Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany
1432/IPDG2/415/429/17/07
z 8 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1432/IPDG2/415/429/17/07
Data
2007.02.08



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
akt notarialny
działalność gospodarcza
podatek liniowy
przychód
sprzedaż nieruchomości
sprzedaż środków trwałych
uzyskanie przychodów
użytkowanie wieczyste
warsztat


Pytanie podatnika
Czy przychód uzyskany ze sprzedaży powinien być zaliczony do przychodów z działalności gospodarczej, co będzie kosztem uzyskania przychodu oraz czy w przypadku wyboru opodatkowania dochodów podatkiem liniowym stawka tego podatku będzie miała zastosowanie do dochodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości ?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14 a, 216 i 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa / Dz. U. z 2005 Nr 8, poz. 60 ze zm. / Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa – Bielany, po rozpatrzeniu wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione przez wnioskodawcę.

U Z A S A D N I E N I E

Wnioskiem z dnia 13.11.2006r. zwrócił się Pan, na podstawie przepisu art. 14 a ustawy Ordynacja podatkowa o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie.

Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że aktem notarialnym z dnia 20.05.1988r. w wykonaniu decyzji nr z dnia 17.07.1987r. Kierownika Wydziału Geodezji i Gospodarki Gruntami Urzędu Dzielnicowego Warszawa – Ochota, została Panu i Pańskiej żonie Marii P. oddana działka przy ul. XXX w użytkowanie wieczyste na 99 lat. W 1990r. na tej działce wybudował Pan warsztat usług motoryzacyjnych, w którym prowadzi Pan działalność gospodarczą. W 2007r. zamierza Pan sprzedać tę nieruchomość.

W związku z przedstawionym stanem faktycznym prosi Pan o wyjaśnienie, czy przychód uzyskany ze sprzedaży powinien być zaliczony do przychodów z działalności gospodarczej, co będzie kosztem uzyskania przychodu oraz czy w przypadku wyboru opodatkowania dochodów podatkiem liniowym stawka tego podatku będzie miała zastosowanie do dochodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości.

Uważa Pan, że zgodnie z art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ujętych w ewidencji środków trwałych.

Kosztem uzyskania przychodów z tytułu zbycia budynku warsztatowego będzie cena jego nabycia lub koszt wytworzenia, przyjęty w ewidencji środków trwałych, pomniejszona o dokonane odpisy amortyzacyjne.

W odniesieniu do ceny uzyskanej z tytułu sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu nie wystąpią koszty uzyskania przychodu, ponieważ wartość prawa użytkowania wieczystego nie podlega amortyzacji, a roczne opłaty za korzystanie z tego prawa zaliczane były w ciężar kosztów w momencie ich poniesienia.

W przypadku wyboru w 2007r. opodatkowania zgodnie z art. 30 c updof przychód ze sprzedaży nieruchomości również należy zaliczyć do przychodów z działalności gospodarczej.

Stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa – Bielany:
Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa – Bielany uznaje stanowisko Strony, przedstawione we wniosku za prawidłowe.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych / Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm. / przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:
a/ środkami trwałymi,
b/ składnikami majątku, o których mowa w art. 22 d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22 g nie przekracza 1.500 zł.,
c/ wartościami niematerialnymi i prawnymi – ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2 c ; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.Pojęcie składników majątkowych definiuje wymieniona wyżej ustawa w art. 5 a pkt 2. Zgodnie z ustawową definicją pojęcie to generalnie oznacza aktywa w rozumieniu ustawy o rachunkowości.

Natomiast zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 15 lit. a ustawy z dnia 29 września 1994r. o rachunkowości / tekst jednolity Dz. U. z 2002r. Nr 76, poz. 694 ze zm. / środki trwałe to, z zastrzeżeniem pkt 17, rzeczowe aktywa trwałe i zrównane z nimi, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, kompletne zdatne do użytku i przeznaczone na potrzeby jednostki. Zalicza się do nich w szczególności; nieruchomości – w tym grunty, prawo użytkowania wieczystego gruntu, budowle i budynki, a także będące odrębną własnością lokale, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego. Jak z powyższego wynika, prawo wieczystego użytkowania gruntu jest zaliczane do środków trwałych. Zgodnie z art. 22 c pkt 1 o podatku dochodowym od osób fizycznych prawa wieczystego użytkowania gruntów nie podlegają amortyzacji.

Sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z wybudowanym na działce budynkiem zaliczonych do środków trwałych / składników majątku / jest przychodem z działalności gospodarczej. Do ustalenia dochodu z tej sprzedaży będzie miał zastosowanie przepis art. 24 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 24 ust. 2 pkt 1 cyt. ustawy u podatników osiągających dochody z działalności gospodarczej i prowadzących księgi przychodów i rozchodów dochodem z działalności jest różnica pomiędzy przychodem w rozumieniu art. 14 a kosztami uzyskania (...).

Dochodem z odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, wykorzystywanych na potrzeby działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej, jest przychód z odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 lit.b, a w pozostałych przypadkach dochodem lub stratą jest różnica między przychodem z odpłatnego zbycia a wartością początkową wykazaną w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem pkt 2, powiększona o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22 h ust. 1 pkt 1, dokonanych od tych środków i wartości.

Mając na uwadze powołane wyżej przepisy należy stwierdzić, że przychód, jaki Strona uzyska w 2007r. ze sprzedaży budynku warsztatowego oraz prawa wieczystego użytkowania działki, na której wybudowano ten budynek stanowić będzie przychód z działalności gospodarczej.

Do kosztów uzyskania tego przychodu należy zaliczyć:
1/ w przypadku budynku – wartość początkową środka trwałego pomniejszoną o sumę dokonanych odpisów amortyzacyjnych,
2/ w przypadku prawa wieczystego użytkowania gruntu – koszty uzyskania przychodu nie wystąpią, ponieważ wszelkie opłaty ponoszone przez Stronę w związku z nabyciem i korzystaniem z prawa wieczystego użytkowania gruntów stanowiły koszt uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej w momencie ich poniesienia.

Podatnik, który uzyskuje dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej ma prawo wybrać sposób opodatkowania tych dochodów na zasadach określonych w art. 30 c ustawy o pdof tj. 19% podatkiem liniowym. Ten sposób opodatkowania stosuje się do wszystkich dochodów z działalności gospodarczej, a więc również do dochodów uzyskanych na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej.

Interpretację wydano w oparciu o stan faktyczny wynikający z zapytania oraz o stan prawny obowiązujący w dniu jej wydania.
Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z przepisem art.236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj