Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/DPR2/423-196/06/JB
z 6 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/DPR2/423-196/06/JB
Data
2007.03.06



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Opodatkowanie stron umowy leasingu

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
czynsz inicjalny
leasing finansowy
leasing operacyjny
moment
opłata leasingowa
opłata wstępna
rata leasingowa
umowa leasingu


Pytanie podatnika
Czy Spółka prawidłowo rozpoznaje moment zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków:1. z tytułu czynszów inicjalnych, zapłacone w momencie podpisania umowy 2. z tytułu czynszów leasingowych wynikających z harmonogramów spłat do umów leasingowych.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr. 8, poz.60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia

- uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.

Uzasadnienie

Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, że Spółka w styczniu 2006r. podpisała umowę leasingu operacyjnego. Przedmiotem leasingu jest wyposażenie laboratoryjne do nowo otwieranego przez Spółkę laboratorium fizykochemicznego oraz mikrobiologicznego.Podpisane umowy są umowami leasingu operacyjnego w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym, natomiast leasingu finansowego w świetle przepisów ustawy o rachunkowości.Umowy leasigu zostały zawarte z Europejskim Funduszem Leasingowym na:-sprzęt laboratoryjny,-meble laboratoryjne,-sprektrometry i chromatografy.

W dniu zawarcia umów Spółka musiała opłacić kwoty z tytułu czynszów inicjalnych. Począwszy od lutego 2006r. Spółka zaczęła otrzymywać faktury za kolejne czynsze leasingowe w ramach zawartych umów. Ze względów proceduralnych termin otwarcia laboratorium został przesunięty z lutego 2006 roku na 1 czerwca 2006 roku. W konsekwencji zawartych umów Spółka ponosi dwa rodzaje wydatków, tj:

1. z tytułu czynszów inicjalnych, zapłacone w momencie podpisania umowy oraz

2.z tytułu czynszów leasingowych wynikających z harmonogramów spłat do umów leasingowych.

W związku z tym, że termin otwarcia laboratorium został przesunięty o cztery miesiące (okres od lutego do maja 2006r.), powstały wątpliwości dotyczące momentu zaliczenia w/w wydatków do kosztów uzyskania przychodów.

1.Odnośnie czynszów inicjalnych, Spółka stoi na stanowisku, że skoro termin otwarcia laboratorium został przesunięty z lutego na czerwiec 2006r., to wartość czynszów inicjalnych oraz opłat manipulacyjnych, których poniesienie było warunkiem koniecznym w celu otrzymania sprzętu laboratoryjnego powinna zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów dopiero w czerwcu i wykazać to w deklaracji CIT-2 za czerwiec 2006r.

2.Natomiast w kwestii czynszów leasingowych, wynikających z harmonogramów spłat do umów leasingowych, Spółka uważa, że wartość rat leasingowych za okres od lutego do maja 2006r. nie powinna stanowić kosztów uzyskania przychodów, gdyż w tym okresie ze względu na opóźnienia w uruchomieniu laboratorium sprzęt nie był wykorzystywany.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie stwierdza, co następuje:

W myśl art.17a ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) umową leasingu jest umowa nazwana w kodeksie cywilnym, a także każda inna umowa, na mocy której jedna ze stron, zwana "finansującym", oddaje do odpłatnego używania albo używania i pobierania pożytków na warunkach określonych w ustawie drugiej stronie, zwanej "korzystającym", podlegające amortyzacji środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, a także grunty. Jak stanowi art. 17b ust. 1 w/w ustawy, opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystającego, z zastrzeżeniem ust. 2, jeżeli umowa ta spełnia następujące warunki:

1) została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 10 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości, oraz

2) suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

Jak wynika z powołanych przepisów, jeśli podatnik zawarł umowę leasingu spełniającą warunki określone w art. 17b ust.1, a finansujący nie korzysta ze zwolnień, o których mowa w art. 17b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wówczas korzystający ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów obciążające go opłaty wynikające z umowy leasingu, a więc również opłatę wstępną (czynsz inicjalny) oraz pozostałe raty leasingowe.

Jednocześnie powołany art. 17b ust. 1 ustawy nie precyzuje, w którym momencie korzystający winien zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wynikające z umowy leasingu opłaty. Zatem rozstrzygając kwestię zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów opłaty wstępnej (czynszu inicjalnego) oraz rat leasingowych, należy brać pod uwagę ogólne zasady potrącania kosztów uregulowane w art.15 ust.1 oraz art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.W myśl art.15 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2006r., kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art.16 ust.1.Zgodnie z art.15 ust.4 w/w ustawy, w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2006r., koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione. W świetle powyższego koszty uzyskania przychodów należy pogrupować na koszty, które w sposób bezpośredni przypisać można do określonego przychodu uzyskanego przez podatnika; koszty te podlegają uwzględnieniu w tym roku podatkowym, w którym osiągnięty został odpowiadający im przychód, oraz na koszty pośrednie, których nie można bezpośrednio i funkcjonalnie przypisać do określonego przychodu uzyskiwanego przez tego podatnika. W takim przypadku koszty powinny być zaliczone do roku, w którym zostały poniesione.

Ad.1. Opłata wstępna:

W przedstawionym stanie faktycznym Spółka wskazała, że wydatki z tytułu czynszów inicjalnych zostały poniesione przez nią w dniu podpisania umów leasingowych. W związku z tym, że fakt zapłaty opłaty wstępnej trudno powiązać z konkretnym przychodem, a jej uiszczenie jest warunkiem koniecznym do rozpoczęcia realizacji umowy leasingu, to opłatę tą zalicza się jednorazowo do kosztów uzyskania przychodów w momencie jej poniesienia. Kwestie związane z opóźnionym użytkowaniem przedmiotu leasingu nie decydują o momencie zaliczenia przedmiotowych wydatków do kosztów uzyskania przychodów.

Ad.2. Raty leasingowe:

W przedstawionym stanie faktycznym Spółka wskazała, że w styczniu 2006r. podpisała umowy leasingowe, a od lutego 2006r. zaczęła otrzymywać faktury za czynsze leasingowe wg ustalonego harmonogramu spłat. Jednakże powyższe faktury, za okres od lutego do maja 2006r. nie zostały zaliczone przez nią do kosztów podatkowych, gdyż w tym okresie sprzęt laboratoryjny będący przedmiotem leasingu nie mógł być użytkowany przez Spółkę.Biorąc pod uwagę powyższy stan faktyczny oraz przytoczone regulacje prawne, należy stwierdzić, że raty leasingowe (czynsze leasingowe), wynikające z harmonogramów do zawartych umów leasingowych, które obciążają Spółkę jako korzystającego są związane z uzyskiwanymi przez nią przychodami i będą stanowiły koszt uzyskania przychodów Spółki. Na podstawie zawartej umowy leasingu Spółka jest obowiązana do ponoszenia określonych kosztów w terminach ustalonych w tej umowie. Z racji tego, że należności wynikających z faktur wystawionych przez finansującego w okresie przed oddaniem do użytku przedmiotu leasingu nie można bezpośrednio i funkcjonalnie przypisać do określonego przychodu podatnika, podlegają one zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów w dacie ich faktycznej zapłaty. Również w tym przypadku kwestia opóźnienia eksploatacji przedmiotu leasingu nie wpływa na moment zaliczenia przedmiotowych wydatków do kosztów uzyskania przychodów.

Mając powyższe na uwadze, postanowiono jak na wstępie. Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

P o u c z e n i e

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony – do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy – Ordynacja podatkowa) Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia (art.14a § 4 w związku z art.236 § 2 pkt.1ustawy - Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj