Interpretacja Podkarpackiego Urzędu Skarbowego
PUS.I/423/108/06
z 17 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PUS.I/423/108/06
Data
2007.01.17



Autor
Podkarpacki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
aport
objęcie udziałów
przychód
środek trwały
wkład


Pytanie podatnika
Czy wniesienie przez Spółkę do „O.” Sp. z o.o. tytułem aportu Ośrodka Wypoczynkowego i objęcie w zamian udziałów w tej spółce będzie stanowić przychód z tytułu sprzedaży, dzierżawy bądź likwidacji środków trwałych służących działalności socjalnej w rozumieniu art. 7 ust. 1 pkt 7 ustawy o ZFŚS, rodzący po stronie Spółki obowiązek zwiększenia środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych o ten przychód, czy też przychód podlegający opodatkowaniu zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku „K” S.A. z dnia 02.11.2006r. (data wpływu do tut. Urzędu 06.11.2006r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych - Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanawia uznać, że w przedstawionym stanie faktycznym stanowisko zawarte we wniosku jest prawidłowe.

„K” S.A. przedstawiając stan faktyczny podaje, iż Spółka zamierza wnieść do „O” Sp. z o.o. tytułem aportu, w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego tej spółki, prawo wieczystego użytkowania nieruchomości wraz z prawem odrębnej własności budynków i budowli – Ośrodek Wypoczynkowy. W chwili obecnej Ośrodek Wypoczynkowy stanowi środek trwały służący działalności socjalnej w rozumieniu ustawy z dnia 4.03.1994r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 1996r. Nr 70, poz. 335 z późn. zm.).

Pytanie Spółki brzmi następująco: czy wniesienie przez Spółkę do „O.” Sp. z o.o. tytułem aportu Ośrodka Wypoczynkowego i objęcie w zamian udziałów w tej spółce będzie stanowić przychód z tytułu sprzedaży, dzierżawy bądź likwidacji środków trwałych służących działalności socjalnej w rozumieniu art. 7 ust. 1 pkt 7 ustawy o ZFŚS, rodzący po stronie Spółki obowiązek zwiększenia środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych o ten przychód, czy też przychód podlegający opodatkowaniu zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Przedstawiając swoje stanowisko w sprawie Spółka podaje, iż wykładnia językowa i systemowa art. 7 ust. 1 pkt 7 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych wskazuje jednoznacznie, że wniesienie aportem środka trwałego do spółki kapitałowej w celu podwyższenia kapitału zakładowego tej spółki nie jest sprzedażą, dzierżawą, likwidacją tego środka trwałego. Zdaniem Spółki wniesienie Ośrodka Wypoczynkowego aportem do spółki z o.o. nie powoduje obowiązku zwiększenia środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, ale następstwem tego zdarzenia jest powstanie przychodu podlegającego opodatkowaniu na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz pytanie Spółki postawione we wniosku Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie stwierdza, co następuje.

Według powołanego we wniosku przepisu art. 7 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 4.03.1994r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (j.t. Dz. U. z 1996r. Nr 70, poz. 335 z późn. zm.) środki Funduszu zwiększa się o przychody z tytułu sprzedaży, dzierżawy i likwidacji środków trwałych służących działalności socjalnej, w części nie przeznaczonej na utrzymanie lub odtworzenie zakładowych obiektów socjalnych. W powyższym przepisie mowa jest o sprzedaży, likwidacji i dzierżawie środków trwałych służących działalności socjalnej, natomiast ze stanu faktycznego, opisanego we wniosku wynika, iż Spółka ma zamiar wnieść środek trwały służący działalności socjalnej jako aport do innej spółki kapitałowej.

Wprawdzie zarówno sprzedaż jak i wniesienie wkładu niepieniężnego (w postaci środka trwałego) do innej spółki w zamian za udziały są formą odpłatnego zbycia środka trwałego, jednakże nie są to pojęcia tożsame. Sprzedaż, zgodnie z art. 535 ustawy z dnia 23.04.1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 63 z późn. zm.), jest umową, w której sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy umówioną cenę.

Natomiast pojęcie aportu nie zostało zdefiniowane w przepisach prawa handlowego. W wielu natomiast przepisach prawa podatkowego ustawodawca posługuje się terminem „wkład niepieniężny”, który zgodnie z obowiązującym prawem traktować należy jako synonim aportu. Wkład jest świadczeniem, przedmiotem zobowiązania, przedmiotem zaś wkładu jest np. własność lub inne prawo majątkowe, czy też dobra materialne o charakterze majątkowym. Kodeks spółek handlowych wymienia dwa rodzaje wkładów: pieniężne i niepieniężne (aporty). Aport jest więc wkładem niepieniężnym, wnoszonym do spółki w celu pokrycia udziałów w kapitale zakładowym. Wskutek wniesienia aportu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, wnoszący aport obejmuje udziały w spółce. Udział w spółce oznacza ogół praw i obowiązków wspólnika, zarówno korporacyjnych (organizacyjnych), jak i majątkowych, związanych z jego uczestnictwem w spółce. Jednym z podstawowych praw majątkowych wspólnika jest prawo do udziału w zyskach.

Jak powyżej wykazano, wniesienie aportem środka trwałego do spółki kapitałowej w celu podwyższenia kapitału zakładowego nie jest sprzedażą, nie jest również, jak słusznie wykazano we wniosku, likwidacją ani dzierżawą tego środka.

Tak więc w przedstawionym we wniosku stanie faktycznym nie będzie miał zastosowania przepis art. 7 ust. 1 w/w ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych , a co za tym idzie także przepis art. 12 ust. 4 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który stanowi, iż do przychodów nie zalicza się przychodów, które w rozumieniu przepisów o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych zwiększają ten fundusz.

Natomiast w opisanej sytuacji właściwym będzie przepis art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14 jest w szczególności nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Zatem w przypadku wnoszenia aportem do spółki kapitałowej: środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych, udziałów (akcji) innych spółek, wkładów w spółdzielni, innych składników majątku podatnika, ustala się przychód w wysokości nominalnej wartości objętych udziałów (akcji, wkładów). Zaznaczyć należy, iż jednocześnie określa się koszt uzyskania tego przychodu w celu obliczenia podstawy opodatkowania. Koszt ten ustalony jest w zależności od tego, co jest przedmiotem aportu. W przypadku wniesienia aportem środków trwałych koszt uzyskania przychodu określony jest w art. 15 ust. 1j pkt 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj