Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPB2/415-297/08/CJS
z 9 maja 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPB2/415-297/08/CJS
Data
2008.05.09



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
budowle
budowle
budownictwo mieszkaniowe
budownictwo mieszkaniowe
kredyt mieszkaniowy
kredyt mieszkaniowy
odliczenie podatku od towarów i usług
odliczenie podatku od towarów i usług
odsetki od kredytu
odsetki od kredytu
spłata kredytu
spłata kredytu


Istota interpretacji
Czy wnioskodawczyni przysługuje tzw. ulga meldunkowa w przypadku zakupu od dewelopera nowego lokalu mieszkalnego?



Wniosek ORD-IN 689 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 08 lutego 2008r. (data wpływu do tut. BKIP 11 lutego 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości odliczenia od dochodu wydatków na spłatę odsetek od kredytu przeznaczonego na finansowanie inwestycji mieszkaniowej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 lutego 2008r. do tut Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości odliczenia od dochodu wydatków na spłatę odsetek od kredytu budowlanego przeznaczonego na finansowanie inwestycji mieszkaniowej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że wnioskodawczyni zakupiła mieszkanie w budynku mieszkalnym wielorodzinnym. Zakupu tego dokonała od dewelopera, który otrzymał pozwolenie w drodze decyzji na przebudowę budynku hotelu robotniczego wraz z instalacjami zewnętrznymi w budynku z przeznaczeniem na budynek mieszkalny wielorodzinny. Na zakup przedmiotowego mieszkania wnioskodawczyni zaciągnęła kredyt w dniu 28 grudnia 2006r. Natomiast w dniu 05 stycznia 2007r. nastąpiło spisane aktu notarialnego, którym to deweloper przeniósł na wnioskodawczynię prawo odrębnej własności lokalu mieszkalnego.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy zakup mieszkania odbył się na rynku pierwotnym...
  2. Czy taki lokal traktuje się jak nowo wybudowany i w związku z tym czy można spłacane odsetki od zaciągniętego w grudniu 2006r. kredytu uwzględnić w rocznym zeznaniu podatkowym za 2007r. i dokonywać dalszych odliczeń w latach następnych w granicach i terminach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych...
  3. Czy potraktować zakup mieszkania jako przebudowę lub nadbudowę budynku na cele mieszkaniowe w wyniku których powstało samodzielne mieszkanie spełniające wymagania w przepisach prawa budowlanego i jak wyżej dokonywać odliczeń ...

Zdaniem wnioskodawczyni przysługuje jej prawo do skorzystania z ulgi z tytułu spłaty odsetek od kredytu, gdyż jest to zakup nowo wybudowanego lokalu mieszkalnego, którego wcześniej nie było na rynku i z tego tytułu począwszy od roku 2007r. do upływu termin u spłaty kredytu może dokonać odliczeń.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje

W świetle art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) podatnikowi, któremu w latach 2002-2006 został udzielony kredyt (pożyczka), o którym mowa w art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007r., przysługuje na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczania wydatków na spłatę odsetek od tego kredytu (pożyczki) zawartej przed 1 stycznia 2007r., nie dłużej jednak niż do 31 grudnia 2027r.

Zgodnie treścią art. 26b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz.176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2006r. od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 odlicza się, z zastrzeżeniem ust. 2-4, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z:

  1. budową budynku mieszkaniowego albo
  2. wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku, albo
  3. zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej, albo
  4. nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.

Z powołanego powyżej przepisu wynika jasno, że ulga przysługuje jedynie osobom, które z zaciągniętego kredytu sfinansowały inwestycję wskazaną wprost w tym przepisie. Przedstawiony przez wnioskodawczynię stan faktyczny wskazuje wprost, że zakupiła ona od dewelopera na rynku pierwotnym lokal mieszkalny. O skorzystaniu z tzw. ulgi odsetkowej nie decyduje jednak czy zakup ten odbył się na rynku pierwotnym, czy też nie. Aby takie prawo wnioskodawczyni przysługiwało, kredyt musi finansować inwestycję, o której mowa w art. 26b ust. 1 pkt 1-4 ustawy. Inwestycje wymienione w tym przepisie dotyczą zarówno sytuacji kiedy podatnik sam dokonuje budowy, sam wnosi wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni bądź sam dokonuje nadbudowy, rozbudowy, przebudowy budynku, którego jest właścicielem, ale też mogą dotyczyć sytuacji, kiedy podatnik dokonuje zakupu budynku lub lokalu od innej osoby.

Możliwość dokonania uprawniającego do ulgi odsetkowej zakupu wynika wyłącznie z art. 26b ust. 1 pkt 3 ustawy. Przepis ten przewiduje zarówno zakup budynku i lokalu mieszkalnego, stawiając jednakże zasadniczy warunek. Zakup może bowiem dotyczyć jedynie:

- nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku.Sformułowanie „w takim budynku” oznacza, że lokal mieszkalny będący przedmiotem nabycia musiał powstać w nowo wybudowanym budynku.

Językowa wykładnia art. 26b ust. 1 pkt 3 ustawy nie pozostawia żadnych wątpliwości, co do tegoż zapisu. Ustawodawca podkreślił nawet w kolejnym zdaniu, że zakupu można dokonać od gminy bądź osoby, która wybudowała ten budynek w wykonaniu działalności gospodarczej. Zatem osoba, która sprzedaje lokale mieszkalne w budynku, sama musiała ten budynek wybudować.W przedmiotowej sprawie deweloper nie wybudował budynku, w którym powstały lokale mieszkalne, a jedynie budynek ten przebudował z istniejącego już hotelu. Nie został zatem spełniony warunek, o którym mowa w art. 26b ust. 1 pkt 3 ustawy.

Zauważyć również należy, że żaden z pozostałych zapisów art. 26b ust. 1 ustawy nie dopuszcza natomiast aby dla korzystania z ulgi podatnik mógł finansować inwestycję polegająca na zakupie lokalu mieszkalnego powstałego w wyniku przebudowy istniejącego wcześniej budynku.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że w przedstawionym przez wnioskodawczynie stanie faktycznym brak jest podstaw do skorzystania z ulgi odsetkowej.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Do wniosku wnioskodawczyni dołączyła plik dokumentów. Należy jednak zauważyć, że wydając interpretacje w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów nie przeprowadza postępowania dowodowego w związku z czym nie jest obowiązany, ani uprawniony do ich oceny; jest związany wyłącznie opisem stanu faktycznego przedstawionym przez wnioskodawcę i jego stanowiskiem.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj