Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek
1437/ZDD/6/OB/423/4/2007
z 12 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1437/ZDD/6/OB/423/4/2007
Data
2007.03.12



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem


Słowa kluczowe
adwokat
były pracodawca
podatek liniowy
usługi na rzecz pracodawcy


Pytanie podatnika
Czy dochody z tytułu świadczenia usług prawnych przez podatnika będącego adwokatem w ramach wykonywanej działalności gospodarczej na rzecz kancelarii prawnej, w której podatnik był uprzednio zatrudniony w charakterze prawnika-aplikanta adwokackiego mogą być opodatkowane podatkiem liniowym według zasad określonych przepisami art. 9 „a” i 30 „c” ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14 „a”, art. 216 § 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, zawarte we wniosku złożonym dnia 16.02.2007r. za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że od 01.12.2005r. do chwili obecnej zatrudniona jest Pani na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony w kancelarii prawnej ........ na stanowisku prawnik-aplikant adwokacki. W ramach obowiązków wynikających za stosunku pracy (umowa o pracę nie zawiera szczegółowego katalogu obowiązków) wykonuje Pani zadania polegające na przygotowywaniu projektów pism procesowych, opinii prawnych oraz umów, jak również zastępuje Pani adwokatów z ich upoważnienia przed sądami i organami wymiaru sprawiedliwości w oparciu o ich instrukcje. Ze złożonego pisma wynika, że w marcu bieżącego roku przystępuje Pani do egzaminu adwokackiego i po jego zdaniu oraz wpisie na listę adwokatów prowadzoną przez Okręgową Radę Adwokacką w Warszawie uzyska Pani uprawnienia do wykonywania zawodu adwokata. W związku z uzyskaniem uprawnień do wykonywania zawodu adwokata nastąpi rozwiązanie stosunku pracy z kancelarią adwokacką i podejmie Pani czynności związane z uzyskaniem wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Jako adwokat zamierza Pani zawrzeć z Kancelarią, która stanie się wówczas byłym pracodawcą umowę o świadczenie usług. Zakres świadczonych usług na rzecz Kancelarii będzie obejmował pomoc prawną klientom Kancelarii, a w szczególności udzielanie porad prawnych, sporządzanie opinii prawnych, opracowywanie projektów aktów prawnych oraz występowanie przed sądami i urzędami. Świadczone usługi na rzecz Kancelarii dokonywane będą w ramach wykonywania zawodu adwokata w oparciu o umowę o świadczenie usług.

W złożonym wniosku pyta Pani czy dochody z tytułu świadczenia usług prawnych przez podatnika będącego adwokatem w ramach wykonywanej działalności gospodarczej na rzecz kancelarii prawnej, w której podatnik był uprzednio zatrudniony w charakterze prawnika-aplikanta adwokackiego mogą być opodatkowane podatkiem liniowym według zasad określonych przepisami art. 9 „a” i 30 „c” ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Pani uprawniona będzie Pani do opodatkowania dochodów podatkiem liniowym według stawki 19%, gdyż żadna z czynności wykonywanych przez Panią jako prawnika-aplikanta adwokackiego na rzecz Kancelarii jako byłego pracodawcy w ramach stosunku pracy nie będzie się pokrywała z czynnościami jaki będzie Pani świadczyła jako adwokat w ramach działalności gospodarczej.

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii w oparciu o przedstawiony stan faktyczny i stan prawny obowiązujący na dzień złożenia wniosku stwierdza się, że zgodnie z art. 9 „a” ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) podatnicy z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30 „c” wyżej powołanej ustawy. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenie o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego – do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Według art. 9 ”a” ust. 3 wyżej powołanej ustawy, jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

    1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy, lub2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30 „c” i jest obowiązany do wpłacania zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Mając na uwadze opisany we wniosku stan faktyczny, z którego wynika, że zakres usług świadczonych przez Panią na rzecz byłego pracodawcy w ramach stosunku pracy był inny od zakresu usług, które będzie Pani świadczyć na jego rzecz po rozpoczęciu działalności gospodarczej, należy uznać Pani stanowisko wyrażone we wniosku za prawidłowe.

Powyższa interpretacja w zakresie stosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj