Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB1/415-210/08/MM
z 27 czerwca 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB1/415-210/08/MM
Data
2008.06.27



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
dokształcanie
doskonalenie zawodowe
działalność gospodarcza
koszty uzyskania przychodów
kurs prawa jazdy
podnoszenie kwalifikacji
prawo jazdy
wydatek


Istota interpretacji
Czy koszty kursu i dodatkowe koszty związane ze zdobyciem prawa jazdy kategorii A i C (opłaty za egzamin, koszt wykupienia dodatkowych lekcji) stanowią koszt uzyskania przychodu dla spółki, której osoba uczestnicząca w kursie jest wspólnikiem?



Wniosek ORD-IN 800 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 31 marca 2008 r. (data wpływu 7 kwietnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 7 kwietnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia w ciężar kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na opłaty za kurs i dodatkowe koszty związane ze zdobyciem prawa jazdy kategorii A i C.

W związku ze stwierdzeniem braków formalnych, pismem z dnia 9 czerwca 2008 roku nr ITPB1/415-210/08/MM Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów wezwał Pana do doprecyzowanie stanu faktycznego.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 18 czerwca 2008 roku.


W przedmiotowym wniosku oraz w piśmie uzupełniającym z dnia 18 czerwca 2008 r. został przedstawiony następujący stan faktyczny.


Jest Pan wspólnikiem spółki cywilnej. Wspomniana spółka jest szkołą nauki jazdy i działając na podstawie przepisów Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 27 października 2005 roku w sprawie szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez kierujących pojazdami, instruktorów i egzaminatorów (Dz. U. Nr 217, poz. 1834) zajmuje się szkoleniem osób na prawo jazdy kategorii B (samochody osobowe). Jest Pan instruktorem w zakresie prawa jazdy kategorii B i prowadzi szkolenia w spółce z zakresu teorii jak i praktycznej nauki jazdy. W przyszłości spółka zamierza poszerzyć swoją ofertę o szkolenia na prawo jazdy kategorii A (motocykle) i C (samochody ciężarowe). W tym celu zapisał się Pan na kurs prawa jazdy kategorii C, bowiem do tej pory nie posiada uprawnień do kierowania motocykli i samochodów ciężarowych. Po uzyskaniu wspomnianych uprawnień (niezbędnych do podjęcia szkolenia na instruktora kategorii A i C) zamierza Pan zapisać się i ukończyć kurs dla instruktorów wspomnianych kategorii. Po uzyskaniu uprawnień instruktora kategorii A i C spółka poszerzy zakres swoich usług o wspomniane kategorie prawa jazdy.

Spółka cywilna, której jest Pan wspólnikiem opłaca podatek dochodowy na zasadach ogólnych i zdarzenia gospodarcze dla potrzeb podatku dochodowego ewidencjonowane są w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Koszty uzyskania przychodów związane z pozarolniczą działalnością gospodarczą rozliczane są metodą, o której mowa w art. 22 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy koszty kursu i dodatkowe koszty związane ze zdobyciem prawa jazdy kategorii A i C (opłaty za egzamin, koszt wykupienia dodatkowych lekcji) stanowią koszt uzyskania przychodu dla spółki, której jest Pan wspólnikiem...


Zdaniem Wnioskodawcy koszty związane ze zdobyciem przez niego prawa jazdy kategorii A i C będą stanowiły koszt uzyskania przychodu dla spółki cywilnej, której Wnioskodawca jest wspólnikiem. Według art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 wspomnianej ustawy. Zdobycie przez Wnioskodawcę prawa jazdy kategorii A i C pozwoli ubiegać się o uprawnienia dla instruktora prawa jazdy wspomnianych kategorii. Zdobycie takich uprawnień da spółce możliwość poszerzenia swojej oferty, a tym samym spółka stanie się bardziej atrakcyjna na rynku, co w efekcie przeniesie się na wyniki finansowe firmy i zwiększy jej dochody. Wskazuje Pan, iż umiejętności przez niego zdobyte będą wykorzystywane w działalności spółki, a co za tym idzie uzyskane kwalifikacje będą bezpośrednio wpływały na osiąganie większych przychodów przez spółkę.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy.

Aby dany wydatek mógł zostać uznany za koszt uzyskania przychodu konieczne jest zaistnienie związku przyczynowego między poniesionym wydatkiem, a celem, jakim jest osiągnięcie przychodu lub chociażby zamiar jego osiągnięcia lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Koszt uzyskania przychodu musi być zatem racjonalnie i gospodarczo uzasadnionym wydatkiem. W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą wydatki muszą być związane z wykonywaną działalnością gospodarczą, poniesione w celu uzyskania przychodów z tej działalności i nie mogą być wymienione w katalogu wydatków nie uznanych za taki koszt, zawartych w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jeżeli ponoszone wydatki na podwyższenie kwalifikacji zawodowych mają bezpośredni związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a w konsekwencji będą miały wpływ na powstanie lub zwiększenie, obecnie lub w przyszłości przychodu, to wydatki na ten cel mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Należy zaznaczyć jednak, że wykazanie związku przyczynowego pomiędzy poniesionymi wydatkami, a wykonywaną działalnością gospodarczą oraz ich wpływ na wysokość osiągniętych przychodów spoczywa na podatniku.


Do stwierdzenia, czy wydatek poniesiony przez Wnioskodawcę na opłacenie kursu prawa jazdy kategorii A i C oraz dodatkowych lekcji i egzaminu może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, istotnym jest ustalenie:


  • czy przedmiotowy wydatek związany jest z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, zdobywaniem wiedzy i umiejętności, które są potrzebne w prowadzonej działalności gospodarczej i które mają z nią związek,
  • czy wydatek taki służy tylko podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia nie związanego z działalnością, a więc który co do zasady ma charakter osobisty.


Zgodnie z treścią § 36 ust. 1 Rozporządzenia Infrastruktury z dnia 27 października 2005 roku w sprawie szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez kierującego pojazdami, instruktorów i egzaminatorów (Dz. U. Nr 217, poz. 1834) szkolenie dla kandydatów na instruktorów i instruktorów może rozpocząć osoba, która spełnia wymogi określone w art. 105 ust. 2 pkt 1-3 i 6 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku o ruchu drogowym (tj. Dz. U. z 2005 roku Nr 108, poz. 908 z późn. zm.).

Z treści art. 105 ust. 2 pkt 1, 2, 3 i 6 ustawy prawo o ruchu drogowym wynika, iż instruktorem jest osoba, która ma co najmniej wykształcenie średnie, posiada - przez okres co najmniej 3 lat-uprawnienie do kierowania pojazdami rodzaju objętego szkoleniem, przedstawiła orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem oraz orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem, nie była karana wyrokiem sądu lub orzeczeniem kolegium do spraw wykroczeń za przestępstwo lub wykroczenie przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym;

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że ponosi Pan wydatki na podnoszenie kwalifikacji przez uczęszczanie na kurs nauki jazdy kategorii A i C, w związku z czym nabywa wiedzę, która przyczyni się do podniesienia kwalifikacji zawodowych i pozwoli w późniejszym okresie na rozwój firmy. Będzie to miało wpływ na zwiększenie uzyskiwanych przychodów przez Spółkę, której jest Pan wspólnikiem. Jednakże poniesione wydatki mogą przyczynić się do podwyższenia tych przychodów najwcześniej po upływie trzech lat od uzyskania przez Pana prawa jazy kategorii A i C, gdyż dopiero wówczas (jak wynika z powyżej zacytowanych przepisów) może Pan przystąpić do szkolenia na instruktora kategorii A i C.

Choć poniesiony wydatek trudno przypisać konkretnym przychodom, to niewątpliwie będzie miał on wpływ na rozszerzenie w przyszłości zakresu prowadzonej działalności gospodarczej i może stanowić koszt uzyskania przychodów.

Reasumując powyższe należy stwierdzić, iż faktycznie poniesione i właściwie udokumentowane wydatki na pokrycie kosztów kursu nauki jazdy kategorii A i C oraz dodatkowych lekcji jazdy należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów i ewidencjonować w podatkowej księdze przychodów i rozchodów według metody przewidzianej w treści art. 22 ust. 6 ustawy jako koszt pośredni, tj. w dacie poniesienia wydatku.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej – powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj