Interpretacja Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego
US.PD/423-3/JG/07
z 14 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.PD/423-3/JG/07
Data
2007.04.14



Autor
Warmińsko-Mazurski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Termin przekazywania zryczałtowanych zaliczek i podatków

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem


Słowa kluczowe
dywidendy
zryczałtowany podatek dochodowy


Pytanie podatnika
- dotyczy opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych wypłaconej dywidendy zagranicznej osobie fizycznej.


Naczelnik Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych wypłaconej dywidendy zagranicznej osobie fizycznej,

postanawia uznać stanowisko Spółki za nieprawidłowe.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka zamierza wypłacić dywidendę z zysku dla wspólnika zagranicznego zamieszkałego w Niemczech. Wspólnik, jako zagraniczna osoba fizyczna posiada 84% udziałów w kapitale Spółki nieprzerwanie od dnia ...11.1992 roku.

W związku z powyższą sytuacją, Spółka prosi o udzielenie informacji w zakresie obowiązków podatkowych w podatku dochodowym:

  1. jaką zastosować stawkę podatku?
  2. jakie deklaracje sporządzić?
  3. do jakiego urzędu kierować?
  4. na jakie konto wpłacać pieniądze?

Zdaniem płatnika, w przypadku przedstawienia certyfikatu rezydencji przez zagranicznego podatnika, Spółka nie będzie zobowiązana do pobrania i wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego.

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego Naczelnik Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie, uprzejmie wyjaśnia.

Stosownie do treści przepisu art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), w brzmieniu obowiązującym w 2007 r, od uzyskanych dochodów (przychodów) z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a. Natomiast zgodnie z art. 30a ust. 2 ww. ustawy przepisy ust. 1 pkt 1-5 stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub niepobranie (niezapłacenie) podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania dla celów podatkowych miejsca zamieszkania podatnika uzyskanym od niego certyfikatem rezydencji.

Uwzględniając okoliczności przedstawione w piśmie oraz przytoczone przepisy prawa, Naczelnik Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie odnosząc się do pytania Nr 1 stwierdza, iż przepisy państwa polskiego nakładają obowiązek opodatkowania dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach. Jednakże opodatkowanie dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach następuje z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Rzeczpospolita Polska zawarła z Republiką Federalną Niemiec umowę w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku.

Stosownie do art. 14e Ordynacji podatkowej pisemne interpretacje w zakresie postanowień umów o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz innych ratyfikowanych umów międzynarodowych dotyczących problematyki podatkowej wydaje Minister Finansów.

W związku z powyższym zapytanie Spółki dotyczące wysokości stawki podatkowej przy piśmie z dnia 14 kwietnia 2007 r. przekazano do Ministra Finansów do załatwienia zgodnie z właściwością.

Odnosząc się do pytań Nr 2 i 3 dotyczących obowiązków płatnika w zakresie sporządzenia deklaracji podatkowych i sposobu ustalenia właściwego organu podatkowego Naczelnik Warmińsko-Mazurskiego Urzędu uprzejmie wyjaśnia.

Zgodnie z art. 3 ust. 2a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).

W myśl art. 42 ust. 1a ustawy w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w art. 41, są obowiązani przesłać do urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, roczne deklaracje, według ustalonego wzoru.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 15 grudnia 2006 r. w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz. U. z 2006 r. Nr 243 poz. 1760) jest to deklaracja roczna o zryczałtowanym podatku dochodowym PIT-8AR. Właściwym, do złożenia deklaracji PIT-8AR, według siedziby płatnika będzie Naczelnik Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie.

Z kolei w art. 42 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych określono, że w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani przesłać podatnikom, o których mowa w art. 3 ust. 2a, oraz urzędom skarbowym, którymi kierują naczelnicy urzędów skarbowych właściwi w sprawach opodatkowania osób zagranicznych – imienne informacje sporządzone według ustalonego wzoru, również gdy płatnik w roku podatkowym sporządzał i przekazywał informacje w trybie przewidzianym w ustępie 4. Z przepisu art. 42 ust 4 w/cyt ustawy wynika, że na pisemny wniosek podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 2a, płatnik, w terminie 14 dni od dnia złożenia tego wniosku, jest obowiązany do sporządzenia i przesłania podatnikowi i urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych – imiennej informacji, o której mowa w ust. 2 pkt 2.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 15 grudnia 2006 r. w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych jest to informacja o wysokości przychodu (dochodu) uzyskanego przez osoby fizyczne niemające w Polsce miejsca zamieszkania IFT-1/IFTR.

Właściwym organem podatkowym, do którego należy złożyć informację IFT-1/IFTR jest Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie.

Natomiast w zakresie pytania Nr 4 dotyczącego sposobu wpłat podatku zryczałtowanego tut. organ podatkowy wskazuje na przepis art. 42 ust. 1 cyt. ustawy. Stanowi on, że płatnicy, o których mowa w art. 41, przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek oraz kwoty zryczałtowanego podatku w w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) – na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby.

W przypadku Spółki, właściwym organem podatkowym jest Naczelnik Warmińsko - Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie, a zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych należy uiszczać na konto Urzędu.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stosownie do art. 14 b § 1 interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla Wnioskodawcy - do czasu zmiany lub uchylenia zgodnie z art. 14 b § 2 ustawy- Ordynacja podatkowa.

Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Na niniejsze postanowienie przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie, za pośrednictwem Naczelnika Warmińsko - Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia na podstawie art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj