Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB1/415-122/08-4/IM
z 14 maja 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB1/415-122/08-4/IM
Data
2008.05.14


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
działalność gospodarcza
koszty uzyskania przychodów
nieruchomości
odpisy amortyzacyjne
środek trwały
wartość początkowa


Istota interpretacji
1. Według jakiej wartości wyceniony powinien zostać wkład do spółki jawnej: po cenie rynkowej, czy po cenie nabycia nieruchomości przez Podatnika wnoszącego ją w formie wkładu do spółki? 2. Na jakim poziomie Wnioskodawca – wspólnik spółki jawnej, powinien ustalić wartość początkową środków trwałych po ich wniesieniu, jako wkładu niepieniężnego, do spółki nieposiadającej osobowości prawnej (spółki jawnej)?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana reprezentowanego przez Doradcę Podatkowego, przedstawione we wniosku z dnia 15 lutego 2008 r. (data wpływu 18 lutego 2008 r.), uzupełnionym w dniu 25 kwietnia 2008 r. o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia wartości początkowej środka trwałego – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 18 lutego 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia wartości początkowej środka trwałego

Z uwagi na brak właściwej opłaty (450 zł) w stosunku do występujących 6 zdarzeń przyszłych w złożonym wniosku, działając na podstawie art. 169 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa wezwano Zainteresowanego pismem z dnia 17 kwietnia 2008 r.

znak:

ILPB1/415-122/08-2/IM

ILPP2/443-166/08-2/EN

ILPB2/415-291/08-2/ES

  - do uzupełnienia opłaty o brakującą kwotę (150 zł) w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania. Stosowna opłata została wniesiona (data wpłaty 150 zł - 25 kwietnia 2008 r.).


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej.

Jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT.

W listopadzie 2002 roku oraz w 2006 roku zakupił zabudowane nieruchomości, które stanowią odrębny od siebie przedmiot własności. Nieruchomości te mają charakter użytkowy. W skład nieruchomości nabytych w 2006 roku wchodzą:

  • grunty, podzielone na kilka działek, oddane w użytkowanie wieczyste,
  • budynki stanowiące odrębny od gruntu przedmiot własności.


Dla poszczególnych działek oraz stojących na nich budynków prowadzone są odrębne księgi wieczyste. Wszystkie te nieruchomości (nabyte w 2006 roku) zostały nabyte na podstawie jednego aktu notarialnego. Cena nabycia odnosi się do całości nieruchomości (bez rozróżnienia poszczególnych działek i budynków, dla których prowadzone są odrębne księgi wieczyste).

We wniosku podano, że od 16 października 2002 r. między Wnioskodawcą, a jego małżonką obowiązuje ustrój ograniczonej wspólności majątkowej, polegający na tym, że majątki odrębne każdego z małżonków stanowią wszelkie środki pieniężne uzyskane na podstawie umów kredytu bankowego, a także prawa użytkowania wieczystego gruntu i związane z nimi prawa własności budynków oraz prawa własności nieruchomości. Zgodnie z powyższym, zakupione w listopadzie 2002 roku oraz w 2006 roku nieruchomości weszły w skład majątku osobistego Wnioskodawcy.

Przedmiotowe nieruchomości są wynajmowane. Najem nie odbywa się w ramach działalności gospodarczej - stanowi on źródło przychodów określone w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wnioskodawca poniósł szereg wydatków związanych z nieruchomościami, m.in. na ich ulepszenie, na potrzebne remonty, doradztwo prawne itp. Powyższe koszty zostały poniesione w celu uzyskania przychodów z najmu, tj. źródła przychodów określonego w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowego od osób fizycznych.

Wnioskodawca poniósł szereg wydatków związanych z nieruchomościami, m.in. na ich ulepszenie, na potrzebne remonty, doradztwo prawne itp. Powyższe koszty zostały poniesione w celu uzyskania przychodów z najmu, tj. źródła przychodów określonego w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowego od osób fizycznych.

W stosunku do jednego z budynków (który stanowi odrębną nieruchomość) zakupionego w 2006 roku nakłady na ulepszenie przekroczyły 30 % wartości początkowej tego budynku. Nieruchomości zakupione w listopadzie 2002 roku do dnia dzisiejszego zostały całkowicie zamortyzowane (na podstawie art. 22j ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) w wersji obowiązującej do końca 2002 roku, okres amortyzacji niektórych budynków mógł wynieść nawet 36 miesięcy, natomiast w stosunku do nieruchomości zakupionych w 2006 roku, dokonywane są jeszcze odpisy amortyzacyjne.

Wnioskodawca bierze pod uwagę następujący wariant sprzedaży przedmiotowych nieruchomości (nabytych w listopadzie 2002 roku i w 2006 roku).

Wnioskodawca i jego małżonka zarejestrują działalność gospodarczą, która będzie prowadzona w formie spółki jawnej. W skład przedmiotu działalności spółki wchodzić będą usługi związane z najmem nieruchomości oraz ich kupnem i sprzedażą (68.1 i 68.2 PKWiU) – nowe numery klasyfikacji z PKWiU ze stycznia 2008 roku.

Następnie przedmiotowe nieruchomości zostaną wniesione przez Wnioskodawcę, jako wkład niepieniężny, do utworzonej spółki jawnej. Małżonka Wnioskodawcy swoje udziały w spółce nabędzie za pomocą wkładu pieniężnego. Przy wniesieniu nieruchomości zostanie dokonana wycena ich wartości rynkowej – zostanie ona dokonana przez biegłego. Przez pewien okres czasu nieruchomości będą wynajmowane oraz amortyzowane. Następnie przedmiotowe nieruchomości zostaną przez ww. spółkę sprzedane.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Według jakiej wartości wyceniony powinien zostać wkład do spółki jawnej: po cenie rynkowej, czy po cenie nabycia nieruchomości przez Wnioskodawcę wnoszącego ją w formie wkładu do spółki...
  2. Na jakim poziomie Wnioskodawca – wspólnik spółki jawnej, powinien ustalić wartość początkową środków trwałych po ich wniesieniu, jako wkładu niepieniężnego, do spółki nieposiadającej osobowości prawnej (spółki jawnej)...


Zdaniem Wnioskodawcy, wycena wartości wkładu niepieniężnego oraz ustalenie wartości początkowej nieruchomości dokonana będzie zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), który stanowi, że za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-18, uważa się: w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej – ustaloną przez wspólników na dzień wniesienia wkładu lub udziału, wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej, z dnia wniesienia wkładu.

Na podstawie powyższego przepisu Wnioskodawca stwierdza, że wartość wkładu niepieniężnego będzie równała się jego wartości rynkowej, a nie wartości z dnia nabycia, pod warunkiem, że tak zdecyduje (określi wartość) Wnioskodawca dokonujący wniesienia wkładu niepieniężnego, jako wspólnik spółki jawnej. Wartość poszczególnych środków trwałych zostanie określona przez wspólników.

Zdaniem Wnioskodawcy nie mają zastosowania przepisy art. 22g ust. 12 i 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – gdyż rozpoczęcie działalności gospodarczej i wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci nieruchomości nie spełnia przesłanek zastosowania tych przepisów. W przedmiotowym przypadku, nie następuje zmiana formy prawnej prowadzonej działalności gospodarczej, Wnioskodawca (ani małżonka Wnioskodawcy) nie podejmuje działalności gospodarczej na nowo (okres 3 lat wstecz) oraz nie następuje zmiana działalności wykonywanej samodzielnie przez jednego małżonka na działalność wykonywaną samodzielnie przez drugiego z małżonków.

Jak podaje Wnioskodawca sposób określenia wartości rynkowej nieruchomości zawiera art. 19 ust. 3 ww. ustawy (w zw. z art. 22g ust. 16), który stanowi, że wartość rynkową (...) rzeczy lub praw majątkowych określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia.

Wnioskodawca stwierdza, że on oraz jego małżonka, jako wspólnicy Spółki jawnej, będą mieli prawo do ustalenia wartości początkowej nieruchomości będących przedmiotem wkładu niepieniężnego tak, aby ustalona wartość nie przekroczyła wartości rynkowej nieruchomości z dnia wniesienia wkładu.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Wniosek w zakresie zdarzenia przyszłego dotyczącego:

  • podatku od towarów i usług został rozstrzygnięty interpretacjami z dnia 14 maja 2008 r. nr ILPP2/443-166/08-4/EN, ILPP2/443-166/08-5/EN
  • podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów ze sprzedaży nieruchomości został rozstrzygnięty interpretacją z dnia 14 maja 2008 r. nr ILPB2/415-291/08-4/ES
  • podatku dochodowego od osób fizycznych został rozstrzygnięty interpretacjami z dnia 14 maja 2008 r. nr ILPB1/415-122/08-5/IM oraz ILPB1/415-122/08-6/IM.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj