Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
IPTPP1/443-827/12-2/MG
z 18 grudnia 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPTPP1/443-827/12-2/MG
Data
2012.12.18



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi


Temat
Ewidencja i identyfikacja podatników --> Zasady posługiwania się NIP --> Następstwo prawne


Słowa kluczowe
Numer Identyfikacji Podatkowej
spółka jawna
śmierć
wspólnik


Istota interpretacji
W przypadku śmierci jednego ze wspólników i wstąpienia w jego miejsce spadkobiercy, spółka jawna będzie kontynuowała działalność w niezmienionej formie prawnej, a zatem nie zajdzie konieczność do wygaśnięcia Numeru Identyfikacji Podatkowej (NIP,) zgodnie z art. 12 ust. 2 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników.



Wniosek ORD-IN 147 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 10 września 2012 r. (data wpływu 19 października 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej zasad ewidencji i identyfikacji podatników i płatników w zakresie zachowania Numeru Identyfikacji Podatkowej spółki jawnej w sytuacji śmierci wspólnika tej spółki i wejścia w miejsce zmarłego wspólnika jego spadkobiercy (córki) – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 października 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej:

  • zasad ewidencji i identyfikacji podatników i płatników w zakresie zachowania Numeru Identyfikacji Podatkowej spółki jawnej w sytuacji śmierci wspólnika tej spółki i wejścia w miejsce zmarłego wspólnika jego spadkobiercy (córki),
  • podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku sporządzania remanentu likwidacyjnego na okoliczność śmierci wspólnika spółki w sytuacji wejścia w miejsce zmarłego wspólnika jego spadkobiercy (córki).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki jawnej. Wspólnikami jest mąż z żoną. Spółkę prowadzi tylko dwóch wspólników.

Wspólnicy zamierzają dokonać zmiany umowy Spółki wprowadzając zapis, że w razie śmierci wspólnika, Spółka nie ulega rozwiązaniu, a na miejsce zmarłego wspólnika wchodzi jego spadkobierca – córka. Córka jest osobą pełnoletnią posiadającą pełne prawa do wejścia do spółki jako wspólnik.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy w razie śmierci jednego ze wspólników, spółka jawna będzie kontynuowała działalność w niezmienionej formie prawnej, a zatem nie zajdzie konieczność do wygaśnięcia Numeru Identyfikacji Podatkowej (NIP,) zgodnie z art. 12 ust. 2 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników...

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 64 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych, pomimo śmierci lub ogłoszenia upadłości wspólnika oraz pomimo wypowiedzenia umowy spółki przez wspólnika lub jego wierzyciela, spółka trwa nadal pomiędzy pozostałymi wspólnikami, jeżeli umowa spółki tak stanowi lub pozostali wspólnicy tak postanowią.

Na podstawie art. 60 § 1 K. s. h., jeżeli umowa spółki stanowi, że prawa, jakie miał zmarły wspólnik służą wszystkim spadkobiercom wspólnie, a nie zawiera w tym względzie szczególnych postanowień, wówczas do wykonywania tych praw spadkobiercy powinni wskazać spółce jedną osobę Czynności dokonane przez pozostałych wspólników przed takim wskazaniem wiążą spadkobierców wspólnika.

Ponieważ w umowie spółki jawnej dwuosobowej będzie zawarte stosowne uregulowanie: w razie śmierci wspólnika, spółka nie ulega rozwiązaniu. Na miejsce zmarłego wspólnika wchodzi jako spadkobierca córka, zatem pomimo śmierci wspólnika spółka jawna będzie trwać nadal, gdyż w prawach zmarłego wspólnika wejdzie jego spadkobierca. Zdaniem Wnioskodawcy nie zajdzie przesłanka do wygaśnięcia decyzji o nadaniu NIP, ponieważ nie ustanie byt prawny podatnika.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zasady funkcjonowania spółki jawnej regulują przepisy ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.).

Jak wynika z treści art. 58 tej ustawy, rozwiązanie spółki powodują:

  1. przyczyny przewidziane w umowie spółki,
  2. jednomyślna uchwała wszystkich wspólników,
  3. ogłoszenie upadłości spółki,
  4. śmierć wspólnika lub ogłoszenie jego upadłości,
  5. wypowiedzenie umowy spółki przez wspólnika lub wierzyciela wspólnika,
  6. prawomocne orzeczenie sądu.

Jeżeli umowa spółki stanowi, że prawa, jakie miał zmarły wspólnik, służą wszystkim spadkobiercom wspólnie, a nie zawiera w tym względzie szczególnych postanowień, wówczas do wykonywania tych praw spadkobiercy powinni wskazać spółce jedną osobę. Czynności dokonane przez pozostałych wspólników przed takim wskazaniem wiążą spadkobierców wspólnika, o czym stanowi art. 60 § 1 ww. ustawy. Przeciwne postanowienia umowy są nieważne (art. 60 § 2 wskazanej ustawy).

Stosownie do treści art. 64 § 1 ww. ustawy, pomimo śmierci lub ogłoszenia upadłości wspólnika oraz pomimo wypowiedzenia umowy spółki przez wspólnika lub jego wierzyciela, spółka trwa nadal pomiędzy pozostałymi wspólnikami, jeżeli umowa spółki tak stanowi lub pozostali wspólnicy tak postanowią.

Zatem, mając powyższe na uwadze, w sytuacji, gdy umowa spółki przewiduje, iż śmierć wspólnika spółki nie stanowi przesłanki do jej rozwiązania, a w miejsce zmarłego wspólnika wstępuje jego spadkobierca, stwierdzić należy, iż nie nastąpi ustanie bytu prawnego tej spółki.

Zgodnie z dyspozycją art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 1314), osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami, podlegają obowiązkowi ewidencyjnemu.

Na podstawie art. 5 ust. 1 tej ustawy, podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 2a, są obowiązani do dokonania zgłoszenia identyfikacyjnego do naczelnika urzędu skarbowego albo organu właściwego na podstawie odrębnych przepisów. Zgłoszenia identyfikacyjnego dokonuje się jednokrotnie, bez względu na rodzaj oraz liczbę opłacanych przez podatnika podatków, formę opodatkowania, liczbę oraz rodzaje prowadzonej działalności gospodarczej oraz liczbę prowadzonych przedsiębiorstw.

W myśl art. 5 ust. 3 pkt 2 ustawy, zgłoszenie identyfikacyjne podatników niebędących osobami fizycznymi zawiera w szczególności pełną i skróconą nazwę (firmę), formę organizacyjno-prawną, adres siedziby, numer identyfikacyjny REGON, organ rejestrowy lub ewidencyjny i numer nadany przez ten organ, wykaz rachunków bankowych, adres miejsca przechowywania dokumentacji rachunkowej oraz przedmiot wykonywanej działalności określony według obowiązujących standardów klasyfikacyjnych, a ponadto, w przypadku spółek cywilnych, osobowych spółek handlowych i podmiotów podlegających wpisowi do rejestru przedsiębiorców na zasadach określonych dla spółek osobowych – dane dotyczące wspólników, w tym również identyfikator podatkowy poszczególnych wspólników.

Na podstawie art. 12 ust. 1 omawianej ustawy, NIP nadany podatnikowi nie przechodzi na następcę prawnego, z wyjątkiem:

  1. przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa lub przedsiębiorstwa komunalnego w jednoosobową spółkę gminy;
  2. przekształcenia spółki cywilnej w spółkę handlową lub spółki handlowej w inną spółkę handlową.

Do celów identyfikacji podatkowej za przekształcenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, uznaje się również wpis spółki cywilnej do rejestru na podstawie art. 26 § 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037, z późn. zm.), co wynika z treści art. 12 ust. 1a ustawy.

W przypadku zgonu lub ustania bytu prawnego podatnika, nadany NIP wygasa, z wyjątkiem przypadków wymienionych w ust. 1 i 1a – art. 12 ust. 2 ustawy.

Z powołanych przepisów ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników wynika, że spółka jawna posiada własny numer identyfikacji podatkowej (NIP).

Z okoliczności sprawy wynika, iż Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki jawnej. Wspólnikami jest mąż z żoną. Spółkę prowadzi tylko dwóch wspólników. Wspólnicy Wnioskodawcy zamierzają dokonać zmiany umowy Spółki wprowadzając zapis, że w razie śmierci wspólnika, spółka nie ulega rozwiązaniu, a na miejsce zmarłego wspólnika wchodzi jego spadkobierca – córka.

Mając na uwadze powołane przepisy prawa w kontekście przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego, stwierdzić należy, że skoro – jak wskazano, na podstawie umowy spółki jawnej w powiązaniu z przepisami ustawy Kodeks spółek handlowych – śmierć jednego ze wspólników Spółki nie stanowi przesłanki do jej rozwiązania, a w miejsce zmarłego wspólnika wstępuje jego spadkobierca, to tym samym ewentualne zaistnienie tego zdarzenia nie będzie okolicznością powodującą ustanie bytu prawnego spółki jawnej. W efekcie, spółka zachowa nadany numer identyfikacji podatkowej

Reasumując, w przypadku śmierci jednego ze wspólników i wstąpienia w jego miejsce spadkobiercy, spółka jawna będzie kontynuowała działalność w niezmienionej formie prawnej, a zatem nie zajdzie konieczność do wygaśnięcia Numeru Identyfikacji Podatkowej (NIP,) zgodnie z art. 12 ust. 2 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Niniejszą interpretacją załatwiono wniosek w części dotyczącej zasad ewidencji i identyfikacji podatników i płatników w zakresie zachowania Numeru Identyfikacji Podatkowej spółki jawnej w sytuacji śmierci wspólnika tej spółki i wejścia w miejsce zmarłego wspólnika jego spadkobiercy (córki). Natomiast wniosek w części dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku sporządzania remanentu likwidacyjnego na okoliczność śmierci wspólnika spółki w sytuacji wejścia w miejsce zmarłego wspólnika jego spadkobiercy (córki), został rozpatrzony interpretacją nr IPTPP1/443-827/12-3/MG.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj