Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPB3/423-115/08/PP
z 12 maja 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPB3/423-115/08/PP
Data
2008.05.12



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych


Słowa kluczowe
kurs faktycznie zastosowany
średni kurs NBP
waluta obca


Istota interpretacji
Po jakim kursie Spółka powinna rozpoznawać wpływ waluty na konto w banku komercyjnym w wyniku realizacji kontraktu terminowego w przypadku jego rozliczenia poprzez fizyczne nabycie waluty:
1. Czy powinien to być kurs po którym Spółka nabyła walutę od biura maklerskiego?
2. czy powinien to być kurs z tabeli banku z usług którego Spółka korzysta?



Wniosek ORD-IN 752 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 4 lutego 2008r. (data wpływu do tut. Biura 11 lutego 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zastosowania kursu waluty przy wpływie waluty na konto w banku komercyjnym w wyniku realizacji kontraktu terminowego w przypadku jego rozliczenia poprzez fizyczne nabycie waluty – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 lutego 2008r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zastosowania kursu waluty przy wpływie waluty na konto w banku komercyjnym w wyniku realizacji kontraktu terminowego w przypadku jego rozliczenia poprzez fizyczne nabycie waluty.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka zawiera z biurami maklerskimi kontrakty terminowe opcyjnie, forward lub futers na zakup waluty. Idea kontraktu polega na tym, iż Spółka zobowiązuje się lub ma prawo do zakupu waluty obcej w przyszłości z reguły EURO lub USD po z góry określonym kursie w przyszłości. Termin w którym następuje rozliczenie kontraktu może odbiegać od dnia jego zawarcia od kilku dni do nawet kilkunastu bądź kilkudziesięciu miesięcy. Rozliczenie kontraktu może się odbywać wynikowo poprzez zapłatę przez Spółkę lub bank kwoty stanowiącej różnicę pomiędzy kursem z dnia realizacji kontraktu terminowego a kursem z umowy przemnożonej przez ilość waluty (czyli rozliczenie wynikowe) bądź poprzez fizyczne nabycie waluty. Z uwagi na koszty prowizji bankowych Spółka planuje rozliczanie fizyczne części kontraktów polegające na nabyciu waluty po z góry określonym kursie. Kurs taki z reguły różni się od kursu NBP jak i od kursu waluty banku na rachunek którego wpływają waluty obce nabyte w ramach transakcji. Z uwagi na konstrukcję umowy oraz termin jej zawarcia jak i okres na jaki obowiązuje różnica taka może przekroczyć nawet 5% w stosunku do kursu jaki będzie obowiązywał w dniu rozliczenia kontraktu terminowego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Po jakim kursie Spółka powinna rozpoznawać wpływ waluty na konto w banku komercyjnym w wyniku realizacji kontraktu terminowego w przypadku jego rozliczenia poprzez fizyczne nabycie waluty.

  1. Czy powinien to być kurs po którym Spółka nabyła walutę od biura maklerskiego...
  2. Czy powinien to być kurs z tabeli banku z usług którego Spółka korzysta...

Zdaniem Spółki w tym przypadku kurs faktycznie zastosowany jest to kurs po którym Spółka nabywa walutę od biura maklerskiego. Nawet w przypadku gdy kurs ten różni się o więcej niż 5% od średniego kursu NBP z dnia nabycia waluty. W związku z powyższym w dniu nabycia waluty po kursie terminowym określonym w umowie z biurem maklerskim Spółka nie realizuje zysku ani straty podatkowej z tytułu tej transakcji. Kwota PLN wydana na nabycie waluty stanowi cenę nabycia tej waluty i wyznacza kurs faktycznie zastosowany dla tej transakcji.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Ustawa z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) nie definiuje pojęcia „faktycznie zastosowanego kursu waluty“. Wobec braku w przepisach podatkowych definicji zwrotu „faktycznie zastosowany“ dokonać należy wykładni językowej tego zwrotu. I tak „faktyczny“ oznacza „zgodny z faktami, oparty na faktach, będący faktem; rzeczywisty, realny, istotny“. Z kolei „zastosować – zastosowywać“ to „podporządkować się czemuś lub komuś, wykonać coś zgodnie z czyimiś wskazaniami, nagiąć się, dostosować się do czegoś“ (Nowy Słownik Języka Polskiego, PWN, 2003r.).

Mając na względzie powyższe stwierdzić należy, iż w przedmiotowej sprawie kursem faktycznie zastosowanym będzie kurs po którym Spółka nabywa walutę od biura maklerskiego, nawet w przypadku gdy kurs ten różni się więcej niż o 5% od średniego kursu NBP z dnia nabycia waluty.Niemniej jednak należy mieć na uwadze przepis art. 15a ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, z którego wynika, że jeżeli faktycznie zastosowany kurs waluty, o którym mowa w ust. 2 i 3, jest wyższy lub niższy odpowiednio o więcej niż powiększona lub pomniejszona o 5% wartość kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień faktycznie zastosowanego kursu waluty, organ podatkowy może wezwać strony umowy do zmiany tej wartości lub wskazania przyczyn uzasadniających zastosowanie kursu waluty. W razie niedokonania zmiany wartości lub niewskazania przyczyn, które uzasadniają zastosowanie faktycznego kursu waluty, organ podatkowy określi ten kurs opierając się na kursach walut ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski.

W związku z powyższym należy stwierdzić, iż w przypadku gdy kurs zastosowany przez Spółkę będzie wyższy lub niższy odpowiednio o więcej niż powiększona lub pomniejszona o 5% wartość kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień faktycznie zastosowanego kursu waluty, organ podatkowy może wezwać Spółkę do zmiany tej wartości lub wskazania przyczyn, które uzasadniają zastosowanie kursu waluty.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj