Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB1/415-1080a/12/AD
z 28 grudnia 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB1/415-1080a/12/AD
Data
2012.12.28



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
konkursy
nagrody
zryczałtowany podatek dochodowy


Istota interpretacji
Skutki podatkowe otrzymania nagrody rzeczowej.



Wniosek ORD-IN 1011 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 27 września 2012 r. (data wpływu 2 października 2012 r.), uzupełnionym pismem z dnia 21 grudnia 2012 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania nagrody rzeczowej – jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 2 października 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania nagrody rzeczowej.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie handlu częściami samochodowymi. Podatek dochodowy opłaca na zasadach ogólnych. Dostawca Pana zorganizował akcję promocyjną. W wyniku przeprowadzonego losowania nagród rzeczowych wśród najwyżej punktowanych klientów wygrał Pan samochód osobowy o wartości …….. zł. Zgodnie z regulaminem, podatek z tytułu otrzymanej nagrody obciąża nagrodzonego. W oświadczeniu o odbiorze samochodu zawarta jest informacja, iż wartość otrzymanej nagrody stanowi przychód z działalności gospodarczej. Przedmiotowy samochód ujął Pan w ewidencji środków trwałych i wykorzystuje w prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.


  1. Jak w takiej sytuacji rozliczyć podatek dochodowy od otrzymanej nagrody...
  2. Czy od takiego środka trwałego można w kosztach uzyskania przychodu ująć amortyzację...


Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie pierwsze. W pozostałym zakresie wniosek zostanie rozpatrzony odrębnym pismem.


Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do przychodów z działalności gospodarczej zaliczona jest wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Natomiast w art. 21 ust. 1 pkt 68 ww. ustawy, gdzie mowa jest o zwolnieniach podatkowych wskazano, że zwolnienie od podatku nagród związanych ze sprzedażą premiową nie dotyczy nagród otrzymanych od podatnika w związku z prowadzoną przez niego pozarolniczą działalnością gospodarczą, stanowiących przychód z tej działalności. Podsumowując uważa Pan, że wartość otrzymanego samochodu należy opodatkować według skali.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 14 ust. 1 ww. ustawy za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust 1 pkt 3 (pozarolniczej działalności gospodarczej), uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Z kolei art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż przychodem z działalności gospodarczej jest również wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczonych zgodnie z art. 11 ust. 2-2b, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 125.

Stosownie do treści art. 9a ust. 1 ww. ustawy o, dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowaniu form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym. Podatnicy podejmujący działalność gospodarczą wniosek lub oświadczenie o zastosowaniu form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym mogą złożyć na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej.

Z treści przepisu art. 27 ust. 1 ustawy wynika zaś, że podatek dochodowy pobiera się od podstawy jego obliczenia według skali określonej w tym przepisie, z zastrzeżeniem art. 29-30e.

W myśl natomiast art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od dochodów (przychodów) pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy: z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową, uzyskanych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, z zastrzeżeniem art. 21 ust 1 pkt 6, 6a i 68 – w wysokości 10% wygranej lub nagrody.

Przepis art. 30 ust. 1 pkt 2 jest zatem przepisem szczególnym w odniesieniu do art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych określającego m.in. ogólne zasady opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż prowadzi Pan pozarolniczą działalność gospodarczą. Dostawca zorganizował akcję promocyjną, w której jako najwyżej punktowany klient wygrał Pan – w wyniku losowania - samochód osobowy. W oświadczeniu o odbiorze samochodu zawarta jest informacja, iż wartość otrzymanej nagrody stanowi przychód z działalności gospodarczej.

Odnosząc powyższy stan faktyczny do stanu prawnego obowiązującego w jego zakresie należy stwierdzić, iż wartość nagrody uzyskanej w ramach loterii promocyjnej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, winien Pan zaliczyć do źródła przychodu wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. do pozarolniczej działalności gospodarczej.

Jednakże mając na uwadze zapis art. 14 ust. 1 i 2 oraz art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie można zgodzić się ze stwierdzeniem zawartym we własnym stanowisku w sprawie, że wartość otrzymanego samochodu należy opodatkować według skali. Na podstawie przedstawionego opisu stanu faktycznego stwierdzić należy, iż z uwagi na losowość wygranej – otrzymany przez Pana samochód stanowi wygraną w konkursie. Dlatego też pomimo zaliczenia przychodu z tytułu wygranej do źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tj. pozarolniczej działalności gospodarczej, przychód taki będzie opodatkowany na zasadach określonych w art. 30 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, a więc 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Wskazać także należy, iż zwolnienie przedmiotowe przewidziane w powołanym przez Pana we wniosku przepisie art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie ma w niniejszej sprawie zastosowania. Zgodnie bowiem z brzmieniem art. 21 ust. 1 pkt 68 ww. ustawy, wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych jest wartość wygranych w konkursach i grach organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) środki masowego przekazu (prasa, radio, telewizja) oraz konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu, a także nagród związanych ze sprzedażą premiową — jeżeli jednorazowa wartość wygranych lub nagród nie przekracza 760 zł; zwolnienie od podatku nagród związanych ze sprzedażą premiową nie dotyczy nagród otrzymanych przez podatnika w związku z prowadzoną przez niego pozarolniczą działalnością gospodarczą, stanowiących przychód z tej działalności.

Tymczasem ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż samochód osobowy otrzymał Pan w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Biorąc powyższe pod uwagę, należy stwierdzić, iż w sytuacji przedstawionej we wniosku wartość nagrody uzyskanej przez Pana w ramach loterii promocyjnej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą – stanowi przychód z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, który podlega opodatkowaniu w formie ryczałtu w wysokości 10% wartości nagrody. Tym samym stanowisko Pana należało uznać za nieprawidłowe.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj