Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPB3/423-207/08/BG
z 10 czerwca 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPB3/423-207/08/BG
Data
2008.06.10


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Różnice kursowe


Słowa kluczowe
cash-pooling
różnice kursowe


Istota interpretacji
W tak określonym stanie faktycznym powstają wątpliwości, co do rozpoznawania kwot przekazywanych z rachunku Agenta na rachunek walutowy Podatnika w księgach rachunkowych Podatnika (kwot otrzymanych przez Podatnika) - czy należy je traktować w księgach rachunkowych, jako środki obce - środki banku lub środki Agenta, czy też jako środki własne; dalszą konsekwencją jest wycena tych środków oraz obliczanie od nich różnic kursowych.



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 07 marca 2008 r. (data wpływu do tut. BKIP w dniu 12 marca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązków ciążących na Spółce w związku z zawartą umową cash poolingu – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 marca 2008 r. wpłynął do tut. BKIP ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązków ciążących na Spółce w związku z zawartą umową cash poolingu.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Podatnik jest osobą prawną - spółką kapitałową, której udziałowcem jest zagraniczna osoba prawna, zwana dalej spółką-matką. Spółka-matka posiada udziały i akcje również w innych spółkach, w tym działających w Polsce oraz w innych państwach. Spółki w ten sposób powiązane tworzą zatem grupę kapitałową, zwaną dalej "grupą". Przedmiotem działalności podatnika jest produkcja części do samochodów, w szczególności układów hamulcowych (tarcze hamulcowe, klocki hamulcowe, szczęki itp.). Spółka zatrudnia ponad 500 osób. Jej działalność jest prowadzona na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej na podstawie zezwolenia na prowadzenie działalności. W ramach grupy na terytorium Polski funkcjonuje druga spółka, która prowadzi działalność podobnych rozmiarów, z tym że jej inwestycja nie była przeprowadzona w specjalnej strefie ekonomicznej.

W ramach grupy spółek, o której mowa wyżej, zdecydowano o przystąpieniu do oferowanej przez Bank w Warszawie usługi "Cash pooling", zgodnie z wersją roboczą umowy "multitarget balancing agreement", /tłumaczenie stanowi załącznik do wniosku/ (wybrano opcję "one way target balance", czyli opcję jednokierunkowego przelewu środków). W ramach zawartej pomiędzy spółkami oraz bankiem umowy (umów), jedna ze spółek ma objąć pozycję "pool leadera", zwanego w umowie przygotowanej przez Bank "Agentem". Agentem jest spółka mająca siedzibę prawną, a tym samym rezydencję podatkową, na terytorium Republiki Włoskiej. Pozostałe spółki, w tym Wnioskodawca, będą uczestnikami.

Zgodnie z umową na imię "Agenta" będzie prowadzony rachunek bankowy, na którym będą "poolowane" środki, pochodzące z rachunków uczestników. Rachunek tenbędzie prowadzony w Banku w Londynie. W przypadku polskiej spółki przekazywanie środków pieniężnych na rachunek Agenta będzie odbywało się według następującego schematu :

Podatnik posiada rachunek w Banku w Warszawie oraz rachunek w Banku w Londynie. Obydwa rachunki mają charakter rachunków walutowych i prowadzone są w EURO. Saldo (pozytywne albo negatywne) na rachunku w Banku w Warszawie na koniec każdego dnia będzie transferowane na rachunek w Banku w Londynie. Z rachunku w Banku w Londynie środki będą przekazywane tego samego dnia na rachunek Agenta.
Transfer ten będzie polegał na tym, że w przypadku salda pozytywnego na koniec dnia środki zostaną przekazane z rachunku w Banku w Warszawie na rachunek w Banku w Londynie. Następnie zostaną przekazane na rachunek Agenta. Stan na rachunku wyniesie O EURO (zero).
W przypadku salda negatywnego (ujemnego) na koniec dnia, saldo to zostanie wyzerowane w następujący sposób. Z rachunku Agenta zostaną przekazane na rachunekPodatnika w Banku w Londynie środki w wysokości odpowiadającej ujemnemu saldu Podatnika na rachunku w Banku w Warszawie. Następnie środki te zostaną przelane na rachunek Podatnika w Banku w Warszawie.
Następnego dnia roboczego rano na rachunku w Banku w Warszawie, w obydwu przypadkach, saldo dostępne wyniesie O EURO (zero). Struktura opisana w umowie cashpooling w tym wariancie funkcjonować ma na zasadzie transferów jednokierunkowych.

Rozliczenie wzajemnych sald, z tytułu przekazanych kwot będzie się odbywało co do zasady nie rzadziej niż raz w roku.

Również raz w roku będzie następowała wypłata odsetek pomiędzy Agentem i innymi uczestnikami umowy cash poolingu; odsetki będą wypłacane w taki sposób, że każdy z uczestników umowy będzie je wypłacał Agentowi, a Agent będzie wypłacał je dalszym uczestnikom umowy.

Jeśli chodzi o metodę obliczania różnic kursowych, to Podatnik dokonuje ich obliczenia zgodnie z przepisem art. 15a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

W tak określonym stanie faktycznym powstają wątpliwości, co do rozpoznawania kwot przekazywanych z rachunku Agenta na rachunek walutowy Podatnika w księgachrachunkowych Podatnika (kwot otrzymanych przez Podatnika) - czy należy je traktować w księgach rachunkowych, jako środki obce - środki banku lub środki Agenta, czy też jako środki własne; dalszą konsekwencją jest wycena tych środków oraz obliczanie od nich różnic kursowych.

Zdaniem Spółki pytanie dotyczy rozpoznawania kwot przekazywanych z rachunku Agenta na rachunek walutowy Podatnika w księgach rachunkowych Podatnika. To znaczy, czy należy je traktować w księgach rachunkowych, jako środki obce - środki banku lub Agenta (tudzież innych uczestników umowy cash pooling), czy też raczej jako środki własne. W konsekwencji powstaje pytanie, czy środki pieniężne przekazane z rachunku bankowego Agenta na rachunek Podatnika powinny być wyceniane, jako otrzymane lub nabyte środki lub wartości pieniężne w walucie obcej w dniu ich wpływu.

Przedstawiając własne stanowisko w tej kwestii w pierwszej kolejności należy przeanalizować z tej perspektywy umowę cash pooling i przyszłą praktykę jej stosowania.Pierwsza uwaga dotyczy tego, że w ramach umowy środki pieniężne z jednej strony będą przez Podatnika, jako uczestnika umowy, wpłacane na rachunek bankowy prowadzony naimię Agenta. Z drugiej strony, w razie wystąpienia na rachunku ujemnego salda na rachunku Podatnika, środki pieniężne będą przekazywane z rachunku Agenta na rachunek Podatnika. Powstałe w związku z wzajemnymi wpłatami salda będą rozliczane poprzez kompensatę. Przekazywane środki pieniężne na rachunek Podatnika będą środkami pochodzącymi od wszystkich uczestników umowy (w tym od Podatnika).

Dokonując kwalifikacji środków wpłacanych w EURO na rachunek bankowy Podatnika z rachunku prowadzonego na imię Agenta Spółki stwierdza, że środki wpłacane będą środkami własnymi Zatem wpłata tych środków na rachunek Agenta będzie z tego punktu widzenia neutralna. Następuje tu bowiem wyłącznie przesunięcie środków własnych.

Wg Spółki uzasadnieniem dla powyższego stanowiska jest brzmienie przepisu art. 15a ust. 2 pkt 3 i ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.). W przepisach tych mowa jest o otrzymanych lub nabytych środkach lub wartościach pieniężnych w walucie obcej. Przez nabyte lub otrzymane środki pieniężne należy rozumieć środki pieniężne, które zostały wpłacone (przekazane) przez podmiot trzeci i były to środki inne niż środki własne otrzymującego. Odnosząc powyższe do omawianego stanu faktycznego Spółki wywodzi, iż skoro wpłata dotyczy środków własnych Podatnika, to nie można tej wpłaty traktować jako "otrzymania lub nabycia".

Podsumowując, przyjmując, że wpłata z rachunku Agenta dotyczy środków pieniężnych wyrażonych w walucie obcej (EURO) kwalifikowanych jako środki własne uczestnika umowy cash pooling, wówczas nie powstaje obowiązek wyceny różnickursowych od takich środków przekazanych na rachunek Podatnika.

Do wniosku Spółka dołączyła tłumaczenie umowy. Należy jednak zauważyć, że wydając interpretacje w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów nie przeprowadza postępowania dowodowego w związku z czym nie jest obowiązany, ani uprawniony do ich oceny; jest związany wyłącznie opisem stanu faktycznego przedstawionym przez wnioskodawcę i jego stanowiskiem podanym we wniosku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).
Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj