Data
2007.03.08


Referencje


Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Podstawa opodatkowania

Podatek od czynności cywilnoprawnych

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu


Słowa kluczowe
kapitał
kapitał spółki
kapitał zakładowy
kapitał zapasowy
objęcie udziałów
podwyższenie kapitału
podwyższenie kapitału zakładowego
udział
umowa spółki


Pytanie podatnika
Czy opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlega nadwyżka wartości środków przekazanych przez udziałowca na objęcie udziałów ponad ich wartość nominalną przekazana na kapitał zapasowy (agio)?


Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, iż spółka holenderska (dalej: Udziałowiec), będąca jedynym udziałowcem Spółki planuje dokapitalizowanie Spółki poprzez podwyższenie jej kapitału zakładowego (tj. objęcie nowych udziałów Spółki)

Zgodnie z planowaną procedurą podwyższenia kapitału zakładowego Spółki, udziały objęte przez Udziałowca w wyniku powyższego dokapitalizowania zostaną objęte po cenie znacznie wyższej od ich wartości nominalnej. Natomiast nadwyżka wartości środków przekazanych przez Udziałowca na objęcie udziałów ponad ich wartość nominalną zostanie przelana na kapitał zapasowy Spółki.

W związku z powyższym Spółka prosi o potwierdzenie stanowiska, iż w przedstawionym powyżej stanie faktycznym nie powstanie obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu zmiany umowy spółki od wartości ceny objęcia udziałów przelanych na kapitał zapasowy

Naczelnik tut. Urzędu potwierdza stanowisko Spółki i wyjaśnia:

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k i pkt 2 ustawy z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2005r. Nr 41, poz. 399 – dalej ustawa o pcc) opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy spółki (akty założycielskie) oraz jej zmiany, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania tym podatkiem. Za zmianę umowy spółki w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością uważa się wniesienie lub podwyższenie wniesionego do spółki wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie kapitału zakładowego (art.1 ust.3 pkt 3 ustawy o pcc).

W takim przypadku podstawę opodatkowania określa art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b ustawy o pcc , który stanowi, iż przy zmianie umowy spółki podstawą tą jest wartość wkładów powiększających majątek spółki albo wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy. Zatem opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlega tylko podwyższenie kapitału zakładowego, natomiast nie jest opodatkowane podwyższenie kapitału zapasowego.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj