Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IP-PB3-423-751/08-2/JB
z 22 lipca 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IP-PB3-423-751/08-2/JB
Data
2008.07.22


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Powiązania gospodarcze, rodzinne, kapitałowe

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Udziały w zyskach


Słowa kluczowe
powstanie przychodu
spółki
udział
umorzenie udziałów
zbycie


Istota interpretacji
Czy u Spółki zbywającej udziały bez wynagrodzenia na rzecz M.... Sp. z o.o. w celu ich umorzenia, powstanie przychód do opodatkowania oraz, czy dla określenia powyższego przychodu mogą znaleźć zastosowanie zasady wyrażone w art.11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ?



Wniosek ORD-IN 372 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 15.05.2008r. (data wpływu 19.05.2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy nieodpłatne zbycie udziałów przez Spółkę w celu ich umorzenia powoduje powstanie dla Spółki przychodu (dochodu ) do opodatkowania - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19.05.2008r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w następującym zakresie, czy u wspólnika zbywającego udziały bez wynagrodzenia na rzecz Spółki w celu ich umorzenia, powstanie przychód do opodatkowania oraz, czy dla określenia powyższego przychodu wspólnika zbywającego mogą znaleźć zastosowanie zasady wyrażone w art.11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Spółka, jako wspólnik zbywający, zamierza zbyć bez wynagrodzenia na rzecz M … Sp. z o.o. (dalej: M.. Sp. z o.o) swoje udziały w M.. Sp z o.o. Udziały pierwotnie objęte zostaną przez Spółkę za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. M… Sp. z o.o. nabędzie udziały własne nieodpłatnie w celu ich umorzenia. Udziały zostaną następnie umorzone w drodze uchwały zgromadzenia wspólników M.. Sp. z o.o.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy u Spółki zbywającej udziały bez wynagrodzenia na rzecz M.... Sp. z o.o. w celu ich umorzenia, powstanie przychód do opodatkowania oraz, czy dla określenia powyższego przychodu mogą znaleźć zastosowanie zasady wyrażone w art.11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ...

W opinii Spółki nie powstanie po jej stronie przychód do opodatkowania w związku ze zbyciem na rzecz M.. Sp. z o.o. udziałów bez wynagrodzenia w celu ich umorzenia. Nie powstanie również przychód w sytuacji gdy udziały zostaną następnie umorzone. Zgodnie z przepisem art. 10 ust. 1 pkt 2 Ustawy CIT dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b Ustawy CIT, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym także m.in. dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki, w celu umorzenia tych udziałów (akcji). Jednocześnie przychodem zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 8 Ustawy CIT jest wynagrodzenie podatnika otrzymane w wyniku umorzenia udziałów (akcji) objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Z powyższych regulacji wynika, że rozpoznane przychodu u wspólnika z tytułu zbycia posiadanych udziałów ma miejsce jedynie w przypadku kiedy zbycie takie ma charakter odpłatny. W przypadku kiedy wspólnik zbywa posiadane udziały w sposób nieodpłatny, przychód z tego tytułu nie występuje. Ustawodawca odwołuje się bowiem w powyższych przepisach do dochodu realnego (faktycznie otrzymanego przez wspólnika). W opisywanym zdarzeniu przyszłym, wobec nieodpłatnego zbycia udziałów, dochód taki po stronie Spółki – wspólnika zbywającego nie wystąpi, a zatem brak jest podstawy prawnej do naliczenia podatku.

W opinii Spółki, nieuprawnione byłoby także twierdzenie, iż Spółka, jako wspólnik zbywający uzyska przychód (dochód) z tytułu otrzymanych nieodpłatnie świadczeń lub praw. Warunkiem koniecznym jest w takim przypadku wystąpienie po stronie zbywcy określonego przysporzenia majątkowego, którego w przedmiotowym stanie nie będzie. Ponieważ w opisywanej sytuacji nie będzie można w ogóle mówić o dochodzie (przychodzie) dla wspólnika zbywającego nie może być mowy o jego określaniu. Tym samym w stosunku do Spółki, jako wspólnika zbywającego, w analizowanym zdarzeniu przyszłym oraz w zakresie określania przychodu (dochodu) ze zbycia udziałów w celu umorzenia, nie znajdą zastosowania reguły przewidziane w art. 11 Ustawy CIT.

Spółka podkreśla, że w analogicznych stanach faktycznych, organy skarbowe dochodzą do takich samych wniosków jak przedstawione powyżej np.: interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 14 marca 2008 r., Nr IP-PB3-423-19/08-2/JB. Wykładnia taka została również wyrażona w odpowiedzi Ministra Finansów z dnia 23 lutego 2004r, nr 2206 w sprawie skutków podatkowych w związku z umorzeniem udziałów bez wynagrodzenia.

W odniesieniu do przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam, co następuje:

Zasady umarzania udziałów zawarte są w art.199 § 1-7 ustawy z dnia 15 września 2000r. Kodeksu spółek handlowych (Dz.U. Nr 94, poz.1037 ze zm)

Umorzenie udziałów polega na ich prawnym unicestwieniu, tzn. wygaśnięciu wszelkich praw, zarówno o charakterze majątkowym, jak i korporacyjnym wynikających z udziałów. Zgodnie ze wskazanymi powyżej regulacjami udział może być umorzony jedynie po uzyskaniu wpisu spółki do rejestru handlowego i tylko w przypadku, gdy umowa spółki tak stanowi.

Umorzenie może być przeprowadzone:

  • za zgodą wspólnika w drodze nabycia udziału przez spółkę – tzw. umorzenie dobrowolne;
  • bez zgody wspólnika – tzw. umorzenie przymusowe;
  • w razie ziszczenia się określonego zdarzenia – tzw. umorzenie warunkowe.

Jeżeli zgromadzenie wspólników podejmuje uchwałę w sprawie umorzenia, to powinno w niej określić jego warunki, a w szczególności podstawę prawną umorzenia oraz wysokość wynagrodzenia przysługującego wspólnikowi za umorzony udział.

Bezpośrednim skutkiem umorzenia jest zmniejszenie łącznej wartości nominalnej posiadanych przez wspólników udziałów.

Za zgodą wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością umorzenie udziału może nastąpić bez wynagrodzenia. W takim wypadku następuje nieodpłatne nabycie udziałów przez Spółkę (art. 199 § 3 Kodeksu spółek handlowych).

Z treści przedstawionego wniosku wynika, że Spółka zamierza zbyć nieodpłatnie na rzecz M.. sp. z o.o. swoje udziały w celu ich umorzenia.

Skutki podatkowe przedstawionego zdarzenia regulują przepisy art.10 ust.1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 ze zm.).

Na podstawie art. 10 ust. 1 w/w dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym także dochód z umorzenia udziałów (akcji).

Z powyższego wynika, że katalog dochodów (przychodów) z udziału w zyskach osób prawnych wskazany w art. 10 ust. 1 ustawy jest katalogiem otwartym, jednakże warunkiem koniecznym dla uznania, że przychód ten został osiągnięty jest jego faktyczne otrzymanie.

A zatem w przypadku braku otrzymania wynagrodzenia z tytułu umorzenia udziałów, zgodnie z przepisami ustawy podatnik, którego udziały są umarzane nie uzyska żadnego dochodu (przychodu) podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Należy również potwierdzić stanowisko Spółki, że w niniejszej sprawie nie będzie miał zastosowania art.11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który co do zasady reguluje metody określania dochodu w drodze oszacowania pomiędzy podmiotami powiązanymi.

Reasumując, dokonanie zbycia udziałów w spółce bez wypłaty wynagrodzenia na rzecz Spółki, celem ich umorzenia nie będzie skutkować osiągnięciem przez Spółkę jakiegokolwiek dochodu (przychodu) na gruncie przepisów ustawy, a więc będzie neutralne z perspektywy podatku dochodowego od osób prawnych. Jednocześnie zwraca się uwagę, że w niniejszej sytuacji Spółka nie ma prawa także do rozpoznania kosztu podatkowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego uznaje się więc za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj