Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB3/423-138/12-2/JG
z 10 lipca 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, reprezentowanej przez Pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 11 kwietnia 2012 r. (data wpływu 13 kwietnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych związanych z umorzeniem udziałów – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 kwietnia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych związanych z umorzeniem udziałów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Wspólnicy Wnioskodawcy (osoby fizyczne) rozważają przeprowadzenie procedury dobrowolnego umorzenia udziałów (wszystkich bądź części) poszczególnych wspólników. Umorzenie udziałów odbędzie się w trybie art. 199 § 3 Kodeksu spółek handlowych w zw. z art. 200 § 1 zd. 2 Kodeksu spółek handlowych, w drodze nieodpłatnego (bez wynagrodzenia) nabycia przez Wnioskodawcę (Spółkę) udziałów od wspólnika (za jego zgodą) celem umorzenia nabywanych udziałów. Umorzenie udziałów nastąpi bez obniżenia kapitału zakładowego z czystego zysku lub z obniżeniem kapitału zakładowego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w związku z nieodpłatnym nabyciem przez Wnioskodawcę od swojego wspólnika udziałów celem umorzenia tych udziałów, po stronie Wnioskodawcy powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w wysokości wartości umorzonych dobrowolnie i nieodpłatnie udziałów?

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 199 Kodeksu spółek handlowych, w sytuacji, gdy umowa spółki z o.o. przewiduje możliwość umarzania udziałów, to udział może być umorzony za zgodą wspólnika w drodze nabycia udziału przez spółkę (umorzenie dobrowolne) albo bez zgody wspólnika (umorzenie przymusowe).

W przedstawionym zdarzeniu przyszłym planowane jest przeprowadzenie dobrowolnego umorzenia udziałów części lub wszystkich udziałów należących do wspólnika.

Zgodnie z art. 199 § 3 Kodeksu spółek handlowych, za zgodą wspólnika umorzenie udziału może nastąpić bez wynagrodzenia - następuje to na mocy stosownych uchwał Zgromadzenia Wspólników Wspólnika oraz nieodpłatnego nabycia udziału przez spółkę celem jego umorzenia (art. 199 Kodeksu spółek handlowych w związku z art. 200 § 1 zd. 2 tej ustawy). Bezpośrednim skutkiem umorzenia udziałów jest zmniejszenie łącznej wartości nominalnej posiadanych przez wspólników udziałów. Zmniejszenie łącznej wartości nominalnej posiadanych udziałów ma miejsce zarówno w przypadku umorzenia udziałów z czystego zysku (art. 199 § 3 Kodeksu spółek handlowych) bez obniżenia kapitału zakładowego, jak i przy umorzeniu połączonym z obniżeniem kapitału zakładowego Wnioskodawcy.

Zgodnie z art. 7 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący osiągniętą w roku podatkowym nadwyżkę przychodów nad kosztami ich uzyskania. Z punktu widzenia powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych skutki będące następstwem nabycia przez Spółkę (Wnioskodawcę) własnych udziałów w celu ich umorzenia bez wynagrodzenia dla wspólnika tej Spółki, należy stwierdzić, że w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wśród zdarzeń powodujących powstanie przychodu, sytuacja taka nie została wskazana.

Wnioskodawca zauważa, iż katalog zdarzeń stanowiących przychód wskazany w art. 12 ww. ustawy nie jest katalogiem zamkniętym, to jednak - zdaniem Wnioskodawcy - nabycie (nawet bez wynagrodzenia) przez Spółkę własnych udziałów celem ich umorzenia nie stanowi zdarzenia powodującego powstanie po stronie Spółki przychodu. W związku z nieodpłatnym nabyciem swoich udziałów celem ich umorzenia Spółka (Wnioskodawca) nie otrzyma żadnych kwot lub wartości, w związku z czym nie będą miały zastosowania przepisy art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (umorzenie własnych udziałów nie spełnia przesłanek wymienionych w żadnym z punktów tego artykułu). Spółka (Wnioskodawca) na skutek nieodpłatnego nabycia własnych udziałów celem ich umorzenia nie uzyskuje żadnego przysporzenia majątkowego (art. 12 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy) - Spółka (Wnioskodawca) nabywa udziały, ale tylko po to, by je niezwłocznie umorzyć - nie osiągnie korzyści skutkujących powstaniem u Wnioskodawcy przychodu.

Nieodpłatne umorzenie udziałów w drodze ich nabycia przez Spółkę (Wnioskodawcę) nie stanowi również po stronie Spółki (Wnioskodawcy) przychodu z tytułu otrzymania nieodpłatnego świadczenia (art. 12 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy), a to z tego względu, iż wycena przeprowadzona na podstawie ust. 5 art. 12 ww. ustawy prowadzi do wniosku, iż udziały własne nabyte w celu umorzenia nie przedstawiają dla Spółki (Wnioskodawcy) żadnej wartości majątkowej. Udziały własne nie dają bowiem Spółce (Wnioskodawcy) prawa do pobrania dywidendy (gdyż byłaby to dywidenda wypłacana przez Spółkę samej sobie), nie mogą być również dalej zbyte z mocy zakazu wynikającego z odpowiednio stosowanego art. 200 § 1 i § 2 Kodeksu spółek handlowych.

Zgodnie z tymiż przepisami Kodeksu spółek handlowych, udziały te są nabywane przez Spółkę (Wnioskodawcę) wyłącznie w celu ich unicestwienia, która to czynność jest dla Spółki (Wnioskodawcy) zdarzeniem obojętnym z punktu widzenia podatkowego. Dodatkowo należy podnieść, iż z nieodpłatnym nabyciem udziałów celem ich umorzenia nie jest związane otrzymanie przez Spółkę (Wnioskodawcę) jakiegokolwiek świadczenia, w tym w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ani jakikolwiek wzrost aktywów. Nie następuje również umorzenie jakichkolwiek zobowiązań Spółki (Wnioskodawcy) wobec wspólników, albowiem wraz z objęciem przez wspólnika udziału nie następuje zaciągnięcie przez Spółkę żadnego zobowiązania finansowego wobec tegoż wspólnika. W wyniku nabycia własnych udziałów nie następuje jednocześnie jakiekolwiek zmniejszenie lub umorzenie zobowiązań Spółki względem osób trzecich. Tym samym, w ocenie Wnioskodawcy, nie jest spełniona dyspozycja art. 12 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zdaniem Wnioskodawcy, żadne z pozostałych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie odnoszą się ani w zakresie przychodów, ani zwolnień, do sytuacji związanych z umorzeniem udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością bez wynagrodzenia. W sytuacji opisanej w stanie faktycznym Spółka (Wnioskodawca) nie uzyskuje realnego przysporzenia; innymi słowy, w wyniku nieodpłatnego nabycia własnych udziałów, majątek Spółki (Wnioskodawcy) nie wzrośnie, tym samym nie ma podstaw do przyjęcia, iż mamy w tej sytuacji do czynienia z powstaniem przychodu. Nie ma tutaj ponadto znaczenia czy umorzenie następuje z czystego zysku bez obniżenia kapitału zakładowego zgodnie z art. 199 § 6 Kodeksu spółek handlowych, czy jest połączone z obniżeniem kapitału.

Zdaniem Wnioskodawcy, nieodpłatne nabycie przez Wnioskodawcę od swojego wspólnika udziałów celem umorzenia tych udziałów, nie będzie stanowiło dla Wnioskodawcy przychodu podatkowego w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i tym samym po stronie Wnioskodawcy nie powstanie dochód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Tym samym nieodpłatne nabycie przez Spółkę (Wnioskodawcę) własnych udziałów w celu ich umorzenia, nie powoduje po stronie Spółki (Wnioskodawcy) żadnych konsekwencji podatkowych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim, ul. Dąbrowskiego 13, 66-400 Gorzów Wielkopolski po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj