Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
IPTPB2/415-734/12-3/AKr
z 31 grudnia 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPTPB2/415-734/12-3/AKr
Data
2012.12.31



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
gospodarstwo rolne
grunty
nieruchomości
sprzedaż
zwolnienia przedmiotowe


Istota interpretacji
Czy sprzedając opisaną nieruchomość Wnioskodawca zwolniony będzie z podatku dochodowego od osób fizycznych?



Wniosek ORD-IN 367 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku (data wpływu 22 października 2012 r.), uzupełnionym pismem z dnia 8 listopada 2012 r. (data wpływu 8 listopada 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości zbudowanej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 października 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości zabudowanej. Wniosek uzupełniony został pismem z dnia 8 listopada 2012 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W 2008 r. Wnioskodawca wraz z żoną (wspólność ustawowa) nabyli udział wynoszący 1/2 nieruchomości, natomiast pozostały udział (1/2) nabył ojciec Wnioskodawcy. Zakupiony przez Wnioskodawcę i Jego żonę udział utworzył, wraz z należącą do małżonków inną nieruchomością, gospodarstwo rolne. Udział zakupiony przez ojca Wnioskodawcy również utworzył, z należącą do niego inną nieruchomością, gospodarstwo rolne.

W skład zakupionej nieruchomości weszły:

  • grunt o powierzchni 1 ha 700 m2, w rejestrze gruntów oznaczony symbolami: RIIIa – grunty orne, S - RIIIa – Sad, B – RIIIa – użytki orne zabudowane
  • budynek mieszkalny,
  • budynek o funkcji produkcyjnej, usługowej i gospodarczej dla rolnictwa,
  • budynek o funkcji produkcyjnej, usługowej i gospodarczej dla rolnictwa,
  • budynek o funkcji produkcyjnej, usługowej i gospodarczej dla rolnictwa.

Nieruchomość zlokalizowana jest na terenie objętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, w którym przedmiotowa nieruchomość znajduje się w obszarze oznaczonym symbolami: R i RM2 (R – tereny rolnicze, dla których podstawową funkcję stanowi rolnicza przestrzeń produkcyjna, RM2 – funkcją podstawową jest zabudowa zagrodowa).

W 2010 r. Wnioskodawca wraz z żoną oraz ojcem zawarli umowę zniesienia współwłasności w ten sposób, że całą nieruchomość otrzymał Wnioskodawca wraz z żoną, do majątku wspólnego.

Wnioskodawca stwierdza, iż „Mając na uwadze treść art. 12 ust. 1 pkt 4 w związku z art. 12 ust. 3 i ust. 4 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz. U. z 2006 r., Nr 136 poz. 969 z późn. zm.) zwolnieni jesteśmy z podatku rolnego ze względu na nabycie przedmiotowej nieruchomości, wobec nieupłynięcia okresu zwolnienia.”

Wskazaną nieruchomość Wnioskodawca zamierza sprzedać w 2012 r. (grunt 1,07 ha wraz z zabudowaniami), a nabywca ma zapłacić ustaloną cenę ze środków pochodzących z kredytu bankowego tzw. ,,Rodzina na swoim”, w związku z czym została zawarta przedwstępna umowa sprzedaży. Nabywcy, jak wskazuje Wnioskodawca, nie mają zamiaru zmieniać charakteru i dotychczasowego rolnego przeznaczenia nieruchomości. Ponadto miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie dopuszcza innego przeznaczenia, jak związanego z charakterem rolnym.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy sprzedając opisaną nieruchomość Wnioskodawca zwolniony będzie z podatku dochodowego od osób fizycznych...

Zdaniem Wnioskodawcy (przedstawionym ostatecznie w uzupełnieniu wniosku), „Biorąc pod uwagę stan faktyczny nieruchomości oraz przepisy wynikające z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych art. 21 ust. 1 pkt 28, uważam, że będę zwolniony z zapłacenia podatku dochodowego ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości rolnej.”

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych uzyskanego z tego tytułu dochodu ma moment ich nabycia z uwagi na fakt, iż przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ulegały zmianie.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że w 2008 r. Wnioskodawca wraz z żoną (wspólność ustawowa) zakupili udział wynoszący 1/2 nieruchomości, natomiast pozostały udział (1/2) nabył ojciec Wnioskodawcy. W 2010 r. Wnioskodawca wraz z żoną oraz ojcem zawarli umowę zniesienia współwłasności w ten sposób, że całą nieruchomość otrzymał Wnioskodawca wraz z żoną, do majątku wspólnego.

Zatem, nabycie przez Wnioskodawcę udziału w wysokości 1/2 w przedmiotowej nieruchomości nastąpiło w dwóch datach: #188; udziału w 2008 r. oraz #188; w 2010 r.

W odniesieniu do udziału nabytego w 2008 r. zastosowanie znajdują przepisy w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r.

W myśl bowiem art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1316 ze zm.), do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) ustawy zmienianej w art. 1 (ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) w okresie od dnia 1 stycznia 2007 r. do dnia 31 grudnia 2008 r., stosuje się zasady określone w ustawie zmienianej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r.

Zgodnie z art. 30e ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r., od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c), podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Natomiast w odniesieniu do odpłatnego zbycia udziału w nieruchomości nabytego w 2010 r., zastosowanie znajdą przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2009 r.

Zgodnie z zapisem art. 30e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2009 r., od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Przepis art. 30e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych po 1 stycznia 2009 r. nie uległ zmianie w stosunku do obowiązującego do dnia 31 grudnia 2008 r.

Jednakże, stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 28 w brzmieniu obowiązującym zarówno na dzień 31 grudnia 2008 r. jak i w okresie późniejszym ww. ustawy, wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, zwolnienie nie dotyczy przychodu uzyskanego ze sprzedaży gruntów, które w związku z tą sprzedażą utraciły charakter rolny.

Zgodnie z art. 2 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ilekroć w ustawie jest mowa o gospodarstwie rolnym oznacza to gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów ustawy o podatku rolnym. Ustawa o podatku dochodowym nie zawiera pojęcia definicji pojęcia „gospodarstwo rolne”. W celu wyjaśnienia tej kwestii odsyła, zgodnie z dyspozycją art. 2 ust. 4 ww. ustawy do przepisów ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (t. j. Dz. U. z 2006 r. Nr 136, poz. 969 ze zm.).

Stosownie do art. 2 ust. 1 ustawy o podatku rolnym, za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów, sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż rolnicza, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiący własność lub znajdujący się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nieposiadającej osobowości prawnej.

Uszczegóławiając, jakie rodzaje gruntów wchodzą w skład gospodarstwa rolnego, a przez to decydując o zakresie zwolnienia od podatku dochodowego przychodu ze sprzedaży gruntów należy odnieść się do klasyfikacji zawartej w rozporządzeniu Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (Dz. U. z 2001 r. Nr 38, poz. 454) oraz załącznika Nr 6 tego rozporządzenia.

Stosownie do § 68 ust. 1 ww. rozporządzenia do użytków rolnych zalicza się: grunty orne, sady, łąki trwałe, pastwiska trwałe, grunty rolne zabudowane, grunty pod stawami i rowy.

Zgodnie z treścią przywołanych przepisów, zastosowanie zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uzależnione jest od wystąpienia następujących przesłanek:

  • zbywane grunty muszą być zakwalifikowane jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych,
  • muszą stanowić gospodarstwo rolne (tj. będący własnością osoby fizycznej obszar gruntów o łącznej powierzchni co najmniej 1 ha) lub jego część składową,
  • grunty nie mogą utracić wskutek sprzedaży rolnego charakteru.

Jeżeli zatem zostaną zachowane powyższe warunki, przychód uzyskany ze sprzedaży tego rodzaju nieruchomości korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego.

Podkreślenia wymaga, iż podstawowym warunkiem uznania gruntów za gospodarstwo rolne jest ich powierzchnia określana jako norma obszarowa. Jeżeli łączna powierzchnia gruntów stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej, w tym spółki nieposiadającej osobowości prawnej, przekracza 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy użytków rolnych lub gruntów zadrzewionych i zakrzewionych na użytkach rolnych, jest to gospodarstwo rolne w rozumieniu cytowanego wyżej art. 2 ustawy o podatku rolnym. W sytuacji, gdy grunt nie spełnia normy obszarowej, nie może być uznany za gospodarstwo rolne.

Z kolei, skoro charakter rolny w rozumieniu przepisu art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy podatkowej ma nieruchomość będąca gruntem, która wchodzi w skład gospodarstwa rolnego, a więc tworząca obszar tego gospodarstwa, tym samym w wyniku sprzedaży takich gruntów może nastąpić utrata ich rolnego charakteru.

Zatem, jeżeli w dacie sprzedaży gruntów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego ich nabywca nie jest właścicielem lub współwłaścicielem gospodarstwa rolnego (jego posiadaczem), a nabywane przez niego grunty – same, bądź łącznie ze stanowiącymi własność lub współwłasność nabywcy gruntami, nie stworzyły gospodarstwa rolnego nabywcy, to przychód uzyskany z ich sprzedaży nie może korzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 28 ww. ustawy.

Dla oceny, czy dokonana transakcja skutkuje utratą charakteru rolnego gruntu, decydujące znaczenie ma cel jego nabycia, faktyczny zamiar nabywcy co do przeznaczenia nieruchomości, bądź inne okoliczności związane z daną transakcją.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że w 2008 r. Wnioskodawca wraz z żoną (wspólność ustawowa) zakupili udział wynoszący 1/2 nieruchomości, natomiast pozostały udział (1/2) nabył ojciec Wnioskodawcy. Zakupiony przez Wnioskodawcę i Jego żonę udział utworzył, wraz z należącą do małżonków inną nieruchomością, gospodarstwo rolne. Udział zakupiony przez ojca Wnioskodawcy również utworzył, z należącą do niego inną nieruchomością, gospodarstwo rolne. W skład zakupionej nieruchomości weszły: grunt o powierzchni 1 ha 700 m2, w rejestrze gruntów oznaczony symbolami - RIIIa – grunty orne, S - RIIIa – Sad, B – RIIIa – użytki orne zabudowane, budynek mieszkalny oraz budynki o funkcji produkcyjnej, usługowej i gospodarczej dla rolnictwa. Nieruchomość zlokalizowana jest na terenie objętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, w którym przedmiotowa nieruchomość znajduje się w obszarze oznaczonym symbolami: R i RM2 (R – tereny rolnicze, dla których podstawową funkcję stanowi rolnicza przestrzeń produkcyjna, RM2 – funkcją podstawową jest zabudowa zagrodowa). W 2010 r. Wnioskodawca wraz z żoną oraz ojcem zawarli umowę zniesienia współwłasności w ten sposób, że całą nieruchomość otrzymał Wnioskodawca wraz z żoną do majątku wspólnego. Przedmiotową nieruchomość Wnioskodawca zamierza sprzedać w 2012 r. (grunt 1,07 ha wraz z zabudowaniami), a nabywca ma zapłacić ustaloną cenę ze środków pochodzących z kredytu bankowego tzw. ,,Rodzina na swoim”, w związku z czym została zawarta przedwstępna umowa sprzedaży. Nabywcy nie mają zamiaru zmieniać dotychczasowego charakteru rolnego nieruchomości. Ponadto miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie dopuszcza innego przeznaczenia niż związanego z charakterem rolnym.

Zatem, w związku z zamiarem Wnioskodawcy, dokonania w 2012 r. odpłatnego zbycia udziału (1/2) w nieruchomości (jeżeli nie nastąpi w wykonaniu działalności gospodarczej), nabytego w 2008 r. (1/4) oraz w 2010 r. (1/4), przychód uzyskany z tej transakcji będzie korzystał ze zwolnienia na mocy art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pod warunkiem, że przedmiotowa nieruchomość wchodziła w skład gospodarstwa rolnego w rozumieniu przepisów ustawy o podatku rolnym oraz w związku z tym zbyciem nie utraci charakteru rolnego.

Jednocześnie Organ zauważa, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretacje opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku - nie prowadzi postępowania dowodowego. Przedmiotem interpretacji, wydanej na podstawie art. 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.), jest sam przepis prawa. Jeżeli zatem przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe będzie różniło się od występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy w zakresie rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego.

Ponadto należy stwierdzić, iż interpretacje prawa podatkowego wydaje się wyłącznie na pisemny wniosek zainteresowanego i tylko w jego indywidualnej sprawie.

Z uwagi na to, że wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej stosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, został złożony przez jednego ze współwłaścicieli przedmiotowej nieruchomości, zaznacza się, iż interpretacja nie wywiera skutku prawnego dla drugiego współwłaściciela, żony Wnioskodawcy.

W odpowiedzi na prośbę Wnioskodawcy, dołączoną do wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, w przedmiocie nadania możliwie szybkiego biegu ww. wnioskowi, z uwagi na sprzedaż nieruchomości mającą się odbyć 10 listopada 2012 r., tut. Organ informuje, że wszystkie wnioski o wydanie interpretacji indywidualnej załatwiane są z zachowaniem kolejności wpływu.

Wniosek Zainteresowanego został rozpatrzony w terminie, o którym mowa w art. 14d ustawy Ordynacja podatkowa, tj. bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie 3 miesięcy od dnia otrzymania wniosku.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj