Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/DPR2/423-198/06/AB/2
z 13 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/DPR2/423-198/06/AB/2
Data
2007.03.13



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
alkohol
impreza
impreza integracyjna
koszty uzyskania przychodów
napoje alkoholowe


Pytanie podatnika
Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na zakup napojów alkoholowych przeznaczonych na imprezy okolicznościowe dla pracowników Spółki.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. (tj. Dz.U.z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 06.12.2006r. (data wpływu do Urzędu 13.12.2006r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w części dotyczącej możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na zakup napojów alkoholowych przeznaczonych na imprezy okolicznościowe dla pracowników Spółki, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie – biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia

- uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż w listopadzie 2006r. Spółka zorganizowała uroczystości związane z 5-leciem istnienia Spółki. Wynajęta została sala konferencyjna w ośrodku szkoleniowym, wykupiono noclegi oraz śniadanie dla pracowników. Podczas części oficjalnej Zarząd Spółki przedstawił jej osiągnięcia oraz plany rozwoju na najbliższe lata. Omawiane były najważniejsze sprawy związane z zawartymi kontraktami. Po części oficjalnej odbyła się uroczysta kolacja dla ok. 140 pracowników Spółki, do której podano wino. Przed kolacją odbył się występ artystyczny.

Podczas uroczystej kolacji pracownicy biur z całej Polski mieli okazję poznać się bliżej. Na kolacji omawiane były bieżące i przyszłe sprawy Spółki oraz prowadzono rozmowy czysto towarzyskie. Intencją Zarządu było zbliżenie pracowników Spółki do organizacji, w której pracują. Pracownicy, którzy identyfikują się z firmą wydajniej pracują. Więź emocjonalna, którą można zbudować pomiędzy pracownikami, a także pomiędzy pracownikami a firmą powoduje, że wartościowi pracownicy nie odchodzą tak często do konkurencji. W związku z czym, Zarząd Spółki podejmuje działania mające na celu integrację załogi i zapobieganie utracie pracowników. Ponadto, w grudniu 2006r. zorganizowano spotkanie wigilijne dla pracowników Spółki. Spotkania odbyły się w centrali Spółki oraz jej zakładach. Na spotkania zostały zakupione artykuły spożywcze lub zamówiono catering. Intencją Zarządu Spółki była poprawa stosunków międzyludzkich pomiędzy pracownikami. Spotkania wigilijne, podczas których pracownicy dzielą się opłatkiem i składają sobie życzenia są okazją do poruszenia przez Zarząd wielu istotnych kwestii dotyczących funkcjonowania Spółki oraz poznania się nawzajem.

Organizacja obu spotkań nie była finansowana z środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, ale ze środków obrotowych Spółki. Przedmiotowym wnioskiem Spółka zwróciła się z prośbą o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

1.Czy Spółka ma prawo do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na wynajem w ośrodku szkoleniowym sali konferencyjnej, nocleg dla pracowników, zakup wyżywienia, niewielkiej ilości wina oraz występ zespołu artystycznego. Koszty te zostały poniesione w związku z uroczystością z okazji 5-lecia istnienia Spółki zorganizowaną dla pracowników.

2.Czy Spółka ma prawo do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na catering oraz zakupu artykułów spożywczych. Koszty te zostały poniesione w związku ze spotkaniem wigilijnym pracowników Spółki.

Zdaniem Podatnika, wydatki na zorganizowanie spotkania z okazji 5-lecia istnienia Spółki oraz spotkania wigilijnego dla pracowników, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ zostały poniesione w celu uzyskania przychodów. Wydatki te zostały poniesione w celu zintegrowania pracowników, zwiększenia stopnia ich identyfikacji ze Spółką. Dzięki takim spotkaniom poprawia się atmosfera w pracy, a zatem zwiększa się wydajność pracy, a to przekłada się na zwiększenie przychodów Spółki. Pracownicy są jednym z najcenniejszych „aktywów” Spółki, dlatego też wydatki, mające na celu poprawę ich komfortu pracy, przyczyniają się niewątpliwie do rozwoju Spółki.

W ocenie Naczelnika tut. Urzędu przedstawiona przez Spółkę argumentacja dotycząca zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na zakup napojów alkoholowych przeznaczonych na imprezy okolicznościowe dla pracowników Spółki, nie jest prawidłowa.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2006r., kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy. Konstrukcja kosztów uzyskania przychodów oparta jest zatem na swoistej klauzuli generalnej, zgodnie z którą podatnik ma możliwość odliczania dla celów podatkowych wszelkich kosztów, pod warunkiem, że wykaże ich bezpośredni lub pośredni związek z prowadzoną działalnością, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu i koszty te nie zostały wskazane w art. 16 ust. 1 w/w ustawy, jako nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów. Ustawodawca w omawianym przepisie nie stawia wprost wymogu, by poniesiony koszt przyniósł określony przychód, lecz był poniesiony w celu jego osiągnięcia. Zatem kosztem uzyskania przychodu są uzasadnione racjonalnie i gospodarczo wydatki związane z działalnością gospodarczą podatnika, który przez ich poniesienie zmierza do osiągnięcia przychodów z tego źródła. Kosztami podatkowymi mogą więc być wydatki sfinansowane ze środków obrotowych, ponoszone na rzecz pracowników w postaci organizacji dla nich imprez okolicznościowych i integracyjnych, pod warunkiem jednak, że podatnik wykaże, iż mają one związek z prowadzoną przez niego działalnością oraz mają na celu zwiększenie efektywności pracy (poprzez m.in. poprawę atmosfery pracy i zintegrowanie pracowników) i w efekcie służą uzyskaniu bądź zwiększeniu przychodu.

Zgodnie z ugruntowaną linią orzecznictwa sądów administracyjnych, wydatki podmiotów gospodarczych na zakup napojów alkoholowych należy ocenia negatywnie, co tym samym przesądza, że nie mogą one stanowi kosztów uzyskania przychodów. O negatywnym charakterze tego rodzaju wydatków przesądza także treść ustawy z dnia 26.10.1982r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (t.j. - Dz. U. z 2002r. Nr 147, poz. 1231 ze zm.). Jak wynika bowiem ze wstępu do przedmiotowej ustawy, jej przepisy uchwalone zostały przy założeniu, że życie obywateli w trzeźwości za niezbędny warunek moralnego i materialnego dobra Narodu. Również przepisy prawa pracy do co zasady nie akceptują spożywania alkoholu.

Mając powyższe na względzie należy stwierdzić, że brak jest podstaw do uznania, że wydatki na zakup napojów alkoholowych przeznaczonych na imprezy okolicznościowe i integracyjne dla pracowników Spółki mają związek z uzyskiwanymi przez Spółkę przychodami. Ich jednoznacznie negatywna ocena przesądza o tym, iż nie można ich zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów dla celów podatkowych na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Tym samym stanowisko zaprezentowane przez Spółkę, iż alkohol zakupiony w związku z organizacją imprezy okolicznościowej dla pracowników można zaliczyć w koszty uzyskania przychodu jako świadczenie na rzecz pracowników, które ma na celu ich zintegrowanie i zwiększenie stopnia ich identyfikacji ze Spółką oraz zapewnienie firmie przychodów, jest nieprawidłowe.

Jednocześnie Naczelnik tut. Urzędu zwraca uwagę, iż ustawą z dnia 16.11.2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2006r. Nr 217, poz. 1589) wprowadzono zmiany w ustawie z dnia 15.02.1992r., w tym m. in. w zakresie art. 15 ust. 1 oraz art. 16 ust. 1 pkt 28. Zmiany wprowadzone w/w ustawą z dnia 16.11.2006r. wchodzą w życie z dniem 01.01.2007r. i mają zastosowanie do osiągniętych dochodów (poniesionych strat) od tego dnia, przy czym podatnicy, których rok podatkowy jest inny niż kalendarzowy i rozpoczął się przed 01.01.2007r. a zakończy po tym dniu, stosują do końca przyjętego przez siebie roku podatkowego ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2006r.

Począwszy od 01.01.2007r., art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Zgodnie natomiast z art. 16 ust. 1 pkt 28 w/w ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych. Znowelizowanie definicji kosztów uzyskania przychodów nie powoduje zmiany, co do możliwości zakwalifikowania do nich wydatków poniesionych na organizację imprez okolicznościowych lub integracyjnych dla pracowników podatnika.

Mając powyższe ma uwadze, postanowiono jak na wstępie. Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

Pouczenie

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony – do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14 b § 1 i 2 ustawy – Ordynacja podatkowa). Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty jego doręczenia (art. 14 a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 ustawy – Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj