Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/DPR2/423-194/06/JB
z 1 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/DPR2/423-194/06/JB
Data
2007.03.01



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
fakturowanie
moment powstania przychodów
okres rozliczeniowy
przychód
przychód z działalności gospodarczej
usługi telekomunikacyjne


Pytanie podatnika
Czy Strona prawidłowo przyjęła zasady rozpoznawania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej dla celów podatku dochodowego od osób prawnych od stycznia 2007r.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr. 8, poz.60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia

- uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, że Spółka świadczy usługi telekomunikacyjne w dwóch systemach:

1.Post-paid, gdzie abonent opłaca abonament miesięczny („z góry”), zaś faktycznie wykonane połączenia są fakturowane po zakończeniu okresu rozliczeniowego. W wartość abonamentu wliczona jest pewna ilość minut, z których abonent może korzystać, nie ponosząc dodatkowej (poza abonamentem) opłaty. Okresy rozliczeniowe nie pokrywają się z miesiącem kalendarzowym i jest ich około 9. Przykładowo, faktura wystawiona 20 stycznia obejmuje: abonament za okres od 20 stycznia do 19 lutego oraz wartość połączeń (innych niż wliczonych w cenę abonamentu) wykonanych w okresie od 20 grudnia do 19 stycznia. Poza pewnymi wyjątkami, termin płatności faktrur wynosi 14 dni od dnia wystawienia faktury.

2.Pre-paid, gdzie przedmiotem sprzedaży jest kupon lub też jednostki doładowania, o określonej wartości, które pozwalają użytkownikowi skorzystać z usług telekomunikacyjnych w dniu sprzedaży oraz kolejnych dniach, aż do wyczerpania wartości zakupionych jednostek lub upływu ważności tych jednostek/zakupionego kuponu.

Przedmiotowym wnioskiem Strona zwróciła się o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie zasad rozpoznawania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej dla celów podatku dochodowego od osób prawnych od stycznia 2007r.Spółka stoi na stanowisku, że zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2007r. za datę powstania przychodu należy uznać:

1)w przypadku przychodu z opłaty abonamentowej (system post-paid) - ostatni dzień okresu rozliczeniowego, którego dana opłata abonamentowa dotyczy. Usługi telekomunikacyjne w systemie post-paid są rozliczane w okresach rozliczeniowych. Wobec tego za datę powstania przychodu z tytułu abonamentu należy uznać (od 1 stycznia 2007r.) ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze. Zatem, w nawiązaniu do wyżej podanego przykładu, dniem powstania przychodu z tytułu abonamentu za okres od 20 stycznia do 19 lutego, ujętego na fakturze wystawionej 20 stycznia, będzie dzień 19 lutego;

2)w przypadku przychodu z opłaty abonamentowej (system post-paid) - ostatni dzień okresu rozliczeniowego, którego dana opłata abonamentowa dotyczy. Usługi telekomunikacyjne w systemie post-paid są rozliczane w okresach rozliczeniowych. Wobec tego za datę powstania przychodu z tytułu abonamentu należy uznać (od 1 stycznia 2007r.) ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze. Zatem, w nawiązaniu do wyżej podanego przykładu, dniem powstania przychodu z tytułu abonamentu za okres od 20 stycznia do 19 lutego, ujętego na fakturze wystawionej 20 stycznia, będzie dzień 19 lutego;

3)w przypadku przychodu, związanego ze świadczeniem usług telekomunikacyjnych w systemie pre-paid, datą powstania przychodu będzie to z następujących zdarzeń, które nastąpi jako pierwsze, tj: dzień dokonania sprzedaży kuponu doładowującego lub innych form doładowania konta, dzień wystawienia faktury lub dzień otrzymania zapłaty. Spółka uważa, że wolą ustawodawcy było określenie powstania przychodu na moment wystąpienia jednego z w/w zdarzeń w zależności od tego, które z nich wystąpi jako pierwsze.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 12 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r., Nr 54, poz. 654 ze zm.), przychodami z zastrzeżeniem ust.3 i ust.4, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, zgodnie z art.12 ust.3 w/w ustawy, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawiera definicji przychodu. Jednakże, co do zasady, za przychód podatkowy można uznać każde przysporzenie majątkowe podatnika. O zaliczeniu danego przysporzenia majątkowego do przychodów danej osoby prawnej decyduje definitywny charakter tego przysporzenia w tym sensie, że w sposób ostateczny faktycznie powiększa ono aktywa tej osoby prawnej. Powyższe oznacza, że co do zasady przysporzenie majątkowe uznaje się za przychód podatkowy w dacie jego faktycznego uzyskania, a więc na zasadzie kasowej. Wyjątek od tej reguły stanowią przychody związane z działalnością gospodarczą, które dla celów podatku dochodowego od osób prawnych rozpoznawane są na zasadzie memoriałowej, tj. są przychodem podatkowym w dacie, w której stały się należne, niezależnie od tego, czy podatnik faktycznie je otrzymał.Zasady rozpoznawania przychodów określonych w art.12 ust.3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, począwszy od 1 stycznia 2007r., uregulowane zostały w art.12 ust.3a- 3e.

Zgodnie z art.12 ust.3a w/w ustawy, w brzmieniu obowiązującym od 01.01.2007r., za datę powstania przychodu uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c-3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:1)wystawienia faktury albo2)uregulowania należności.Z kolei, zgodnie z ust.3c, jeżeli strony ustalają, iż usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku. W przypadku otrzymania przychodu, o którym mowa w cyt. powyżej ust.3, do którego nie mają zastosowania regulacje zawarte w ust.3a i 3c, zgodnie z ust.3e - za datę powstania przychodu uznaje się dzień otrzymania zapłaty. Z literalnego brzmienia powyższych przepisów jednoznacznie wynika, że przychód będzie powstawał w dniu wydania towaru, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi. Nie może to być jednak później niż w dniu wystawienia faktury albo uregulowania należności. W odniesieniu to tzw. usług ciągłych, przychód należy wykazać w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego, który określa umowa lub faktura i musi to nastąpić przynajmniej raz w roku. W pozostałych przypadkach datą powstania przychodu będzie dzień otrzymania zapłaty.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w ramach swojej działalności Spółka świadczy następujące usługi:

-usługi post-paid, które obejmują świadczenie usług objętych abonamentem telefonicznym oraz innych usług, nie objętych tym abonamentem. Tego rodzaju usługi rozliczane są w okresach rozliczeniowych, a na koniec każdego okresu rozliczeniowego wystawiana jest faktura VAT;

- usługi pre-paid, które obejmują sprzedaż kuponów lub jednostek doładowania o określonej wartości. W przypadku tego rodzaju usług nie występuje okres rozliczeniowy. Jej nabywca ( tj. nabywca kuponu lub jednostki doładowania) może z niej skorzystać w dowolnym momencie od dnia jej zakupu do dnia wyczerpania wartości zakupionych kuponów lub jednostek doładowania lub do momentu upływu ważności tego kuponu / jednostki.

Powyższe wskazuje, że do określenia momentu powstania przychodu z tytułu wymienionych powyżej usług mają zastosowanie różne przepisy.

W odniesieniu do usług post-paid będzie miał zastosowanie art.12 ust.3c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W przypadku tego rodzaju usług Strony postanowiły bowiem, że będzie ona rozliczana w okresach rozliczeniowych. Jak wynika z cytowanego wyżej art.12 ust.3c, przychód z tego rodzaju usług powstaje w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze.Jak wskazała Spółka w swoim wniosku, wystawiona faktura obejmuje zarówno abonament, jak i inne usługi nie uwzględnione w abonamencie. Jednocześnie należność za abonament wskazany na wystawionej fakturze obejmuje inny okres rozliczeniowy niż należności za inne usługi ujęte w tej samej fakturze. Wobec powyższego, kierując się literalnym brzmieniem cytowanego art.12 ust.3c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, należy stwierdzić, że przychód z tytułu abonamentu powstanie w ostatnim dniu okresu, za jaki płacony jest ten abonament, zaś datą powstania przychodu z tytułu innych, nie uwzględnionych w abonamencie, usług wyświadczonych na rzecz abonentów będzie ostatni dzień okresu rozliczeniowego przyjętego dla tych usług. W związku z tym, w odniesieniu do przedstawionego przykładu, Spółka prawidłowo określa moment powstania przychodu z tytułu opłacanego abonamentu, na dzień 19 lutego oraz na dzień 19 stycznia z tytułu należności wynikających z faktycznie wykonanych połączeń telefonicznych.

Z kolei, w odniesieniu do usług typu pre-paid, gdzie nie został określony żaden okres rozliczeniowy, będzie miał zastosowanie art.12 ust.3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych

W ramach systemu pre-paid, jak wskazuje Spółka, przedmiotem sprzedaży jest kupon lub też jednostki doładowania o określonej wartości. Zgodnie z powołanym art.12 ust.3a, przychód powstaje w dniu wydania towaru lub wykonania usługi, nie później jednak niż w dniu wystawienia faktury albo uregulowania należności. W przepisie tym ustawodawca wskazał, że co do zasady przychód z tego rodzaju usług wystąpi w przypadku wydania rzeczy, tj. sprzedaży kuponu lub jednostki doładowania. Jeżeli jednak przed wydaniem rzeczy nastąpi zapłata, lub zostanie wystawiona faktura, wówczas przychód dla celów podatkowych powstanie w dacie uregulowania należności lub wystawienia faktury, w zależności od tego, które z dwóch w/w zdarzeń wystąpi jako pierwsze.Wobec tego, należy uznać, że przychód z tytułu sprzedaży kuponu doładowującego lub innych form doładowania konta, faktycznie powstanie w dniu, w którym nastąpi pierwsze z w/w zdarzeń. Tym samym stanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

Mając powyższe na uwadze, postanowiono jak na wstępie. Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj