Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP2/443-110/08-3/EWW
z 29 kwietnia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPP2/443-110/08-3/EWW
Data
2008.04.29



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury

Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Rachunki --> Obowiązek wystawienia rachunku


Słowa kluczowe
faktura VAT
obowiązek podatkowy
podatnik
termin


Istota interpretacji
Możliwość wystawienia faktury VAT osobie fizycznej po upływie 3 miesięcy od zdarzenia.



Wniosek ORD-IN 214 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 28 stycznia 2008 r. (data wpływu 4 luty 2008 r.) uzupełnionym pismem z dnia 28 stycznia 2008 r. (data wpływu 7 marzec 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie terminu wystawienia faktury – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 4 lutego 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie terminu wystawienia faktury. Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z dnia 28 stycznia 2008 r. (data wpływu 7 marca 2008 r.) o własne stanowisko w sprawie.


W złożonym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W miesiącu lipcu i sierpniu Wnioskodawca zakupił materiały budowlane w sklepie X. Po upływie trzech miesięcy zgłosił się do sklepu z prośbą o wystawienie Faktury VAT w celu późniejszego złożenia wniosku o zwrot różnicy podatku za materiały budowlane. Kierowniczka działu odpowiedzialnego za wystawienie Faktur odpowiedziała Zainteresowanemu, że wystawienie Faktury po upływie trzech miesięcy jest niezgodne z prawem.

Wnioskodawca zgłosił się z zapytaniem do Urzędu Skarbowego w Nowej Soli, czy istnieje możliwość wystawienia Faktury VAT po upływie trzech miesięcy. W odpowiedzi na zapytanie otrzymał informację niewiążącą, iż jest taka możliwość, lecz jest to dobra wola sklepu. Po okazaniu tej informacji kierowniczce działu Zainteresowany otrzymał zapewnienie, że otrzyma fakturę po okazaniu interpretacji wiążącej.

Wnioskodawca dodaje, że posiada wszystkie paragony fiskalne za zakupiony towar.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy sklep może wystawić Fakturę VAT do paragonów po upływie trzech miesięcy...


Zdaniem Wnioskodawcy, sklep może wystawić Fakturę VAT po upływie trzech miesięcy od momentu zakupu.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 87 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy prowadzący działalność gospodarczą obowiązani są na żądanie kupującego lub usługobiorcy wystawić rachunek potwierdzający dokonanie sprzedaży lub wykonanie usługi.

Zgodnie z § 3 cyt. artykułu, podatnicy wymienieni w § 1, od których zażądano rachunku przed wykonaniem usługi lub wydaniem towaru, wystawiają rachunek nie później niż w terminie 7 dni od dnia wykonania usługi lub wydania towaru. Jeżeli jednak żądanie wystawienia rachunku zostało zgłoszone po wykonaniu usługi lub wydaniu towaru, wystawienie rachunku następuje w terminie 7 dni od dnia zgłoszenia żądania.

Jednakże, jak wskazuje § 4 ww. przepisu, podatnik nie ma obowiązku wystawienia rachunku, jeżeli żądanie zostało zgłoszone po upływie 3 miesięcy od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.


Od zasady, zgodnie z którą rachunki są wystawiane na żądanie nabywcy, jest bardzo szeroki wyjątek w postaci obowiązku wystawiania faktur przez podatników podatku od towarów i usług. Są oni zobowiązani do wystawiania faktur (art. 106 ustawy o podatku od towarów i usług).

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Art. 106 ust. 1 ustawy wskazuje, iż podatnicy, o których mowa w art. 15 są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Wyjątek od ww. zasady obowiązku wystawiania faktur przez podatnika, wynika z art. 106 ust. 4 ustawy. Wskazuje on, iż ww. podatnicy, nie mają obowiązku wystawiania faktur, o których mowa w ust. 1 i 2, osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Jednakże na żądanie tych osób podatnicy są obowiązani do wystawienia faktury.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca (będący osobą fizyczną) nabył towar od podatnika prowadzącego działalność gospodarczą. Po upływie trzech miesięcy od tego zdarzenia wystąpił do sprzedawcy z prośbą o wystawienie faktury na zakupione materiały budowlane. Ze wskazanych wyżej przepisów wynika, iż podatnicy VAT nie muszą wystawiać faktur, gdy nabywcą towaru lub usługi jest osoba fizyczna, która w odniesieniu do danych zakupów nie działała w charakterze podatnika, chyba że osoby te zażądają jej wystawienia. Sprzedaż na rzecz osób fizycznych dokonywana jest za pośrednictwem kas rejestrujących, a nabywca otrzymuje paragon dokumentujący tę sprzedaż (art. 111 ustawy). Z informacji przekazanych przez Zainteresowanego wynika, że posiada on paragony fiskalne za zakupiony towar. Nie wyklucza to możliwości wystawienia faktury, gdy z takim żądaniem wystąpi osoba dokonująca nabycia. Jeżeli żądanie zgłoszone zostało po wykonaniu usługi lub wydaniu towaru, ale nie później niż 3 miesiące od zaistniałego zdarzenia, dokument ten powinien zostać wystawiony w ciągu 7 dni od dnia zgłoszenia żądania. Po upływie trzymiesięcznego terminu wystawienie faktury jest prawem, a nie obowiązkiem podatnika.

W związku z powyższym stwierdza się, iż podatnik prowadzący działalność gospodarczą może wystawić fakturę VAT dokumentującą sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej po upływie 3 miesięcy od momentu nabycia usługi lub towaru.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj