Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/1/415-771/12/AB
z 4 września 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku z dnia 22 czerwca 2012 r. (data wpływu do tut. Biura 26 czerwca 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie skutków podatkowych czynności wniesienia przedsiębiorstwa tytułem aportu do spółki jawnej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 czerwca 2012 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych czynności wniesienia przedsiębiorstwa tytułem aportu do spółki jawnej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży materiałów budowlanych i świadczy usługi transportowe. Działalność jest prowadzona w formie przedsiębiorstwa zlokalizowanego na nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem biurowym i zapleczem magazynowym, która stanowi współwłasność małżeńską. Nieruchomość za zgodą małżonka wprowadzono do ewidencji środków trwałych Jej działalności. Na potrzeby działalności zostały zaciągnięte dwa kredyty bankowe: obrotowy i inwestycyjny. Kredyt obrotowy służy bieżącym potrzebom firmy - finansowaniu operacji handlowych, kredyt inwestycyjny jest zabezpieczony hipoteką na nieruchomości.

Wnioskodawczyni zamierza wnieść wskazane przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55¹ kodeksu cywilnego w formie aportu do istniejącej spółki jawnej.

Na przedsiębiorstwo składają się:

  • nieruchomość zabudowana halą magazynową i budynkiem biurowym, urządzenia i środki transportu, wyposażenie, komputery oraz inne podobne składniki,
  • towary handlowe,
  • akcje,
  • środki pieniężne w kasie i na rachunku bankowym wraz z kwotą kredytu obrotowego,
  • wierzytelności handlowe ustalone co do osoby dłużnika, kwoty i terminu zapłaty,
  • zobowiązania handlowe ustalone co do osoby kontrahentów, kwoty i terminu zapłaty,
  • zobowiązanie kredytowe,
  • licencje na programy do obsługi firmy,
  • ogół praw i obowiązków z zawartych umów, nieujętych w księgach handlowych, tj. umów zawartych z pracownikami, kontrahentami handlowymi, przedsiębiorstwem leasingowym, z dostawcami mediów do nieruchomości.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy na stronach umowy w skutek aportu powstanie zobowiązanie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych?

(pytanie oznaczone we wniosku Nr 1)

Zdaniem Wnioskodawczyni aport przedsiębiorstwa nie powoduje powstania zobowiązania w podatku dochodowym. Zgodnie bowiem z art. 21 ust. 1 pkt 109 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.), wartość nominalna udziałów objętych w zamian za aport stanowiący przedsiębiorstwo jest zwolniona od podatku dochodowego. Z kolei zgodnie art. 21 ust. 1 pkt 50b ww. ustawy, zwolnione z podatku dochodowego są także przychody z tytułu przeniesienia własności składników majątkowych, będących przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) wnoszonych do spółki niebędącej osobą prawną w tym wnoszonych do takiej spółki składników majątku otrzymanych przez podatnika w następstwie likwidacji spółki niebędącej osobą prawną bądź wystąpienia z takiej spółki.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawczyni.

Wskazać przy tym należy, iż przedmiotem niniejszej interpretacji była wyłącznie kwestia konieczności opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych czynności wniesienia aportu do spółki osobowej. Nie była natomiast przedmiotem oceny kwestia, czy opisane we wniosku składniki majątku, mające być przedmiotem tego aportu, stanowią przedsiębiorstwo, bądź zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Ponadto, zauważyć należy, że powołany przez Wnioskodawczynię art. 21 ust. 1 pkt 109 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie znajduje zastosowania w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, gdyż w przepisie tym jest mowa o zwolnieniu z opodatkowania nominalnej wartości udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną (…) – objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, natomiast jak wynika z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego Wnioskodawczyni zamierza wnieść wkład niepieniężny do spółki osobowej (jawnej), a nie do spółki mającej osobowość prawną. Jednakże okoliczność powyższa nie ma wpływu na rozstrzygnięcie przedmiotowej sprawy.

Nadmienia się, iż w zakresie podatku od towarów i usług zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – tj. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj