Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany
1432/IDG/415/428/28/62/2007
z 25 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1432/IDG/415/428/28/62/2007
Data
2007.04.25



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
akt notarialny
odsetki od kredytu
przeniesienie prawa własności
sprzedaż
ulga odsetkowa
umowa przyrzeczenia
zaciągnięcie kredytu
zakup mieszkania


Pytanie podatnika
Czy w świetle przedstawionej sytuacji mogą Państwo skorzystać w 2006 roku z odliczenia ulgi odsetkowej?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14 a, art. 216, art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2000r. Nr 8 poz. 60 ze zm. ), Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa – Bielany po rozpatrzeniu wniosku z dnia 19.02.2007 r. (data wpływu do tut. organu podatkowego 26.02.2007 r.) w sprawie udzielania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – uznaje za nieprawidłowe stanowisko Strony przedstawione we wniosku.

U Z A S A D N I E N I E

Wnioskiem z dnia 19.02.2007r. ( data wpływu 26.02.2007r. ) zwrócili się Państwo z prośbą o interpretację przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie prawa do korzystania z ulgi odsetkowej.

Opis stanu faktycznego:
W dniu 11.06.2005r. zawarli Państwo związek małżeński. Następnie w dniu 29.11.2005r. zawarliście Państwo z firma XXX umowę przyrzeczenia sprzedaży lokalu, którego odbiór ( tj. całej inwestycji ) był przewidziany na 30.06.2006 r., a podpisanie aktów notarialnych miało nastąpić do 31.12.2006 r. Na zakup mieszkania zaciągnęli Państwo kredyt w grudniu 2005 r. Developer otrzymał należność w pełnej wysokości. Faktyczny odbiór i pozwolenie na użytkowanie budynku mieszkalnego, zgodne z prawomocną decyzją inspektora nadzoru budowlanego miało miejsce 20.12.2006 r. Do końca roku 2006 przeniesienie prawa własności do przedmiotowego lokalu na rzecz Państwa w formie aktu notarialnego nie nastąpiło.

Pytanie Strony:
Czy w świetle przedstawionej sytuacji mogą Państwo skorzystać w 2006roku z odliczenia ulgi odsetkowej?

Stanowisko Strony:
Państwa zdaniem nie naruszycie prawa podatkowego korzystając z ulgi odsetkowej przy dokonaniu rozliczenia podatkowego za 2006rok nie posiadając aktu notarialnego. Jednocześnie twierdzicie Państwo, że podpisanie aktu notarialnego w 2007 roku nie pozbawia prawa do korzystania z ulgi przy sporządzaniu rozliczenia za 2007 rok.

Stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa – Bielany:
Zasady nabycia oraz zachowania prawa do korzystania z ulgi polegającej na pomniejszeniu podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych o kwotę zapłaconych w danym roku podatkowym odsetek od kredytu zaciągniętego na własne potrzeby mieszkaniowe regulują przepisy art. 26 b ustawy z 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz.176 ze zm. ) w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006r.

W myśl tych przepisów od podstawy opodatkowania można odliczyć faktycznie zapłacone odsetki, jeżeli;
1. kredyt został zaciągnięty po dniu 01.01.2002r,
2. kredytu udzieliła uprawniona jednostka działająca na podstawie przepisów prawa bankowego lub przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych z przeznaczeniem na cele mieszkaniowe, czyli:
- zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej.
3. inwestycja, sfinansowana kredytem dotyczy budynków lub lokali mieszkalnych położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przeznaczonym pod budownictwo mieszkaniowe,
4. inwestycja dotyczy budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, którego budowa została zakończona nie wcześniej niż w 2002r., a ponadto została zawarta umowa w formie aktu notarialnego o ustanowieniu odrębnej własności lokalu mieszkalnego, o przeniesieniu na podatnika własności budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, której jedną ze stron jest podatnik.

Ustawą z 16 listopada 2006r o zmianie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw ( Dz. U. nr 217 poz.1588 ), która weszła w życie od 01.01.2007r zostały uchylone w/w przepisy art. 26 b.

Przepis art. 9 ust. 1 ustawy nowelizującej stanowi, że podatnikowi, któremu w latach 2002-2006 został udzielony kredyt ( pożyczka ), o którym mowa w art. 26 b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007r., przysługuje na zasadach określonych w tej ustawie prawo do odliczenia wydatków na spłatę odsetek od tego kredytu ( pożyczki ), do upływu terminu spłaty określonego w umowie o kredyt ( pożyczkę ) zawartej przed dniem 1 stycznia 2007, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2027 r.

W świetle przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, zawarcie przez Państwa umowy o kredyt mieszkaniowy w 2005r. przy spełnieniu pozostałych warunków wymaganych dla ulgi odsetkowej daje prawo do korzystania z odliczenia od dochodów zapłaconych odsetek od kredytu. Podatnik nabywa prawa do skorzystania z ulgi odsetkowej z chwilą zawarcia umowy w formie aktu notarialnego o ustanowieniu odrębnej własności lokalu mieszkalnego i przeniesieniu na podatnika prawa własności do tego lokalu.W przedmiotowej sprawie przeniesienie własności w formie aktu notarialnego nastąpi w roku 2007, zatem po raz pierwszy będą Państwo mogli skorzystać z ulgi odsetkowej dokonując odliczeń w zeznaniu podatkowym za 2007rok. W zeznaniu podatkowy za rok 2007 odliczeniu będą podlegały odsetki od kredytu, zapłacone w okresie od dnia dokonania pierwszej spłaty do 31 grudnia 2007.

Mając na uwadze powyższe należy uznać stanowisko przedstawione we wniosku za nieprawidłowe.

Interpretacja powyższa dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 236 ustawy Ordynacja podatkowa, od niniejszego postanowienia służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa - Bielany, w terminie 7 dni od daty jej doręczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj