Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP2/443-118/08-2/SJ
z 30 kwietnia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPP2/443-118/08-2/SJ
Data
2008.04.30



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia


Słowa kluczowe
cele mieszkaniowe
nieruchomość mieszkalna
usługi najmu
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Istota interpretacji
Usługa polegająca na oddaniu w użytkowanie na cele mieszkaniowe części nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym, korzystać będzie ze zwolnienia od podatku VAT.



Wniosek ORD-IN 507 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz.770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Skarbu Państwa reprezentowanego przez Prezydenta, przedstawione we wniosku z dnia 28 stycznia 2008 r. (data wpływu 5 luty 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku usług polegających na oddaniu w odpłatne użytkowanie na cele mieszkaniowe części nieruchomości – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 5 lutego został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku usług polegających na oddaniu w odpłatne użytkowanie na cele mieszkaniowe części nieruchomości.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest współwłaścicielem w udziale wynoszącym 33,70% nieruchomości położonej we W., opisanej w operacie ewidencji gruntów i budynków obrębu S., A(…) jako działka nr (…) o pow. 1.494 m2, dla której Sąd Rejonowy dla W. IV Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr 1(…). Nieruchomość zabudowana jest budynkiem mieszkalnym pięcioklatkowym czterokondygnacyjnym.

Podatnik planuje dokonanie czynności polegającej na oddaniu w odpłatne użytkowanie dla instytucji kultury (Użytkownika) części nieruchomości, o której mowa powyżej, tj. udziału w wysokości 16,38%, na który składa się 22 niesamodzielnych lokali mieszkalnych, znajdujących się przy X wraz z udziałem w gruncie i częściach wspólnych budynku.


Użytkowanie ustanowione będzie na czas nieoznaczony. Użytkownik przeznaczy nieruchomość na cele statutowe.


Podstawą dla dokonania powyższej czynności są:

  • art. 11 ust. 1 i art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity Dz. U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603 ze zm.),
  • Zarządzenie Nr 2(…) wojewody z dnia 14 sierpnia 2007 r. w sprawie zmiany Zarządzenia Nr 1(…) Wojewody z dnia 26 kwietnia 2006 r. w sprawie wyrażenia zgody na obciążenie ograniczonym prawem rzeczowym – użytkowaniem – części zabudowanej nieruchomości wchodzącej w skład zasobu Skarbu Państwa położonej we W., a także na odstąpienie od przeprowadzenia przetargu na zawarcie umowy użytkowania ww. części nieruchomości, na rzecz Teatru (…).


Użytkownik będzie samodzielnie gospodarował przekazaną w użytkowanie częścią nieruchomości.

Użytkownik zobowiązany będzie do uiszczania opłat rocznych z tytułu użytkowania w określonej w umowie wysokości. Wysokość stawki procentowej opłaty rocznej z tytułu użytkowania ustalona została w wysokości 3% ceny nieruchomości. Wartość nieruchomości została ustalona stosownie do art. 67 ust. 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, na podstawie jej wartości określonej przez rzeczoznawcę majątkowego.

Użytkownik ponosił będzie wszelkie świadczenia publiczno-prawne związane z korzystaniem z nieruchomości zabudowanej w udziale 16,38%, tj. koszty utrzymania i remontu części wspólnych budynku oraz nieruchomości gruntowej w udziale 16,38%, koszty utrzymania i remontu oraz napraw i innych nakładów związanych z korzystaniem z 22 lokali mieszkalnych.

Podatnik zwrócił się do Głównego Urzędu Statystycznego z wnioskiem o zakwalifikowanie opisanej powyżej czynności do odpowiedniego grupowania PKWiU. W odpowiedzi Główny Urząd Statystyczny pismem z dnia 28 listopada 2007 r. MS-(…) zakwalifikował przedmiotową usługę do grupowania PKWiU 70.20.11-00.00 „Usługi wynajmowania lub dzierżawy nieruchomości o charakterze mieszkalnym stanowiącym majątek własny”.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy usługa polegająca na oddaniu w użytkowanie, będącym ograniczonym prawem rzeczowym, na cele mieszkaniowe części nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym, na który składają się niesamodzielne lokale mieszkalne wraz z udziałem w gruncie i częściach wspólnych budynku, korzystać będzie ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie przypisu art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z póź. zm.), jako usługa wymieniona w Załączniku nr 4 ustawy o podatku VAT, pod pozycją nr 4...

Zdaniem Wnioskodawcy, czynność jakiej zamierza dokonań polega na odpłatnym ustanowieniu użytkowania, jako prawa rzeczowego, o którym mowa w przepisach 252-284 Kodeksu cywilnego, na części nieruchomości zabudowanej, na którą składają się niesamodzielne lokale mieszkalne wraz z udziałem w gruncie i częściach wspólnych budynku. Zgodnie z przepisem art. 252 Kodeksu cywilnego rzecz można obciążyć prawem do jej używania i do pobierania jej pożytków. Zgodnie natomiast z przepisem art. 244 § 1, użytkowanie jest ograniczonym prawem rzeczowym, tak więc dokonanie takiej czynności jest prawnie dopuszczalne.

Zgodnie z przepisem art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 58, poz. 535 ze zm.), przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów (…).

Przepis art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku VAT stanowi, iż zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W załączniku nr 4, w poz. 4 wymieniona jest usługa „PKWiU ex 70.20.11 Usługi w zakresie wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek, z wyłączeniem wynajmu lokali w budynkach mieszkalnych na cele inne niż mieszkaniowe”.

Ponieważ usługa oddania nieruchomości w użytkowanie została zakwalifikowana przez Główny Urząd Statystyczny w PKWiU 70.20.11-00.00 „Usługi wynajmowania lub dzierżawy nieruchomości o charakterze mieszkalnym, stanowiącym majątek własny”, w ocenie Wnioskodawcy usługa oddania w użytkowanie części nieruchomości zabudowanej, na którą składają się niesamodzielne lokale mieszalne wraz z udziałem w gruntach i częściach wspólnych, korzystać będzie ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem VAT, z zastrzeżeniem jednak, iż użytkowanie dokonane będzie na cele mieszkaniowe.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zaistniałego zdarzenia przyszłego – stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj