Interpretacja Urzędu Skarbowego w Puławach
PD1/415/10/07
z 16 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD1/415/10/07
Data
2007.04.16



Autor
Urząd Skarbowy w Puławach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
spółka cywilna


Pytanie podatnika
Możliwość zastosowania przez spółkę cywilną jednorazowego odpisu amortyzacyjnego na zakup środków trwałych zaliczonych do grupy 3-8 Klasyfikacji do kwoty 50 tys. euro, w sytuacji gdy jeden ze wspólników prowadzi jako osoba fizyczna działalność gospodarczą, a ponadto zamierza dodatkowo rozpocząć w 2007 r. wykonywanie działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej.


Podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy możliwe jest zastosowanie jednorazowego odpisu amortyzacyjnego na zakup środków trwałych zaliczonych do grupy 3-8 Klasyfikacji do kwoty 50 tys. euro przez nowo powstałą spółkę cywilną w 2007 r. Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i jego uzupełnienia w dniu 09.04.2007r. wynika, że podatnik prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna, jednakże zamierza dodatkowo być wspólnikiem spółki cywilnej, która rozpocznie wykonywanie tej działalności w 2007 r. i planuje zakup środków trwałych . Jednocześnie podatnik oświadczył, że nie jest małym podatnikiem. Czy spółka cywilna będzie miała prawo dokonać jednorazowego odpisu amortyzacyjnego o którym mowa w art. 22 k ust 7 w/w ustawy. Zdaniem podatnika spółka cywilna będzie miała prawo dokonać jednorazowego odpisu amortyzacyjnego.

Zgodnie z uregulowaniami ustawy z dnia 02.07.2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. Nr 173, poz.1807 z późn. zm.) przedsiębiorcą nie jest spółka cywilna, ale jej wspólnicy, w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnikami podatku dochodowego są wspólnicy spółki cywilnej. Sama spółka cywilna jest jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, a podmiotami wszelkich stosunków prawnych są jej wspólnicy.

Mając na względzie powyższe należy zauważyć zgodnie z art. 24 a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, wykonujące działalność gospodarczą, są obowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów, zwaną dalej „księgą”, z zastrzeżeniem ust. 3 i 5, albo księgi rachunkowe, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający ustalenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, w tym za okres sprawozdawczy, a także uwzględniać w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacje niezbędne do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami art. 22a-22o. Stosownie do przepisu art. 22 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 22a – 22o z względnieniem art. 23 powołanej ustawy.

W razie gdy składnik majątku stanowi współwłasność podatnika, o czym mowa w art. 22g ust. 11 w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wartość początkową tego składnika ustala się w takiej proporcji jego wartości, w jakiej pozostaje udział podatnika we własności tego składnika majątku; zasada ta nie ma zastosowania do składników majątku stanowiących wspólność majątkową małżonków, chyba że małżonkowie wykorzystują składnik majątku w działalności gospodarczej prowadzonej odrębnie. Z powyższych przepisów wynika, że współwłasność składników majątkowych, do których zaliczamy  środki trwałe zaliczone do grupy 3-8 Klasyfikacji pozwala na dokonywanie odpisów amortyzacyjnych od tego samego składnika majątku przez jego współwłaścicieli w sposób określony w w/w art. 22g ust. 11 ustawy i zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów. W przedstawionym stanie faktycznym zakupienie środków trwałych przez spółkę cywilną, które stanowią majątek spółki na zasadzie współwłasności i biorąc po uwagę wyżej wymienione uregulowania prawne tut. organ podatkowy stwierdza, że w przedstawionym stanie faktycznym spółce cywilnej nie przysługuje prawo do dokonania jednorazowego odpisu amortyzacyjnego zgodnie z art. 22 k ust.7 w/w ustawy.

Do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej danego składnika majątku, w takiej proporcji, w jakiej pozostaje udział wspólnika we własności tego składnika majątku świadczą postanowienia przepisu art. 8 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, bowiem rozliczanie kosztów uzyskania przychodów oraz wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów należy określić u każdego podatnika działającego w spółce nie będącej osobą prawną według zasad rozliczania przychodów określonych w art. 8 ust. 1 ustawy, tj. proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku, przy czym w przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.

Natomiast nowe zasady amortyzacji podatkowej w 2007 r. dla osób fizycznych o których mowa w art. 22 k ust. 7 dotyczą przedsiębiorców zaliczanych do małych podatników i przedsiębiorców rozpoczynających działalność gospodarczą. Przy czym przez podatnika rozpoczynającego po raz pierwszy prowadzenie działalności gospodarczej rozumie się osobę, która w roku rozpoczęcia tej działalności, a także w okresie dwóch lat, licząc od końca roku poprzedzającego rok jej rozpoczęcia, nie prowadziła działalności gospodarczej samodzielnie lub jako wspólnik spółki niemającej osobowości prawnej oraz działalności takiej nie prowadził małżonek tej osoby, o ile między małżonkami istniała w tym czasie wspólność majątkowa. Oznacza to, że Pan tych kryteriów, o których mowa w przepisach nie spełnił.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj