Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kole
PP/443-03/07
z 30 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-03/07
Data
2007.03.30



Autor
Urząd Skarbowy w Kole


Temat
Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne


Słowa kluczowe
budowa budynków
kościół


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż robót budowlanych polegających na wznoszeniu obiektu budowlanego przeznaczonego do sprawowania kultu religijnego i czynności religijnych jakim jest Kościół, sklasyfikowanego według PKOB w dziale 12, grupie 127, klasie 1272 podlega opodatkowaniu stawką VAT 7 %, czy też sprzedaż powyższych robót budowlanych powinna być opodatkowana stawką VAT 22 % ?


P O S T A N O W I E N I ENa podstawie:art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. Nr 8 z2005 r., poz. 60 ze zm.),art. 2 pkt 12 oraz art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a i b, ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą o VAT,o r g a n p o d a t k o w y udziela interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie przedstawionej we wniosku z dnia 27.02.2007 r., oceniając stanowisko strony jako nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E Dnia 28.02.2007 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kole wszczął postępowanie podatkowe w trybie art. 165 § 1 i § 3 ww. ustawy Ordynacja podatkowa. Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą sklasyfikowaną według PKD 4521 A – wykonywanie robót ogólnobudowlanych związanych z wznoszeniem budynków – i jest Pan czynnym podatnikiem VAT. Strona zamierza przystąpić do zawarcia umowy na roboty budowlane, której przedmiotem ma być budowa, wzniesienie obiektu budowlanego – Kościoła Parafii Rzymsko-Katolickiej p. w. Św. Bogumiła w K.

Na tle powyższych okoliczności faktycznych strona formułuje własne stanowisko, z którego wynika, że obiektami budownictwa mieszkaniowego są między innymi – Budynki zbiorowego zamieszkania – według PKOB 113 ex – wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.Zgodnie z kolei z art.146 ust. 1 pkt 2 lit. a i b; ust. 2; ust. 3 oraz załącznikiem nr 3 poz. 161 ustawy o podatku od towarów i usług do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do dostawy, budowy, remontu lub przebudowy budynków mieszkalnych sklasyfikowanych według PKOB w dziale 11 i ich części z wyjątkiem lokali użytkowych, realizowanych w ramach budownictwa społecznego.

Z przytoczonych przepisów jednoznacznie wynika, iż intencją ustawodawcy jest włączenie obiektów – budynków kościołów i innych związków wyznaniowych itd. do zakresu stosowania preferencyjnej stawki podatku VAT w związku z realizacją tych inwestycji w ramach budownictwa mieszkaniowego. W związku z powyższym zdaniem podatnika sprzedaż robót budowlanych polegających na budowie, wzniesieniu budynku Kościoła, zgodnie z art. 2 pkt 12 ustawy o podatku VAT, który definiuje jakie budynki w świetle ustawy zalicza się do obiektów budownictwa mieszkaniowego enumeratywnie wymieniając budynki kościołów, podlega opodatkowaniu podatkiem VAT ze stawką 7 %. Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie normy prawa podatkowego wymienione w sentencji postanowienia.Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej w sposób następujący:

Zgodnie z art. 41 ustawy o VAT stawka podatku wynosi 22% z licznymi zastrzeżeniami. W świetle art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a i b ustawy o VAT w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej, do dnia 31.12.2007r. stawkę w wysokości 7% stosuje się w odniesieniu do robót budowlano montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą oraz obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części z wyłączeniem lokali użytkowych. Z kolei zgodnie z ust. 2 powołanego wyżej artykułu przez roboty związane z z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego. Pojęcie budownictwa mieszkaniowego dla potrzeb ustawy o VAT zostało zdefiniowane w art. 2 pkt 12, zgodnie z którym rozumie się przez to budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania sklasyfikowane w PKOB m.in. jako ex 113 – Budynki zbiorowego zamieszkania – wyłącznie budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydancja Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z przedstawionym przez stronę stanem faktycznym planowane usługi budowlane będą dotyczyły budynku kościoła klasyfikowanego według PKOB pod poz. 1272 . Z rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30.12.1999r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (Dz.U. Nr 112, poz.1217 ze zm.) wynika że klasa 1272 obejmuje budynki do sprawowania kultu religijnego i czynności religijnych , a zatem kościoły, kaplice, cerkwie, meczety, synagogi itp.. Powyższe obiekty nie mieszczą się w grupie 113 PKOB - „budynki zbiorowego zamieszkania” dlatego też w rozpatrywanym przypadku powołany przepis art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a i b ustawy o VAT nie będzie miał zastosowania. Świadczenie zatem usług budowlanych dotyczących budynku kościoła podlegać będzie 22% stawce VAT zgodnie z art. 41 ust. 1 w/w ustawy. Przedmiotowa interpretacja jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej dokonywania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez Pana.Naczelnik Urzędu Skarbowego nie informuje o zmianie stanu prawnego.Do czasu zmiany lub uchylenia przedmiotowa interpretacja nie jest wiążąca dla Pana, wiąże natomiast tut. organ podatkowy i organ kontroli skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj