Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
IPTPB3/423-41/13-2/PM
z 9 kwietnia 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPTPB3/423-41/13-2/PM
Data
2013.04.09



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Amortyzacja praw i wartości niematerialnych

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wartość początkowa środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych


Słowa kluczowe
aport
prawa autorskie
rok podatkowy
Urząd Patentowy RP
wartości niematerialne i prawne
wkłady niepieniężne
znak towarowy


Istota interpretacji
1.Czy otrzymane w ramach aportów zorganizowanych części przedsiębiorstw Prawa Autorskie mogą zostać uznane przez Spółkę za jej wartości niematerialne i prawne w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
2.W jaki sposób Spółka winna ustalić wartość początkową Praw Autorskich, jako wartości niematerialnych f prawnych, otrzymanych w ramach wniesionych aportem do Spółki zorganizowanych części przedsiębiorstw?



Wniosek ORD-IN 306 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w X działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 21 stycznia 2013 r. (data wpływu 28 stycznia 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie uznania otrzymanych w drodze wkładów niepieniężnych praw autorskich za wartości niematerialne i prawne oraz ustalenia ich wartości początkowej -jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 stycznia 2013 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie uznania otrzymanych w drodze wkładu niepieniężnego praw autorskich za wartości niematerialne i prawne oraz ustalenia ich wartości początkowej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Spółka”) została zawiązana na podstawie umowy spółki z dnia 17 grudnia 2010 r. Rejestracja Spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym nastąpiła dnia 28 grudnia 2010 r. Zgodnie z postanowieniami umowy Spółki rok podatkowy Spółki nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym i rozpoczyna się 1 grudnia a kończy 30 listopada. Tym samym pierwszy rok podatkowy Spółki rozpoczął swój bieg w 2010 r. i trwał do dnia 30 listopada 2011 r. Spółka tym samym skorzystała z możliwości, przewidzianej w przepisie art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r., nr 54, poz. 654 ze zm. dalej: „updop”), wybrania jako roku podatkowego okresu kolejnych 12 miesięcy kalendarzowych, niepokrywającego się z rokiem kalendarzowym.

Do końca pierwszego roku podatkowego, to jest do dnia 30 listopada 2011 r. Spółka otrzymała aporty w postaci trzech zorganizowanych części przedsiębiorstw - umowy w formie aktu notarialnego przenoszące własność zorganizowanych części przedsiębiorstw zostały zawarte w dniu 28 listopada 2011 r. W dniu 28 listopada 2011 r. dokonano również zmiany umowy Spółki w formie aktu notarialnego związanej m.in. z podwyższeniem kapitału zakładowego Spółki, gdzie udziały w podwyższonym kapitale miały zostać pokryte wkładem wniesionym przez wspólników w postaci zorganizowanych części przedsiębiorstw. Ponadto każdy z podmiotów wnoszących aport w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa złożył w dniu 28 listopada 2011 r. oświadczenie o objęciu udziałów w Spółce. Rejestracja podwyższenia kapitału zakładowego Spółki przez właściwy sąd rejestrowy została dokonana w dniu 9 stycznia 2012 r.

W skład każdej z trzech zorganizowanych części przedsiębiorstw otrzymanych przez Spółkę aportem wchodziły również utwory będące przedmiotem autorskich praw majątkowych - prawo autorskie do znaku towarowego (dalej: Prawa Autorskie). Prawa Autorskie u podmiotów wnoszących wkłady nie stanowiły wartości niematerialnych i prawnych w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Jednocześnie w momencie wnoszenia wkładów znaki towarowe, o których mowa w zdaniu poprzednim nie były rejestrowane w urzędzie patentowym (nie dokonano rejestracji praw ochronnych na te znaki towarowe w urzędzie patentowym).

Wartość nominalna wydanych udziałów przez Spółkę w zamian za każdy otrzymany wkład w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa była wyższa niż rynkowa wartość składników majątkowych (w rozumieniu przepisów ww. ustawy) wchodzących w skład każdej zorganizowanej części przedsiębiorstwa określonej na dzień wniesienia wkładu. Innymi słowy w odniesieniu do każdego aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa w wyniku jego wniesienia powstała w Spółce dodatnia wartość firmy. Ponadto Prawa Autorskie, zgodnie z wolą Spółki, są oraz będą wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej przez Spółkę przez okres dłuższy niż 12 miesięcy.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy otrzymane w ramach aportów zorganizowanych części przedsiębiorstw Prawa Autorskie mogą zostać uznane przez Spółkę za Jej wartości niematerialne i prawne w rozumieniu przepisów updop...
  2. W jaki sposób Spółka winna ustalić wartość początkową Praw Autorskich, jako wartości niematerialnych i prawnych, otrzymanych w ramach wniesionych aportem do Spółki zorganizowanych części przedsiębiorstw...

Zdaniem Wnioskodawcy, Spółka winna uznać otrzymane w ramach aportu zorganizowanych części przedsiębiorstw Prawa Autorskie jako swoje wartości niematerialne i prawne w rozumieniu przepisów updop. Ponadto zdaniem Spółki winna Ona ustalić wartość początkową otrzymanych Praw Autorskich w oparciu o treść przepisu art. 16g ust. l0a updop, czyli w wartości rynkowej Praw Autorskich określonej na dzień otrzymania wkładu niepieniężnego (jako wartości niematerialne i prawne).

Z uwagi na wejście w życie z dniem 1 stycznia 2011 r. nowelizacji przepisów updop, w ocenie Spółki rozstrzygając niniejszą sprawę w pierwszej kolejności należy określić jakie przepisy prawa podatkowego znajdą zastosowanie w sprawie.

Zgodnie z brzmieniem art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2010 r. Nr 226, poz. 1478), podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, u których rok podatkowy jest inny niż rok kalendarzowy i rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2011 r. stosują do końca przyjętego przez siebie roku podatkowego przepisy ustawy wymienionej w art. 2, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r., z tym że:

  1. art. 19a ustawy wymienionej w art. 2, w brzmieniu obowiązującym do dnia 30 kwietnia 2011 r. stosuje się do tego dnia;
  2. art. 6 ust. 1 pkt 10a i 11a ustawy wymienionej w art. 2, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, stosuje się od dnia 1 stycznia 2011 r.

W ocenie Spółki wyżej przywołany przepis miał na celu wyeliminowanie sytuacji, w której to dochodziłoby do zamiany zasad opodatkowania w trakcie trwającego u tych podatników roku podatkowego w wyniku wprowadzenia w życie nowelizacji przepisów prawa podatkowego. Wyżej przywołany przepis jest zatem realizacją pośrednio wynikającej z orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego (wyrok z dnia 15 lutego 2005 r., sygn. akt … oraz wyrok z dnia 25 listopada 1997r., sygn. akt …) reguły niezmieniania zasad opodatkowania podatkami dochodowymi podatników w trakcie trwania u tych podatników roku podatkowego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż rok podatkowy Spółki rozpoczął się w 2010 r. i zakończył się w dniu 30 listopada 2011 r. Tym samym w ocenie Spółki w analizowanej sytuacji zastosowanie w odniesieniu do Spółki winny znaleźć przepisy updop 2010, zatem przepisy bez uwzględnienia zmian wprowadzonych przepisami ustawy o zmianie ww. ustawy (oczywiście poza wskazanymi bezpośrednio w przepisie art. 12 ust. 1 ustawy o zmianie updop przepisami prawa podatkowego).

Zdaniem Spółki, w przedstawionym stanie faktycznym otrzymane przez Spółkę Prawa Autorskie, które są i będą wykorzystywane w działalności gospodarczej Spółki, przy czym przewidywany okres ich wykorzystywania przekroczy rok, stanowią dla Spółki wartości niematerialne i prawne (dalej: „WNiP”) podlegające amortyzacji podatkowej, albowiem spełnione są warunki przewidziane w art. 16b updop (jak również updop 2010), w szczególności:

  • Prawo Autorskie mieści się w katalogu art. 16b ust. 1 updop, tj. stanowi autorskie lub pokrewne prawa majątkowe (art. 16b ust. 1 pkt 4 updop);
  • Prawo Autorskie zostało przez Spółkę nabyte (w formie wkładu niepieniężnego) i nadaje się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania;
  • Prawo Autorskie jest i będzie wykorzystywane przez Spółkę na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej i przewidywany okres jego wykorzystywania przekroczy rok.

Mając na uwadze powyższe, Spółka uważa, że jest uprawniona do ujęcia ww. Praw Autorskich w swojej ewidencji jako wartości niematerialne i prawne oraz do dokonywania podatkowych odpisów amortyzacyjnych od Praw Autorskich.

W ocenie Spółki, w analizowanej sytuacji Spółka winna dokonać ustalenia wartości początkowej otrzymanych w ramach aportu zorganizowanych części przedsiębiorstw Praw Autorskich w oparciu o przepisy art. 16g ust. 9, ust. 10 oraz ust. l0a updop 2010 r., czyli bez uwzględniania zmian w przepisach wprowadzonych od 1 stycznia 2011 r. przepisami ustawy o zmianie updop. Ponadto w ocenie Spółki za moment otrzymania aportu należy uznać dzień, w którym sporządzony został akt notarialny przenoszący własność poszczególnych zorganizowanych części przedsiębiorstw na Spółkę. Bez znaczenia w tym przypadku pozostanie dzień dokonania rejestracji przez Krajowy Sąd Rejestrowy podwyższenia kapitału zakładowego Spółki w związku z otrzymaniem aportów. Zatem z uwagi na fakt, iż akty notarialne przenoszące własność zorganizowanych części przedsiębiorstw na Spółkę zostały podpisane w dniu 28 listopada 2011 r. (a więc przed końcem roku podatkowego kończącego się w przypadku Spółki w dniu 30 listopada 2011 r.), a ponadto składniki majątku wchodzące w skład tych zorganizowanych części przedsiębiorstw zostały ujęte w stosowanych ewidencjach Spółki do dnia 30 listopada 2011 r., to zastosowanie w analizowanej sytuacji znajdą wyżej wskazane przepisy updop 2010. Moment rejestracji podwyższenia kapitału zakładowego Spółki w analizowanej sprawie pozostaje bez znaczenia dla rozstrzygnięcia, czy należy stosować przepisy updop 2010, czy też przepisy tej ustawy w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011 r.

Zgodnie z treścią art. 16g ust. 10a updop 2010 przepis ust. 9 stosuje się odpowiednio w razie nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze wkładu niepieniężnego. Jeżeli składniki majątku wchodzące w skład wkładu niepieniężnego nie były wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez podmiot wnoszący wkład niepieniężny, stosuje się odpowiednio ust. 10.

Z opisu stanu faktycznego wynika, iż Prawa Autorskie nie stanowiły w podmiotach wnoszących wkłady w postaci zorganizowanych części przedsiębiorstw wartości niematerialnej i prawnej. Stąd zdaniem Spółki winna ona ustalić wartość początkową tych Praw Autorskich stosując odpowiednio treść przepisu art. 16g ust. 10 updop 2010 (zgodnie ze zdaniem drugim art. 16g ust. l0a updop 2010).

W świetle art. 16g ust. 10 updop 2010 w razie nabycia w drodze kupna lub przyjęcia do odpłatnego korzystania przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, łączną wartość początkową nabytych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowi:

  1. suma ich wartości rynkowej - w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy, ustalonej zgodnie z ust. 2,
  2. różnica między ceną nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, ustalona zgodnie z ust. 3 i 5, a wartością składników majątkowych niebędących środkami trwałymi ani wartościami niematerialnymi i prawnymi - w przypadku niewystąpienia dodatniej wartości firmy.

Z opisu stanu faktycznego wynika, iż zgodnie z ustaleniami poczynionymi przez Spółkę oraz podmiotami wnoszącymi wkłady, wartość nominalna udziałów wydanych przez Spółkę w zamian za poszczególne wkłady w postaci zorganizowanych części przedsiębiorstw była wyższa niż rynkowa wartość składników majątkowych (w rozumieniu przepisów updop) wchodzących w skład tych zorganizowanych części przedsiębiorstw określonych na dzień wniesienia wkładów. Zatem uwzględniając treść przepisu art. 16g ust. 2 updop 2010 w analizowanej sytuacji, w przypadku wniesienia aportem każdej ze zorganizowanych części przedsiębiorstw wystąpi dodatnia wartość firmy. W konsekwencji Spółka przy ustalaniu wartości początkowej Praw Autorskich winna stosować odpowiednio przepis art. 16g ust. 10 pkt 1 updop 2010. Oznacza to zdaniem Spółki, iż wartość początkową poszczególnych wartości niematerialnych i prawnych w postaci Prawa Autorskiego równa jest wartości rynkowej tego prawa określonej na dzień wniesienia wkładów niepieniężnych do Spółki.

Podobne stanowisko w tej sprawie zaprezentowane zostało m.in. w interpretacji indywidualnej z dnia 16 września 2011 r. Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/423-346/11/PST oraz interpretacji indywidualnej z dnia 4 maja 2011 r. Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-221/11-3/PK1.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacji podatkowej (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.), odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska Spółki.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w X.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj