Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów
1433/NL/LF/II/415/4111-172/06/BS
z 30 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1433/NL/LF/II/415/4111-172/06/BS
Data
2007.01.30



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Skala podatkowa

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
kodeks pracy
odszkodowania
sądy
wyrok
zaliczka na podatek
zwolnienie


Pytanie podatnika
Czy wypłacający odszkodowanie w kwocie brutto zasądzonej przez Sąd ma prawo pobrać zaliczkę na podatek.


P o s t a n o w i e n i e

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Mokotów działając na podstawie przepisów art.216 §1 i art.14a §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U.z 2005r. Nr 8, poz.60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku o wydanie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w trybie art. 14a §1 z dnia 28.12.2006 r. uzupełnionego pismem z dnia 18.01.2007 r.)

p o s t a n a w i a

uznać Pana stanowisko za prawidłowe

U z a s a d n i e n i e

1.Stan faktyczny zawarty we wniosku

Powodem mojego zwolnienia było stwierdzenie Pracodawcy... „ utrata zaufania” oraz postawienie mnie w stan oskarżenia karnego.

Sprawa niesłusznego wypowiedzenia znalazła swój początek w Sądzie Pracy w roku 1999. W związku z postawieniem mnie w stan oskarżenia Sąd Pracy wydał „częściowy wyrok” uznając zwolnienie jako mogące się kwalifikować do kategorii nieuzasadnionych, jednakże wstrzymał ostateczne wydanie wyroku do czasu rozpatrzenia zarzutów karnych przez Sąd Karny.

Sąd Karny w grudniu 2006r. wydał wyrok uniewinniający i oczyszczający mnie z postawionych zarzutów karnych.

W tej sytuacji w styczniu br proces w Sądzie Pracy wszedł na wokandę w celu wydania wstecznego wyroku w mojej sprawie.

W związku z tym, iż sprawa moja tocząca się w Sądzie Pracy ma realne przesłanki do wydania wyroku na moją korzyść i zasądzeniem przysługującego zgodnie z Kodeksem Pracy odszkodowania.

2.Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego

Zasada zapisana w art.21 ust.1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (updof) jest taka, że zwolnione od podatku są odszkodowania, jeśli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw. Do takich „odrębnych ustaw” należy m.in. Kodeks pracy, ustawy o policji, Służbie Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej i inne ustawy zawierające przepisy dotyczące stosunku służbowego funkcjonariuszy, a także ustawa o tzw. Zwolnieniach grupowych nie są, więc obciążone podatkiem m.in. odszkodowania za nieuzasadnione rozwiązanie umowy o racę lub takie rozwiązanie, które narusza przepisy o wypowiedzeniu umów o pracę.

3.Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym

Zgodnie z art.21 ust.1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 ze zm.) wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem:

a) określonych w prawie pracy odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę,

b) odpraw pieniężnych wypłacanych na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników,

c) odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia funkcjonariuszom pozostającym w stosunku służbowym,

d) odszkodowań przyznanych na podstawie przepisów o zakazie konkurencji,

e) odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą,

f) odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane na zasadach, o których mowa w art. 27 ust. 1,

g) odszkodowań wynikających z zawartych umów lub ugód.

Analizując powyższy przepis art. 21 ust.1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stwierdzić należy, iż zwolnieniu od opodatkowania podlegają jedynie te odszkodowania, których prawo do otrzymywania wynika wprost z przepisów ustaw. Do odrębnych ustaw niewątpliwie należy m.in. ustawa z dnia 26.06.1974r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998r. nr 21, poz.94 z późn.zm.).

Zgodnie z przepisami kodeksu pracy umowa o pracę może być rozwiązana poprzez jednostronną czynność prawną m.in. przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (art.30 §1 pkt 2), co skutkuje rozwiązaniem umowy z nadejściem ustalonego w wypowiedzeniu terminu. Jeżeli wypowiedzenia dokonał pracodawca, pracownik może wnieść odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę do sądu pracy. Zgodnie z art.45 §1 kodeksu pracy w razie ustalenia, że wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nie określony jest nieuzasadnione lub narusza przepisy o wypowiedzeniu umów o pracę, sąd pracy – stosownie do żądania pracownika – orzeka o bezskuteczności wypowiedzenia, a jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu – o przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowaniu. Sąd pracy może nie uwzględnić żądania pracownika uznania wypowiedzenia za bezskuteczne lub przywrócenia do pracy, jeżeli ustali, że uwzględnienie takiego żądania jest niemożliwe lub niecelowe; w takim przypadku sąd pracy orzeka o odszkodowaniu (art.45 §2 kp).

Odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za okres od 2 tygodni do 3 miesięcy, nie niższej jednak od wynagrodzenia za okres wypowiedzenia art.47¹.

Biorąc pod uwagę treść art.21 ust.1 pkt 3 lit. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i powołane wyżej przepisy kodeksu pracy należy uznać, że odszkodowanie zasądzone na rzecz pracownika na podstawie art.45 kodeksu pracy jest zwolnione od podatku dochodowego w wysokości określonej zgodnie z art.47¹ kodeksu pracy.

W przypadku gdy Sąd Pracy wyda wyrok powołując się na powyższe przepisy wówczas wypłacone Panu odszkodowanie podlegać będzie zwolnieniu od podatku dochodowego na mocy art.21 ust.1 pkt 3 ustawy.

Mając powyższe na uwadze organ podatkowy postanowił jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj