Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB3/423-185/08/MT
z 30 maja 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB3/423-185/08/MT
Data
2008.05.30


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
likwidacja
podział majątku
podział spółki
przychód
rozwiązanie


Istota interpretacji
Czy wydanie udziałowcowi nieruchomości w ramach podziału majątku Spółki pozostałego po przeprowadzeniu Jej likwidacji będzie skutkowało dla Spółki powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 27 marca 2008 r. (data wpływu 31 marca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych wydania udziałowcowi nieruchomości w ramach podziału majątku Spółki - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 31 marca 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych wydania udziałowcowi nieruchomości w ramach podziału majątku Spółki.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Sp. z o.o. prowadzi działalność w zakresie wynajmu posiadanej nieruchomości. Jej jedynym udziałowcem jest polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. W ramach restrukturyzacji grupy, do której należy Spółka, udziałowiec planuje obecnie dokonać Jej likwidacji. W wyniku tej operacji Spółka zakończy działalność oraz spłaci istniejące zobowiązania. Po zakończeniu wszystkich czynności likwidacyjnych, w ramach podziału Jej majątku, nieruchomość zostanie wydana w naturze udziałowcowi.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy wydanie udziałowcowi nieruchomości w ramach podziału majątku Spółki pozostałego po przeprowadzeniu Jej likwidacji będzie skutkowało dla Spółki powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu...


Zdaniem Wnioskodawcy, wydanie nieruchomości udziałowcowi w ramach podziału majątku Spółki pozostałego po Jej likwidacji nie będzie skutkować dla Spółki powstaniem przychodu podlegającemu opodatkowaniu.

Zgodnie z przepisem art. 272 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) rozwiązanie spółki następuje po przeprowadzeniu likwidacji. W myśl art. 282 § 1 tej ustawy, likwidatorzy powinni zakończyć interesy bieżące spółki, ściągnąć wierzytelności, wypełnić zobowiązania i upłynnić majątek spółki (czynności likwidacyjne). Nowe interesy mogą wszczynać tylko wówczas, gdy jest to potrzebne do ukończenia spraw w toku. Nieruchomości mogą być zbywane w drodze publicznej licytacji, a z wolnej ręki – jedynie na mocy uchwały wspólników i po cenie nie niższej od uchwalonej przez wspólników.


Z treści cytowanych przepisów wynika zatem, że istotą likwidacji jest rozdysponowanie majątkiem spółki w celu zakończenia jej bytu prawnego. Unormowanie art. 282 Kodeksu spółek handlowych wskazuje zatem na obowiązek podjęcia następujących czynności likwidacyjnych:


  1. zakończenia wszelkich bieżących interesów spółki,
  2. ściągnięcia wierzytelności,
  3. wypłaty zobowiązań,
  4. upłynnienia majątku spółki.


Poza wskazanymi wyżej czynnościami dokonywany jest podział majątku spółki pomiędzy jej wspólników w stosunku do posiadanych przez nich udziałów, przy czym może on nastąpić dopiero po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli likwidowanego podmiotu.

W doktrynie jasno wskazuje się, że podział majątku likwidowanej spółki - pozostałego po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli - może nastąpić w naturze: „Nie ma przeszkód, aby rozliczenie ze wspólnikami nie następowało w gotówce w następstwie spieniężenia, ale przez podział składników in natura. Część może otrzymać środki pieniężne, inni majątkowe.” (Komentarz do art. 286 Kodeksu spółek handlowych A. Kidyba, Kodeks spółek handlowych. Komentarz, Tom I i II, Zakamycze 2005).

Z treści art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) wynika, że przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Oznacza to, że przychodami podatkowymi są wszelkie przysporzenia, które powodują trwały przyrost aktywów podatnika.

W analizowanym stanie faktycznym, w związku z procesem likwidacji Spółki, który będzie prowadzony zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych, nastąpi przekazanie Jej majątku w naturze jedynemu wspólnikowi. Należy podkreślić, że przeniesieniu tego majątku na rzecz udziałowca nie odpowiada jakiekolwiek przysporzenie po stronie likwidowanego podmiotu. Udziałowiec nie ma obowiązku zapłaty żadnego wynagrodzenia na rzecz Wnioskodawcy z tytułu przekazania mu przedmiotowego majątku w związku z Jej likwidacją – nie mamy więc do czynienia z odpłatnym zbyciem aktywów tej osoby prawnej.

W związku z powyższym, po stronie likwidowanej Jednostki nie powstanie przychód podatkowy z tytułu przeniesienia własności nieruchomości na udziałowca, a w konsekwencji nie powstanie dla Niej obowiązek podatkowy na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Stanowisko przedstawione przez Wnioskodawcę znajduje aprobatę w szeregu interpretacji przepisów prawa podatkowego wydanych przez władze skarbowe na wniosek podmiotów w ich indywidualnych sprawach. Przykładowo, w postanowieniu Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z dnia 11 grudnia 2006 r. stwierdzono, że „W analizowanym stanie faktycznym, w związku z podjętą uchwałą o likwidacji Spółki następuje przekazanie jej majątku jedynemu wspólnikowi, któremu nie odpowiada jakiekolwiek przysporzenie po stronie likwidowanego podmiotu. W związku z powyższym, w likwidowanej Spółce nie powstanie przychód podatkowy, a w konsekwencji nie wystąpi obowiązek podatkowy po jej stronie.”.

Podobne, w treści postanowienia Naczelnika Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego z dnia 17 marca 2005 r. wskazano, że „Skoro w analizowanym stanie faktycznym mamy do czynienia z podziałem i przekazaniem wspólnikom majątku likwidowanej Spółki, któremu nie odpowiada jakiekolwiek przysporzenie po jej stronie – stąd w Spółce nie powstanie przychód podatkowy, a w konsekwencji nie wystąpi obowiązek podatkowy wynikający z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.”.

Obowiązek podatkowy może natomiast powstać po stronie wspólnika Spółki. Wnioskodawca będzie wówczas zobowiązany jako płatnik do pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego na zasadach określonych w art. 22 ust. 1 i art. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, uwzględniając unormowanie art. 12 ust. 4 pkt 3 tej ustawy.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszej interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj