Interpretacja Pomorskiego Urzędu Skarbowego
DP/423-0179/06/AK
z 9 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DP/423-0179/06/AK
Data
2007.02.09



Autor
Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
akt notarialny
korekta
moment powstania przychodów
przychód


Pytanie podatnika
Podatnik ma wątpliwość, kiedy należy opodatkować korektę przychodów z tytułu sprzedaży majątku firmy, czy w miesiącu wydania przedmiotu sprzedaży i podpisania pierwszej umowy (aktu notarialnego), czy też w miesiącu podpisania aneksu do umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego, w którym koryguje się cenę sprzedaży


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku, działając na podstawie art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz.60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm), w sprawie przychody – korekta (zwiększenie) ceny sprzedaży

stwierdza, że stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Dnia 16.09.2005r. Spółka z o.o. sprzedała majątek firmy (ruchomości i nieruchomości) za cenę określoną w umowie sprzedaży sporządzonej w formie aktu notarialnego. Spółka wykazała sprzedaż w deklaracji CIT-2 w miesiącu dokonania operacji gospodarczej. W dniu 29.08.2006r. sporządzono w formie aktu notarialnego aneks do umowy z dnia 16.09.2005r., którym dokonano korekty (zwiększenia) ceny sprzedaży. Zapłata ceny została rozłożona na 60 rat płatnych przez 5 lat.

W piśmie z dnia 07.12.2006r., w uzupełnieniu złożonego wniosku, Podatnik wyjaśnił, iż w momencie zawierania we wrześniu 2005r. umowy strony były przeświadczone, że transakcja sprzedaży składników majątku oddziału Spółki nie podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług. Ze względu na ten fakt, strony wynegocjowały cenę, która według Spółki miała stanowić w sensie ekonomicznym przychód ze sprzedaży. Późniejsze ustalenia poczynione przez Spółkę doprowadziły do zmiany stanowiska w sprawie opodatkowania podatkiem VAT. Spółka zapłaciła podatek od towarów i usług od ceny sprzedaży wynikającej z zawartej umowy. W tej sytuacji Spółka podjęła negocjacje w celu zmiany ceny sprzedaży. Rozmowy z nabywcą w sierpniu 2006r. doprowadziły do zmiany umowy i zwiększenia ceny sprzedaży. Cena została skorygowana o 22%, tj. o kwotę należnego podatku VAT od tej transakcji.

Podatnik ma wątpliwość, kiedy należy opodatkować korektę przychodów z tytułu sprzedaży majątku firmy, czy w miesiącu wydania przedmiotu sprzedaży i podpisania pierwszej umowy (aktu notarialnego), czy też w miesiącu podpisania aneksu do umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego, w którym koryguje się cenę sprzedaży.

Zdaniem Spółki kwotę korekty sprzedaży należy zaliczyć do przychodów podatkowych w okresie sprawozdawczym, w którym dokonano korekty ceny, tj. w sierpniu 2006r.

Na tle przedstawionego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 535 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę.

Z ustawowej definicji wynika, że przedmiotem sprzedaży są przede wszystkim rzeczy. Rozróżnia się sprzedaż rzeczy oznaczonych indywidualnie (co do tożsamości), jak również rodzajowo (co do gatunku). W myśl art. 155 K.c. samo zawarcie umowy sprzedaży zobowiązującej do przeniesienia własności rzeczy, której tożsamość jest oznaczona, przenosi własność na nabywcę, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej albo, że strony inaczej postanowiły. Jeżeli przedmiotem umowy są rzeczy oznaczone tylko co do gatunku, do przeniesienia własności potrzebne jest faktyczne przeniesienie posiadania rzeczy.

W przypadku nieruchomości przedmiotem sprzedaży jest zawsze nieruchomość oznaczona co do tożsamości. W konsekwencji umowa o przeniesienie własności nieruchomości w zasadzie powoduje podwójny skutek – zobowiązujący i rozporządzający. Warunkiem bezwzględnym ważności umowy sprzedaży nieruchomości jest jej sporządzenie w formie aktu notarialnego. Zgodnie bowiem z art. 158 Kodeksu cywilnego sprzedaż budynków i lokali następuje przez przeniesienie prawa własności w formie aktu notarialnego. Z kolei z art. 73 § 2 Kodeksu cywilnego wynika, iż jeżeli ustawa zastrzega dla czynności prawnej formę szczególną, czynność dokonana bez zachowania tej formy jest nieważna.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty; w wypadkach, o których mowa w art. 21 i 22, przedmiotem opodatkowania jest przychód. Dochodem jest, z zastrzeżeniem art.10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

Jak stanowi art. 12 ust. 1 pkt 1 oraz ust. 3 ustawy z dnia 15.02.1992r. przychodami są w szczególności: otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe, a w zakresie przychodów związanych z działalnością gospodarczą przychody należne, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Według art. 12 ust. 3a ustawy z dnia 15.02.1992r. za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c i 3d, dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:

  1. wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub
  2. wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub
  3. otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia - w pozostałych przypadkach.

Jak stanowi art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 05.07.2001r. o cenach (Dz.U. Nr 97, poz. 1050 z późn. zm.) ceną towaru lub usługi jest wartość wyrażona w jednostkach pieniężnych, którą kupujący jest obowiązany zapłacić przedsiębiorcy za towar lub usługę; w cenie uwzględnia się podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów sprzedaż towaru (usługi) podlega obciążeniu podatkiem od towarów i usług oraz podatkiem akcyzowym.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 635 z późn. zm.) obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.

Zaś na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych u podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług, za przychód z tej sprzedaży, dla celów podatku dochodowego od osób prawnych, uważa się wartość sprzedaży netto, bez należnego podatku od towarów i usług.

Kwestia sposobu ustalania kwoty podatku od towarów i usług w przypadku zastosowania niewłaściwej stawki podatku, bądź też zastosowania zwolnienia od tego podatku zamiast opodatkowania została wyjaśniona piśmie Ministerstwa Finansów z dnia 04.04.1997r., nr PO 2/HD-397/97/079. Zgodnie z tym stanowiskiem, gdy podatnik zaewidencjonował sprzedaż przy zastosowaniu niewłaściwej stawki podatku od towarów i usług zastosowanie znajduje algorytm: wartość sprzedaży brutto x właściwa stawka podatku / 100% + właściwa stawka podatku. W wyniku zastosowania powyższego algorytmu, określającego sposób obliczania podatku, należny podatek od towarów i usług będzie wyższy, co powinno konsekwentnie oznaczać obniżenie „ceny netto”, jaką uzyskał podatnik podatku dochodowego od osób prawnych.

W świetle powyższego tut. Organ podatkowy zauważa, iż w przypadku błędnego zastosowania zwolnienia od podatku VAT przychód 2005r. dla celów podatku dochodowego winien być pomniejszony o kwotę VAT wyliczoną „metodą w stu”. Odnosząc się natomiast do zdarzenia mającego miejsce w sierpniu 2006r., tj. sporządzenia w formie aktu notarialnego aneksu do zawartej w 2005r. umowy sprzedaży tut. Organ podatkowy zauważa, iż w przypadku, gdy zwiększenie ceny było spowodowane wolą stron, to jej skutki w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych dotyczą tego okresu, w którym został zawarty aneks do umowy.

Mając powyższe na uwadze w ocenie tut. Organu podatkowego za prawidłowe uznać należy stanowisko Podatnika, iż korektę przychodów należy uwzględnić w przychodach podatkowych w okresie sprawozdawczym, w którym dokonano korekty ceny, tj. w miesiącu sierpniu 2006r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj