Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPB1/415-423/08/KB
z 20 sierpnia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPB1/415-423/08/KB
Data
2008.08.20



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
przedsiębiorstwa
przychód z kapitału pieniężnego
spółka akcyjna
wkłady niepieniężne
zwolnienia przedmiotowe


Istota interpretacji
określenie skutków podatkowych wniesienia przedsiębiorstwa aportem do spółki akcyjnej



Wniosek ORD-IN 652 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112 poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana N., przedstawione we wniosku z dnia 16 maja 2008r. (data wpływu do tut. Biura – 20 maja 2008r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia przedsiębiorstwa aportem do spółki akcyjnej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 maja 2008r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia przedsiębiorstwa aportem do spółki akcyjnej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca zamierza wnieść przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego jako aport do spółki prawa handlowego (spółki akcyjnej). Prowadzi je od kilku lat na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Aport będzie stanowił kapitał założycielski tej spółki. Wnioskodawca poddaje przedsiębiorstwo wycenie biegłego rzeczoznawcy celem ustalenia jego wartość rynkowej i w ramach tej wyceny dokonuje odrębnej wyceny wartości znaku firmowego, czyli oznaczenia indywidualizującego przedsiębiorstwo, które nabrało wartości w miarę pozyskiwania udziału w rynkach branżowych i rozwoju przedsiębiorstwa. Wartość tego oznaczenia nie jest dotychczas wprowadzona do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych (jeszcze nie jest ustalona). Wnioskodawca jest samodzielnym przedsiębiorcą, żona wnioskodawcy nie prowadzi i nie prowadziła go z wnioskodawcą. Między wnioskodawcą i jego małżonką nie istnieje system rozdzielności majątkowej, więc wszelkie dobra są wspólne.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy zbycie przedsiębiorstwa jako aport w zamian za objęcie akcji w nowo powstałej spółce akcyjnej będzie stanowić w całości przychód z działalności gospodarczej...
  2. Czy jest to w całości dochód na podstawie art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych...
  3. Czy w przypadku aportu całego przedsiębiorstwa w zamian za akcje nowo powstałej spółki zastosowanie będzie miało zwolnienie na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 109...

Zdaniem wnioskodawcy zbycie przedsiębiorstwa jako aportu w zamian za akcje nowo powstałej spółki akcyjnej nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej, o której mowa w przepisach prawa podatkowego ze szczególnym uwzględnieniem art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dot. pytania 1) i jest zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 109 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dot. pytania 3). Ponadto art. 24 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że w przypadku jak planuję nie ustala się dochodu. Przemawia za tym fakt, że akcje objęte zostaną w ramach wspólności majątkowej łącznie z żoną, która nie była i nie jest przedsiębiorcą, tak z tytułu prowadzenia tego przedsiębiorstwa, jak i w ogóle. Ponadto wspomniany art. 14 nie zawiera w katalogu przychodów z działalności gospodarczej takiego źródła, jakim jest przychód ze zbycia przedsiębiorstwa. Ustęp 1 mówi o przychodach operacyjnych, ustęp 2 o pozostałych przychodach, a ustęp 3 wskazuje powiązane z działalnością gospodarczą przychody, które jednakże nie są przychodami z tejże. Jako, że ustawy podatkowe nie precyzują pojęcia przedsiębiorstwa, a ustawa w art. 5 ust. 3 (powinno być art. 5a pkt 3) odnosi to pojęcie do definicji przedsiębiorstwa zawartej w art. 551 Kodeksu cywilnego, to w domniemaniu wnioskodawcy przychód ze zbycia przedsiębiorstwa jest przychodem, o którym mowa w artykule 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dot. pytania 2) i w przypadku jego zbycia jako aportu w zamian za akcje nowo powstałej spółki akcyjnej przychód ten jest w całości zwolniony z podatku dochodowego. Dodać należy, że przychód nie powstanie również u małżonki, gdyż zgodnie z art. 31 ustawy z dnia 25 lutego 1964r Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9, poz. 59 ze zm.) z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa obejmująca ich dorobek (wspólność ustawowa). Majątkowa wspólność ustawowa małżonków należy do tzw. współwłasności łącznych. Wobec powołanych wyżej przepisów objęcie przez małżonków udziałów w spółce w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa, które prowadzone było na imię i nazwisko tylko jednego z małżonków nie powoduje obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych u żadnego z nich.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.Zgodnie z art. 10 ust. 1 ww. ustawy odrębnymi źródłami przychodów są określone w pkt 3 i 7 tego przepisu:

  • pozarolnicza działalność gospodarcza oraz
  • kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a) – c).

Przy czym za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się m. in. nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny (art. 17 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy). Z powyższego wynika, iż objęcie akcji w spółce akcyjnej w zamian za wkład niepieniężny (aport) nie stanowi przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej ani przychodu określonego w art. 11 ust. 1 ww. ustawy lecz przychód z kapitałów pieniężnych.Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 109 ww. ustawy, wolna od podatku dochodowego jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni – objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Przedsiębiorstwo w rozumieniu ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oznacza przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego (art. 5a pkt 3 ww. ustawy).

Zgodnie z art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa),
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości,
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych,
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne,
  5. koncesje, licencje i zezwolenia,
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej,
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne,
  8. tajemnice przedsiębiorstwa,
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Jednocześnie zauważyć należy, iż katalog elementów (składników) przedsiębiorstwa, ujęty w ww. art. 551 Kodeksu cywilnego nie ma charakteru zamkniętego, o czym świadczy użyte w nim sformułowanie "w szczególności". Zgodnie zaś z art. 552 ww. Kodeksu cywilnego, czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych. Analizując powyższe należy wywieść, iż przedsiębiorstwo – dla celów prawa podatkowego – należy rozumieć jako ogół praw podmiotowych, stosunków faktycznych (np. zakresu i walorów dostawców i klienteli, czyli odbiorców, opinii o przedsiębiorstwie, czyli jego renomy, lokalizacji, stopnia ściągalności jego wierzytelności itd.) oraz różnych innych wartości (np. systemu organizacyjnego, doświadczeń w zakresie działalności przedsiębiorstwa, jakości znanej i stosowanej technologii itd.), jakie prowadzący przedsiębiorstwo (jego właściciel) sam lub ze współpracującymi osobami wiąże w zorganizowany zespół majątkowy.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że całe przedsiębiorstwo – w rozumieniu wyżej przytoczonej definicji – zostanie wniesione do spółki akcyjnej jako aport (wkład niepieniężny) w zamian za akcje tejże spółki. Jeżeli zatem przedmiotem wkładu niepieniężnego będzie przedsiębiorstwo w rozumieniu powołanych wyżej przepisów to, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 109 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uzyskana przez wnioskodawcę nominalna wartość akcji w spółce akcyjnej będzie wolna od podatku dochodowego. Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika także, iż wnioskodawca prowadzi jako osoba fizyczna indywidualną, pozarolniczą działalność gospodarczą. Swoje przedsiębiorstwo zamierza wnieść aportem do spółki akcyjnej w zamian za akcje tejże spółki. W konsekwencji powyższego stwierdzić należy, iż na skutek wniesienia przedsiębiorstwa do spółki akcyjnej nastąpi likwidacja dotychczasowo prowadzonej jako osoba fizyczna pozarolniczej działalności gospodarczej.

W myśl art. 24 ust. 3 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w razie zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o likwidacji działalności gospodarczej, dochód ustala się przy zastosowaniu do wartości ustalonej według cen zakupu pozostałych na dzień likwidacji towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków oraz rzeczowych składników majątku związanego z wykonywaną działalnością, niebędących środkami trwałymi – takiego wskaźnika procentowego, jaki wynika z udziału dochodu w przychodach w okresie ostatnich trzech miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym nastąpiła likwidacja działalności, a jeżeli w tym okresie dochód nie wystąpił – w roku podatkowym poprzedzającym rok, w którym nastąpiła likwidacja. Za datę likwidacji działalności gospodarczej uważa się datę określoną w zawiadomieniu, o którym mowa w zdaniu poprzednim. Nie ustala się dochodu na dzień likwidacji, jeżeli:

  1. w wyniku zmiany formy prawnej lub połączenia przedsiębiorstw składniki majątku objęte remanentem zostały wniesione w formie wkładu lub aportu do nowo powstałego lub istniejącego przedsiębiorcy,
  2. nastąpiła całkowita lub częściowa zmiana branży,
  3. osoba fizyczna wniosła w formie wkładu lub aportu do spółki cywilnej albo spółki handlowej składniki majątku objęte remanentem,
  4. nastąpiło przekształcenie spółki cywilnej w spółkę handlową lub osobowej spółki handlowej w inną osobową spółkę handlową albo w kapitałową spółkę handlową.

Skoro wnioskodawca zamierza wnieść całe przedsiębiorstwo w formie aportu do spółki handlowej, to w myśl art. 24 ust. 3 pkt 3 ww. ustawy, nie będzie obowiązany do ustalenia dochodu na dzień likwidacji prowadzonej samodzielnie działalności gospodarczej ani do zapłaty z tego tytułu podatku w formie ryczałtu, o którym stanowi art. 44 ust. 4 ww. ustawy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj