Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB2/436-50/08/RS
z 25 czerwca 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB2/436-50/08/RS
Data
2008.06.25



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Obowiązek podatkowy --> Powstanie obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
obowiązek podatkowy
spadek


Istota interpretacji
Czy podatek od spadku Wnioskodawczyni powinna uiścić po otrzymaniu części pieniędzy, czy po zakończeniu postępowania spadkowego?



Wniosek ORD-IN 884 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 20 marca 2008 roku (data wpływu 25 marca 2008 roku) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 25 marca 2008 roku został złożony ww. wniosek, uzupełniony pismami z dnia 19 maja 2008 r. oraz 16 czerwca 2008 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


W dniu 10 stycznia 2008 r. na Pani konto wpłynął przelew w walucie obcej (dolary). Pieniądze te pochodzą z toczącego się od 2004 r. postępowania spadkowego. W związku z długotrwałym procesem sąd, na wniosek reprezentującego spadkobierców administratora, wyraził zgodę na zaliczki spadku, który zostanie ustalony w dalszym terminie (dla Pani nieznanym) po zakończeniu postępowania spadkowego. Na dzień dzisiejszy nie posiada Pani żadnych dokumentów (wymaganych przez Urząd Skarbowy) w celu uiszczenia podatku.

W uzupełnieniu wniosku wskazała Pani, iż spadkodawca zmarł w dniu 1 sierpnia 2004 r., środki pieniężne, które otrzymała znajdują się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej a pozostałe, do czasu ukończenia postępowania spadkowego znajdują się za granicą. Ponadto w chwili śmierci spadkodawcy jak i otwarcia spadku była Pani obywatelką Polski i tutaj też miała miejsce stałego pobytu. Na dzień dzisiejszy nie posiada Pani żadnych pism stwierdzających nabycie spadku ani też dotyczących przelanej kwoty.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy podatek od spadku Wnioskodawczyni powinna uiścić po otrzymaniu części pieniędzy, czy po zakończeniu postępowania spadkowego...


Zdaniem Wnioskodawczyni, podatek powinien zostać uiszczony po zakończeniu postępowania spadkowego, gdyż na dzień dzisiejszy nie jest w posiadaniu żadnych dokumentów, które wymagane były w Urzędzie Skarbowym.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Od dnia 1 stycznia 2007 r. wskutek nowelizacji ustawy o podatku od spadków i darowizn uległy zmianie zasady opodatkowania spadków i darowizn. Jednakże zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 222 poz. 1629) do nabycia w drodze spadku własności rzeczy lub praw majątkowych, które nastąpiło przed dniem wejścia w życie nowelizacji stosuje się przepisy w brzmieniu obowiązującym do końca 2006 r.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 ze zm.), podatkowi temu podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy lub praw majątkowych tytułem spadku.

Na podstawie art. 2 ww. ustawy nabycie własności rzeczy znajdujących się za granicą lub praw majątkowych wykonywanych za granicą podlega podatkowi, jeżeli w chwili otwarcia spadku nabywca był obywatelem polskim lub miał miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Jak wynika z opisu zdarzenia przyszłego przedstawionego w złożonym wniosku, Wnioskodawczyni w drodze dziedziczenia nabędzie spadek, po zmarłym za granicą spadkodawcy. Część pieniędzy stanowiących spadek została już Wnioskodawczyni wypłacona. Za granicą nadal toczy się postępowanie dotyczące podziału i wypłaty pozostałej części spadku. Środki pieniężne wchodzące w skład spadku do czasu ukończenia postępowania spadkowego znajdują się za granicą. Wnioskodawczyni, w chwili otwarcia spadku, tj. w chwili śmierci spadkobiercy posiadała obywatelstwo polskie i zamieszkiwała na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Zatem należy uznać, że przedmiotowy spadek podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn w Polsce.

Zgodnie z treścią art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2004 r. Nr 142 poz. 1514 ze zm.) obowiązek podatkowy przy nabyciu w drodze dziedziczenia powstaje z chwilą przyjęcia spadku. Jeżeli nabycie niezgłoszone do opodatkowania stwierdzono następnie pismem, wówczas na podstawie art. 6 ust. 4 ww. ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą sporządzenia pisma; jeżeli pismem takim jest orzeczenie sądu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia.

W przedmiotowej sytuacji nie będzie miało miejsca przyjęcie spadku w rozumieniu polskiego Kodeksu cywilnego (potwierdzone postanowieniem o nabyciu spadku wydanym przez sąd polski), jednak przy rozpatrywaniu momentu nabycia spadku należy również brać pod uwagę ustawodawstwo wewnętrzne kraju pochodzenia spadku, które może zawierać odrębne uregulowania wskazujące moment nabycia spadku. W przypadku, gdy ustawodawstwo obcego państwa nie reguluje tej kwestii, należy uznać, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą sporządzenia pisma stwierdzającego nabycie spadku; jeżeli pismem takim jest orzeczenie sądu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia.

Biorąc pod uwagę powyższe uregulowania prawne należy stwierdzić, iż w sytuacji gdy toczy się jeszcze postępowanie spadkowe za granicą i nie posiada Pani żadnych dokumentów stwierdzających nabycie spadku na podstawie których przelano już część kwoty, obowiązek podatkowy nie wystąpił. Będzie miało to miejsce z chwilą sporządzenia pisma stwierdzającego fakt nabycia spadku, co z pewnością nastąpi po zakończeniu postępowania spadkowego. Podkreślenia wymaga, że jeżeli dokument o nabyciu spadku uzyska Pani wcześniej, zdarzenie to spowoduje powstanie obowiązku podatkowego. Należy przy tym zaznaczyć, iż dla celów dowodowych w Polsce wymagane jest tłumaczenie dokumentów na język polski.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj