Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany
1432/PMiCC/436/3/07/MW
z 5 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1432/PMiCC/436/3/07/MW
Data
2007.04.05



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Obowiązek podatkowy --> Powstanie obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
powstanie obowiązku podatkowego
spadek
testament


Pytanie podatnika
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w podatku od spadków i darowizn, jeżeli spadkodawczyni zmarła 13.01.2006r. przekazując swój majątek testamentem w części synowi oraz wnukowi, a otwarcie testamentu nastąpi w 2007r. i postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku również uprawomocni się w 2007r.


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Bielany działając na podstawie art. 216 i art.14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa / tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm. /, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 10.01.2007r. w zakresie podatku od spadków i darowizn stwierdza, iż przedstawione w pkt 1 zapytania stanowisko Strony w części dotyczącej powstania obowiązku podatkowego jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W pkt 1 wniosku Strona skierowała zapytanie kiedy powstaje obowiązek podatkowy w podatku od spadków i darowizn, jeżeli spadkodawczyni zmarła 13.01.2006r. przekazując swój majątek testamentem w części synowi oraz wnukowi, a otwarcie testamentu nastąpi w 2007r. i postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku również uprawomocni się w 2007r. Mając na uwadze przedstawiony przez Stronę stan faktyczny i obowiązujące w tym zakresie przepisy stwierdza sie co nastepuje: stosownie do treści art. 6 ust.1 ustawy z dnia 28.07.1983r. o podatku od spadków i darowizn / tekst jedn. Dz.U. z 2004r., Nr 142, poz. 1514 ze zm. / obowiązek podatkowy powstaje, przy nabyciu w drodze dziedziczenia – z chwilą przyjęcia spadku t.j. z chwilą śmierci spadkodawcy. Jeżeli nabycie niezgłoszone do opodatkowania stwierdzono następnie pismem, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą sporządzenia pisma; jeżeli pismem takim jest orzeczenie sądu , obowiązek podatkowy powstaje z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia .W przypadku nabycia rzeczy lub praw majątkowych tytułem spadku za dzień nabycia uznaje się dzień śmierci spadkodawcy. Zgodnie bowiem z art. 924 Kodeksu Cywilnego spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast stosownie do przepisu art. 925 tej ustawy spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku. Prawomocne postanowienie sądu stwierdza nabycie spadku przez spadkobiercę / art. 1025 § 1 k.c. /. Zmiany w ustawie o podatku od spadków i darowizn, wprowadzone ustawą z dnia 16.11.2006r. o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych / Dz. U. Nr 222, poz. 1629/ dotyczące zwolnienia od podatku od spadku osób najbliższych, weszły w życie z dniem 1 stycznia 2007r. Przepis art. 3 ust. 1 ustawy zmieniającej rozstrzyga, które przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn mają zastosowanie do nabycia, które nastąpiło przed dniem 1 stycznia 2007r. Do nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych, które nastąpiło przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, stosuje się przepisy ustawy w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie ustawy zmieniającej. Tak więc jeśli spadkodawca zmarł przed 1 stycznia 2007r. spadkobiercy będą opodatkowani według zasad obowiązujących do 31.12.2006r., jednakże mogą skorzystać z dotychczasowych licznych zwolnień i ulg w tym podatku. Nadwyżka będzie opodatkowana według skali obowiązującej dla bliskich z I grupy podatkowej. W myśl art. 17a ust.1 ustawy o podatku od spadków i darowizn podatnicy podatku od spadków i darowizn są obowiązani złożyć w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego zeznanie podatkowe o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych według ustalonego wzoru.

Odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący w dacie udzielenia odpowiedzi. Zgodnie z art.14b par.1 w/w ustawy interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. W przypadku uwzględnienia przez podatnika tej interpretacji ma zastosowanie art.14 c ustawy Ordynacja podatkowa. Na niniejsze postanowienie służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Bielany, w terminie 7 dni od dnia doręczenia /art.. 236 § 2 pkt. 1 ustawy Ordynacja podatkowa/.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj