Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB3/423W-14/08-3/BN
z 21 marca 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB3/423W-14/08-3/BN
Data
2008.03.21



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
nieterminowość
odsetki
spółdzielnie mieszkaniowe
zasoby mieszkaniowe
zwolnienia przedmiotowe


Istota interpretacji
Czy w świetle art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dochody z tytułu odsetek za opóźnienie w regulowaniu opłat i czynszów za lokale mieszkalne są dochodami uzyskanymi z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i w związku z tym wolne od podatku dochodowego?



Wniosek ORD-IN 365 kB

W odpowiedzi na wezwanie Spółdzielni z dnia 22 lutego 2008 r. (data wpływu 27.02.2008 r.) do usunięcia naruszenia prawa poprzez zmianę indywidualnej pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego z dnia 08 lutego 2008 r. znak ILPB3/423-208/07-4/ŁM, złożone na podstawie art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów wyjaśnia, co następuje.


W wyniku ponownej analizy sprawy, z uwzględnieniem zarzutów przytoczonych w wezwaniu do usunięcia naruszenia prawa, znaleziono podstawy do zmiany ww. indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego.


UZASADNIENIE


W dniu 27 lutego 2008 r. (data nadania w Urzędzie Poczta Polska w dniu 25.02.2008 r.) do Biura Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie wpłynęło pismo Spółdzielni Mieszkaniowej.


W przedmiotowym piśmie Spółdzielnia nie zgadza się z rozstrzygnięciem zawartym w interpretacji indywidualnej z dnia 08 lutego 2008 r. znak ILPB3/423-208/07-4/ŁM, w którym stwierdzono, że na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) dochody z tytułu odsetek za nieterminowe regulowanie opłat i czynszów za lokale mieszkalne stanowią dochód z działalności gospodarczej, która nie jest podstawową działalnością Spółdzielni. W konsekwencji ww. dochody będą podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.


Dotychczasowy przebieg sprawy:

W dniu 09 listopada 2007 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w którym został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca funkcjonuje w oparciu o przepisy ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 ze zm.). Zgodnie z art. 4 ww. ustawy Spółdzielnia uzyskuje dochody z tytułu odsetek za opóźnienie w uiszczaniu opłat oraz czynszów za najem lokali mieszkalnych.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy dochody z tytułu odsetek za nieterminowe regulowanie opłat i czynszów dotyczące lokali mieszkalnych, podlegają zwolnieniu z opodatkowania na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jako uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi...

Spółdzielnia zajęła stanowisko, iż wszelkie opłaty dotyczące budynków wchodzących w skład „zasobów mieszkaniowych”, określonych w piśmie Ministerstwa Finansów z dnia 22 grudnia 2006 r., stanowią dla Spółdzielni przychody z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Warunkiem jednak ich zwolnienia z podatku dochodowego, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jest przeznaczenie tych dochodów na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych.

Ponieważ odsetki za opóźnienie w regulowaniu opłat i czynszów za lokale mieszkalne, w opinii Wnioskodawcy, stanowią dochód uzyskany z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, przeznaczenie tych dochodów na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych, daje Spółdzielni możliwość zaliczenia ich do dochodów wolnych od podatku.

W wydanej w dniu 08 lutego 2008 r. (data doręczenia 11.02.2008 r.) interpretacji indywidualnej Dyrektor Izby Skarbowej Poznaniu – działając w imieniu Ministra Finansów – uznał stanowisko Wnioskodawcy za nieprawidłowe.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzono, iż dochody z tytułu opóźnień w regulowaniu opłat i czynszów za lokale mieszkalne powinny być traktowane jako dochody z innej działalności gospodarczej. Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wolne od podatku są tylko dochody spółdzielni mieszkaniowych uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi (…). Z tego powodu ww. dochody, bez względu na cel, na jaki zostaną przekazane, będą podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.


Treść zarzutów zawartych w wezwaniu do usunięcia naruszenia prawa:

Strona nie zgadza się z wydaną interpretacją stwierdzając, że błędnie zinterpretowano art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, poprzez zakwalifikowanie odsetek za opóźnienie w uiszczaniu opłat oraz czynszów najmu lokali mieszkalnych jako dochodów podlegających opodatkowaniu.

Zdaniem Spółdzielni najważniejsze dla rozstrzygnięcia omawianej kwestii jest ustalenie, czy odsetki od opłat i czynszów są dochodami uzyskanymi z gospodarki zasobami mieszkaniowymi.

W opinii Spółdzielni, skoro przepisy ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych pozwalają zaliczyć do dochodów z gospodarki zasobami mieszkaniowymi opłaty oraz czynsze wnoszone przez członków spółdzielni oraz inne osoby za lokale mieszkalne, również odsetki z tego tytułu powinny być podobnie traktowane. Rozdzielenie opłat oraz odsetek z tego tytułu stanowi, zdaniem Spółdzielni, sztuczny podział nie poparty ani przepisami podatkowymi ani przepisami prawa cywilnego.

Spółdzielnia opiera swój pogląd na art. 481 oraz art. 451 Kodeksu cywilnego oraz bogatym orzecznictwie sądowym, które wskazują iż odsetki za opóźnienie w spełnieniu świadczenia pieniężnego są świadczeniem ubocznym w stosunku do świadczenia głównego i dzielą jego los.

Zdaniem Strony tylko wyraźne wyłączenie odsetek w treści art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, mogłoby uzasadniać wyłączenie tych dochodów z gospodarki zasobami mieszkaniowymi.

Ponadto Spółdzielnia wskazała na brak w interpretacji podatkowej przepisu, który stanowiłby podstawę uznania jej stanowiska za nieprawidłowe.


W wyniku ponownej analizy sprawy, z uwzględnieniem zarzutów przytoczonych w wezwaniu do usunięcia naruszenia prawa, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów zmienia swoje stanowisko zawarte w indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego z dnia 08 lutego 2008 r. znak ILPB3/423-208/07-4/ŁM i stwierdza, co następuje.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn zm.) wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi – w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Stosownie do wyżej cytowanego przepisu zwolnione od podatku są jedynie te dochody Spółdzielni Mieszkaniowej, które zostały uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i które zostały przeznaczone na utrzymanie tych zasobów.


Natomiast opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają dochody uzyskane z:

  • gospodarki zasobami mieszkaniowymi, które nie zostały przeznaczone na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych oraz
  • innej działalności niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi, nawet wówczas gdy zostaną przeznaczone na utrzymanie tych zasobów mieszkaniowych.


Uwzględniając charakter opłat (czynszów) oraz pokrywanych z nich kosztów, uzasadnione jest rozumienie pojęcia ,,zasoby mieszkaniowe”, które obejmuje nie tylko lokale mieszkalne, ale również pozostałe pomieszczenia i urządzenia wchodzące w skład budynku mieszkalnego, lub znajdujące się poza nim, których istnienie jest niezbędne dla prawidłowego korzystania z mieszkań przez mieszkańców, jak również ułatwiające im dostęp do budynku mieszkalnego oraz zapewniające jego sprawne funkcjonowanie oraz administrowanie.

Związane z ww. lokalami i pomieszczeniami czynsze wraz z odsetkami za zwłokę od nieterminowych ich wpłat, stanowią przychody osiągnięte z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, które mają wpływ na wysokość dochodu osiągniętego z tej gospodarki. Podlega on zwolnieniu od podatku dochodowego, w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych.

Biorąc pod uwagę fakt, że przedmiotowe odsetki od zaległości są związane z nieterminowym regulowaniem opłat i czynszów za lokale mieszkalne, stanowią one przychody z gospodarki zasobami mieszkaniowymi.

Po ponownej analizie sprawy, uwzględniając zarzuty przytoczone w wezwaniu do usunięcia naruszenia prawa, stwierdza się, że stanowisko Spółdzielni, według którego dochody z tytułu opóźnień w regulowaniu opłat i czynszów za lokale mieszkalne dotyczą działalności zwolnionej od podatku dochodowego jest prawidłowe, pod warunkiem przeznaczenia dochodów z tym związanych na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych.


Na zmienioną niniejszym aktem pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie stronie przysługuje prawo wniesienia skargi z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia niniejszej odpowiedzi (art. 53 § 2 ww. ustawy) za pośrednictwem organu, który wydał interpretację (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj