Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP1/443-125/08/KM
z 22 kwietnia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP1/443-125/08/KM
Data
2008.04.22



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
bonus
obniżenie podatku należnego
podatek od towarów i usług
premia pieniężna


Istota interpretacji
Czy Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT dokumentujących przyznane dystrybutorom wynagrodzenie uzależnione od wykonania planu sprzedaży wyrobów zwane premiami?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 1 lutego 2008 r. (data wpływu 7 lutego 2008 r.) uzupełnionym pismem z dnia 11 kwietnia 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT dokumentujących przyznane dystrybutorom wynagrodzenie uzależnione od wykonania planu sprzedaży wyrobów - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 7 lutego 2008 r. został złożony wniosek uzupełniony pismem z dnia 11 kwietnia 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT dokumentujących przyznane dystrybutorom wynagrodzenie uzależnione od wykonania planu sprzedaży wyrobów.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Wnioskodawca jest stroną umów handlowych z odbiorcami, hurtownikami i sieciami handlowymi (dystrybutorami), na podstawie których zobowiązany jest - w celu zmotywowania dystrybutorów do „zintensyfikowania” sprzedaży towarów - do wypłaty wynagrodzenia za wykonanie planu sprzedaży i osiągnięcie przez nich określonego progu obrotów towarami spółki. Wynagrodzenie ustalone jest jako procent od obrotu towarami sprzedanymi przez Spółkę danemu dystrybutorowi. Otrzymane wynagrodzenie dystrybutorzy dokumentują fakturami VAT, w których wynagrodzenie opodatkowane jest stawką 22%.

Wynagrodzenie jest związane wyłącznie ze spełnieniem określonych warunków umowy tj. z przekroczeniem lub zrealizowaniem miesięcznego, kwartalnego czy rocznego planu sprzedaży. Wypłacana premia ma charakter motywujący do dalszej współpracy, a jej celem jest zmotywowanie kupujących do zwiększenia obrotów.

Powołano w tym miejscu interpretację indywidualną z dnia 17 grudnia 2007 r. znak IPPP1/443-569/07-2/AK dotyczącą kwestii opodatkowania wynagrodzenia za wykonanie planu sprzedaży udzieloną na wniosek "A" Spółki z o.o. z siedzibą w W.

Ponadto w uzupełnieniu wniosku z dnia 11 kwietnia 2008 r. kierując się orzecznictwem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, wskazano, że spełnione są przesłanki uprawniające do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących świadczone przez dystrybutorów usługi. Wydatki ponoszone przez Spółkę na rzecz dystrybutorów za wykonane przez nich na rzecz Wnioskodawcy usługi, wykazują związek z czynnościami opodatkowanymi i należy je traktować jako stanowiące koszt uzyskania przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy w przedstawionym stanie faktycznym Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT dokumentujących przyznane dystrybutorom wynagrodzenie uzależnione od wykonania planu sprzedaży wyrobów zwane premiami...


Zdaniem Wnioskodawcy wynagrodzenie wypłacone klientom Spółki za nabycie określonej ilości towaru, w uzgodnionym okresie czasu jest wypłatą wynagrodzenia z tytułu świadczonej usługi w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, podlegającym opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Ponieważ Spółka nabywa te usługi w celu wykonania czynności opodatkowanych przysługuje jej prawo do odliczenia podatku VAT zawartego w fakturach dokumentujących należne wynagrodzenie zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy. Wypłacone premie nie są związane z żadną konkretną dostawą i nie mają charakteru dowolnego, bowiem uzależnione są od konkretnego zachowania nabywców towarów, a mianowicie osiągnięcia założonego planu sprzedaży, przekroczenia wyznaczonego progu obrotów. Wypłacone wynagrodzenie stanowi bonus dla odbiorców Spółki za świadczone na jej rzecz usługi.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z ogólną zasadą zawartą w treści art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z powyższego przepisu wynika, iż prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje wyłącznie podatnikowi podatku od towarów i usług i dotyczy podatku naliczonego wynikającego z zakupów towarów i usług wykorzystywanych do dokonywania czynności opodatkowanych. Odliczyć zatem można w całości podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika.

Ponadto, w treści art. 88 wskazanej ustawy ustawodawca wskazał czynności, w odniesieniu do których nie stosuje się obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego oraz przypadki, w których faktury i dokumenty celne nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego.

I tak w myśl ust. 1 pkt 2 tego artykułu, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

W konsekwencji, w oparciu o przedstawiony we wniosku stan faktyczny, gdzie premie pieniężne wypłacane z tytułu uzyskiwania odpowiedniego poziomu obrotów i wykonania planu sprzedaży stanowią wynagrodzenie (ustalone jest jako procent od obrotu towarami sprzedanymi danemu dystrybutorowi) za odpłatne świadczenie usług podlegające opodatkowaniu na zasadach ogólnych, a wydatki te - jak wskazuje Spółka – mają związek z jej sprzedażą opodatkowaną oraz o ile stanowią koszt uzyskania przychodu, podatek naliczony zawarty w fakturach dokumentujących te wydatki będzie mógł pomniejszać podatek należny, o ile czynności te (jeżeli zostały wykonane po dniu 1 stycznia 2008 r.) podlegają u wystawcy faktur opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i nie wystąpią inne wyłączenia wynikające z treści art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej – powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj