Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/415-97/13-2/MK1
z 16 kwietnia 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/415-97/13-2/MK1
Data
2013.04.16



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności wykonywanej osobiście


Słowa kluczowe
obowiązek
przychód z działalności wykonywanej osobiście
składki
Zakład Ubezpieczeń Społecznych


Istota interpretacji
zapłacone składki, do sfinansowania których był zobowiązany zleceniobiorca stanowią dla niego przysporzenie majątkowe mające swoje źródło w umowie zlecenia, wobec tego przysporzenie to stanowi przychód z działalności wykonywanej osobiście, o którym mowa w art. 13 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przychód ten należy wykazać w informacji PIT-11 w poz. 55, zaś w poz. 56 koszty uzyskania przychodu w wysokości 20%. W sytuacji gdy Wnioskodawca nie ma możliwości pobrania zaliczki na podatek dochodowy (Wnioskodawcę ze zleceniobiorcą nie łączy już stosunek prawny) wówczas w informacji PIT-11 Wnioskodawca powinien wykazać „zerową” zaliczkę na podatek dochodowy w poz. 58. Natomiast były zleceniobiorca winien wykazać ten przychód w zeznaniu podatkowym za rok, w którym składki te zostały pokryte przez zleceniodawcę i opodatkować łącznie z innymi przychodami uzyskanymi w tym samym roku podatkowym.



Wniosek ORD-IN 301 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 05.02.2013 r. (data wpływu 08.02.2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika związanych z uregulowaniem zaległych składek ZUS zleceniobiorcy:

  • w części dotyczącej zaliczenia do przychodów zleceniobiorcy - prawidłowe,
  • w pozostałej części – nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 08.02.2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika związanych z uregulowaniem zaległych składek ZUS zleceniobiorcy.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Firma po dokonaniu korekt rozliczeniowych dokumentów ZUS sfinansowała z własnych środków zaległe składki na ubezpieczenie społeczne oraz składkę na ubezpieczenie zdrowotne za byłego zleceniobiorcę, który już w firmie nie pracuje i zleceniodawca nie ma możliwości potrącenia jakichkolwiek należności od zleceniobiorcy.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w tym zakresie, (firma powinna potrącić kwotę składek ze środków zleceniobiorcy a ponieważ nie ma takiej możliwości to dla zleceniobiorcy jest to przychód z działalności wykonywanej osobiście, o którym mowa w art. 13 pkt 8 w związku z art. 11 ust. 1 ustawy o PDOF.

Od tej kwoty wpłaconej do ZUS za byłego zleceniobiorcę, zleceniodawca uiścił do Urzędu Skarbowego zaliczkę na podatek dochodowy w wysokości 18% bez uwzględnienia kosztów uzyskania przychodów zgodnie z zasadami określonymi w art. 41 ust. 1 ustawy o PDOF, art. 8 Ordynacji podatkowej oraz art. 30 § 1 Ordynacji podatkowej.

Po zakończeniu roku podatkowego 2012 zleceniodawca sporządził informację PIT-11 wykazując w polu nr 55 druku przychód byłego zleceniobiorcy w wysokości sfinansowanych zaległych składek ZUS bez uwzględnienia kosztów uzyskania przychodów oraz bez wykazania stosownej zaliczki na podatek dochodowy bowiem zaliczka ta nie została pobrana z przychodów zleceniobiorcy tylko ze środków zleceniodawcy.

Zleceniodawca nie wykazał w polu nr 58 druku PIT-11 zaliczki na podatek dochodowy wpłaconej przez niego ze środków własnych za zleceniobiorcę.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

  1. Czy zleceniodawca prawidłowo sporządził informację PIT-11 wykazując w polu nr 55 jedynie przychód byłego zleceniobiorcy w wysokości sfinansowanych składek ZUS bez uwzględnienia kosztów uzyskania przychodu i bez wykazania stosownej zaliczki na podatek...
  2. Czy zleceniodawca prawidłowo sporządził informację PIT-11 nie wykazując w polu nr 58 zaliczki na podatek dochodowy wpłaconej przez niego ze środków własnych za zleceniobiorcę...

Zdaniem Wnioskodawcy

  1. Jeżeli zleceniodawca uregulował z własnych środków za byłego zleceniobiorcę nie pobrane wcześniej od niego składki ZUS i nie ma żadnej możliwości odzyskania tej płatności, to dla zleceniobiorcy stały się one przychodem zgodnie z obowiązującymi przepisami w momencie dokonania zapłaty przez zleceniodawcę. Od kwoty tego przychodu zleceniodawca jako płatnik zobowiązany był do poboru zaliczki na podatek dochodowy zgodnie z zasadami określonymi w art. 41 ust. 1 ustawy o PDOF, art. 8 Ordynacji podatkowej oraz art. 30 § 1 Ordynacji podatkowej.

Zleceniodawca wobec niemożności pobrania tej zaliczki od zleceniobiorcy uregulował zaliczkę na podatek z własnych środków więc nie stanowi ona przychodu zleceniobiorcy.

Zleceniodawca nie uwzględnił też kosztów uzyskania przychodu, ponieważ przychód ten powstał w wyniku opłaty składek ZUS za zleceniobiorcę a od nich nie uwzględnia się kosztów uzyskania przychodu

  1. Zleceniodawca wobec niemożności pobrania zaliczki na podatek dochodowy od zleceniobiorcy uregulował ją z własnych środków więc nie wykazał jej jako pobranej z przychodów zleceniobiorcy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za:

  • prawidłowe - w części dotyczącej zaliczenia do przychodów zleceniobiorcy,
  • nieprawidłowe - w pozostałej części.

Na podstawie przepisu art. 9 ust 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów zwolnionych na podstawie art. 21, 52, 52a i 52c wymienionej ustawy oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Przepis art. 11 ust. 1 ww. ustawy stanowi, iż przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy źródłem przychodów jest działalność wykonywana osobiście. Natomiast katalog przychodów, które należy zaliczyć do przychodów z działalności wykonywanej osobiście określony został w art. 13 ww. ustawy.

Z przepisu art. 13 pkt 8 ww. ustawy wynika, iż za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od:

  1. osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej,
  2. właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora - jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością

- z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b) ww. ustawy podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem, art. 29-30c oraz art. 30e, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1, 2, 3b-3e,4, 4a-4e, ust. 6 lub art. 24b ust. 1 i 2, lub art. 25, po odliczeniu kwot składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych potrąconych w roku podatkowym przez płatnika ze środków podatnika, z tym że w przypadku podatnika osiągającego przychody określone w art. 12 ust. 6, tylko w części obliczonej, w sposób określony w art. 33 ust. 4, od przychodu podlegającego opodatkowaniu - odliczenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) zwolniony od podatku na podstawie ustawy, oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują świadczeń z tytułu działalności, o której mowa w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, osobom określonym w art. 3 ust. 1, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy, stosując do dokonywanego świadczenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

Zgodnie z art. 42 ust. 1 ww. ustawy płatnicy, o których mowa w art. 41, przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek oraz kwoty zryczałtowanego podatku w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby.

Natomiast w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani przesłać podatnikom, o których mowa w art. 3 ust. 1, oraz urzędom skarbowym, którymi kierują naczelnicy urzędów skarbowych właściwi według miejsca zamieszkania podatnika - imienne informacje o wysokości dochodu (PIT-11), o którym mowa w art. 41 ust. 1, sporządzone według ustalonego wzoru (art. 42 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy).

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca po dokonaniu korekt rozliczeniowych dokumentów ZUS sfinansował z własnych środków zaległe składki na ubezpieczenie społeczne oraz składkę na ubezpieczenie zdrowotne za byłego zleceniobiorcę, który już w firmie nie pracuje i zleceniodawca nie ma możliwości potrącenia jakichkolwiek należności od zleceniobiorcy. Od tej kwoty wpłaconej do ZUS za byłego zleceniobiorcę, zleceniodawca uiścił do Urzędu Skarbowego zaliczkę na podatek dochodowy w wysokości 18% bez uwzględnienia kosztów uzyskania przychodów zgodnie z zasadami określonymi w art. 41 ust. 1 ustawy o PDOF, art. 8 Ordynacji podatkowej oraz art. 30 § 1 Ordynacji podatkowej. Po zakończeniu roku podatkowego 2012 zleceniodawca sporządził informację PIT-11 wykazując w polu nr 55 druku przychód byłego zleceniobiorcy w wysokości sfinansowanych zaległych składek ZUS bez uwzględnienia kosztów uzyskania przychodów oraz bez wykazania stosownej zaliczki na podatek dochodowy bowiem zaliczka ta nie została pobrana z przychodów zleceniobiorcy tylko ze środków zleceniodawcy. Zleceniodawca nie wykazał w polu nr 58 druku PIT-11 zaliczki na podatek dochodowy wpłaconej przez niego ze środków własnych za zleceniobiorcę.

Biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz ww. przepisy prawa należy stwierdzić, iż zapłacone przez Wnioskodawcę (byłego zleceniodawcę) z własnych środków zaległe składki w części, w której powinny być one pokryte z dochodu byłego zleceniobiorcy stanowią dla tej osoby przysporzenie majątkowe w roku, w którym zostaną pokryte przez byłego zleceniodawcę mające swoje źródło w przychodach, o których mowa w art. 13 pkt 8, tj. z umów zlecenia.

Przychód z tytułu zapłaconych za byłego zleceniobiorcę z własnych środków Wnioskodawcy składek należy wykazać w informacji PIT-11, o której mowa w art. 42 ust. 1 ww. ustawy wystawionej byłemu zleceniobiorcy za rok, w którym zostały pokryte z własnych środków przy zastosowaniu 20% kosztów uzyskania, o których mowa w art. 22 ust. 9 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie bowiem z treścią art. 22 ust. 9 pkt 4 ww. ustawy koszty uzyskania niektórych przychodów określa się z tytułów określonych w art. 13 pkt 2, 4, 6 i 8 - w wysokości 20% uzyskanego przychodu, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.

Przy czym w informacji tej nie wykazuje się jako przychodu z umów zlecenia i o dzieło składek w części należnej od zleceniodawcy, tj. części składek, które nie są pokrywane z dochodu podatnika ale ze środków zleceniodawcy.

Należy zauważyć, iż ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie reguluje w szczególny sposób sytuacji poboru zaliczek na podatek od świadczeń ponoszonych za byłego zleceniobiorcę (np. zaległych składek na ubezpieczenie społeczne).

W sytuacji gdy zleceniobiorca w miesiącu, w którym zleceniodawca pokrył za niego zaległe składki, nie osiągnął przychodów o charakterze pieniężnym (z wniosku wynika, iż Wnioskodawcę ze zleceniobiorcą nie łączy już stosunek prawny) i Wnioskodawca nie ma możliwości pobrania zaliczki na podatek dochodowy, w informacji PIT-11 w poz. 55 Wnioskodawca powinien wykazać ww. przychód (pokryte za zleceniobiorcę z własnych zleceniodawcy środków zaległe składki) oraz „zerową” zaliczkę na podatek dochodowy w poz. 58. Natomiast były zleceniobiorca winien wykazać ten przychód w zeznaniu podatkowym za rok, w którym składki te zostały pokryte przez zleceniodawcę i opodatkować łącznie z innymi przychodami uzyskanymi w tym samym roku podatkowym.

Należy zwrócić uwagę na fakt, iż w przypadku, kiedy Wnioskodawca jako płatnik podatku nie ma możliwości pobrania od podatnika zaliczki na podatek dochodowy, nie będzie ponosił na podstawie art. 30 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749) odpowiedzialności za niepobrany podatek.

Zgodnie bowiem z treścią art. 30 § 1 Ordynacji podatkowej płatnik, który nie wykonał obowiązków określonych w art. 8, odpowiada za podatek niepobrany lub podatek pobrany a niewpłacony.

Przy czym z art. 8 Ordynacji podatkowej wynika, iż płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.

Reasumując stwierdzić należy, iż zapłacone składki, do sfinansowania których był zobowiązany zleceniobiorca stanowią dla niego przysporzenie majątkowe mające swoje źródło w umowie zlecenia, wobec tego przysporzenie to stanowi przychód z działalności wykonywanej osobiście, o którym mowa w art. 13 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przychód ten należy wykazać w informacji PIT-11 w poz. 55, zaś w poz. 56 koszty uzyskania przychodu w wysokości 20%. W sytuacji gdy Wnioskodawca nie ma możliwości pobrania zaliczki na podatek dochodowy (Wnioskodawcę ze zleceniobiorcą nie łączy już stosunek prawny) wówczas w informacji PIT-11 Wnioskodawca powinien wykazać „zerową” zaliczkę na podatek dochodowy w poz. 58. Natomiast były zleceniobiorca winien wykazać ten przychód w zeznaniu podatkowym za rok, w którym składki te zostały pokryte przez zleceniodawcę i opodatkować łącznie z innymi przychodami uzyskanymi w tym samym roku podatkowym.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012, poz. 270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj