Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
DP1/443-61/KM/74779
z 18 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DP1/443-61/KM/74779
Data
2005.10.18



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług


Słowa kluczowe
przekazanie nieodpłatne
reklama
reprezentacja
towar


Pytanie podatnika
Spółka dokonuje nieodpłatnego przekazania towarów mających charakter reprezentacyjno-reklamowy na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem i nie prowadzi ewidencji o której mowa w art. 7 ust. 4 ustawy o VAT. Przedmiot zapytania sprowadza się do ustalenia czy po 01.06.2005 r. nieodpłatne przekazanie towarów o charakterze reprezentacyjno-reklamowym, a więc na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem podlega opodatkowaniu podatkiem VAT i czy Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupami tych nieodpłatnie przekazanych towarów.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Strony z dnia 16.08.2005 r. (doręczony w dniu 17.08.2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, że przedstawione w zapytaniu 2 stanowisko nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Wnioskodawca następująco opisuje stan faktyczny:
Spółka dokonuje nieodpłatnego przekazania towarów mających charakter reprezentacyjno-reklamowy na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem i nie prowadzi ewidencji, o której mowa w art. 7 ust. 4 ustawy o VAT z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).
Przedmiot zapytania sprowadza się do ustalenia czy po 1 czerwca 2005 r. nieodpłatne przekazanie towarów o charakterze reprezentacyjnym i reklamowym kontrahentom, a więc na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem podlega opodatkowaniu podatkiem VAT należnym, a także czy spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupami tych przekazanych nieodpłatnie towarów.
Zdaniem Spółki nieodpłatnie przekazanie towarów na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem nie jest objęte ustawą o VAT, w związku z tym Spółka nie ma obowiązku opodatkowania ww. przekazania, ale przysługuje jej możliwość odliczenia podatku naliczonego od tych zakupów na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy.

Odpowiadając na powyższy wniosek zważa się, co następuje:
Czynność nieodpłatnego przekazania towarów należy rozpatrzyć w oparciu o regulację art. 7 ust. 2 w związku z art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). W myśl art. 7 ust. 2 ustawy o VAT przez dostawę o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:
1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków w spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
2) wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności, darowizny
- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części. Natomiast ust. 3 tego przepisu stanowi, iż ustępu 2 nie stosuje się do przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych o małej wartości i próbek.

Należy zaznaczyć, iż w stanie prawnym od 1 czerwca 2005 r. rozszerzono zakres nieodpłatnie wydawanych towarów bez konieczności rozliczenia podatku należnego. Istotna zmiana dotyczy definicji prezentów małej wartości zawartej w ustawie art. 7 ust. 4 ustawy. Począwszy od 01.06.2005 r.nieodpłatne przekazanie towarów w ramach prezentów o małej wartości do 100 zł w roku podatkowym (pod warunkiem prowadzenia ewidencji pozwalającej na ustalenie tożsamości osoby obdarowanej) oraz prezentów o małej wartości do 5 zł brutto (w tym przypadku nie ma potrzebyewidencjonowania tych czynności) nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
W świetle powyższego przekazanie każdego rodzaju innego prezentu nie spełniającego definicji prezentu o małej wartości będzie stanowiło dostawę towarów opodatkowaną podatkiem od towarów i usług zgodnie z art. 7 ust 2 ustawy, ale wówczas gdy przy nabyciu przekazywanych towarów podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, w całości lub w części. A zatem stanowisko Podatnika oceniające, że każdy przypadekprzekazania towarów na cele reprezentacyjne czy reklamowe, bez uwzględnienia regulacji art. 7 ust. 3 nie podlega opodatkowaniu w sytuacji skorzystania z prawa odliczenia podatku przy ich nabyciu nie jest prawidłowe.
Biorąc pod uwagę powyższe ustalenia orzeka się jak w sentencji.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podmiotu, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
W dacie wydania postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pouczenie:
Na niniejsze postanowienie Stronie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie ul.Wadowicka 10, za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu w terminie 7 dni licząc do dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj