Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB1/415-125/08/AT
z 20 maja 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB1/415-125/08/AT
Data
2008.05.20



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
budowa drogi
drogi
koszty uzyskania przychodów
księgi rachunkowe
potrącalność kosztów


Istota interpretacji
W jakim momencie powstaną koszty uzyskania przychodów w przypadku budowy drogi osiedlowej?



Wniosek ORD-IN 975 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 1 lutego 2008 r. (data wpływu 20 lutego 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie momentu poniesienia kosztów z tytułu budowy wewnętrznej drogi osiedlowej – jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 20 lutego 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego (uzupełniony dnia 27 marca 2008 r. i 12 maja 2008 r.) w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie momentu poniesienia kosztów z tytułu budowy wewnętrznej drogi osiedlowej.


W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny.


Prowadzi Pan działalność gospodarczą jako osoba fizyczna w zakresie budownictwa, zagospodarowania i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek oraz kupna i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek.


W ramach wykonywanej działalności zawiera Pan umowy z klientami na budowę domu, następnie buduje Pan dom na własnym gruncie, który nie stanowi majątku trwałego firmy (jest towarem), a po jego wzniesieniu sprzedaje kontrahentom.

Budowa obejmuje również:


  1. Doprowadzenie do budynku i rozprowadzenie wewnątrz budynku sieci wodnokanalizacyjnej, elektrycznej i gazowej;
  2. Ogrodzenie działki;
  3. Wykonanie: drogi osiedlowej, dojazdowej do domu oraz podjazdu do domu.


Wewnętrzna droga osiedlowa stanowi również własność firmy, która po zakończeniu budowy osiedla oraz po doprowadzeniu jej do stanu użyteczności przekazywana jest w drodze jednostronnego aktu notarialnego zrzeczenia się na rzecz gminy.

Wnioskodawca oświadczył, iż w ramach wykonywanej działalności gospodarczej prowadzi księgi rachunkowe.


W związku z powyższym zadano następujące pytania:


  1. Jaką należy zastosować stawkę podatku VAT 7%, czy 22% od wykonanych prac związanych z infrastrukturą towarzyszącą...
  2. W jakim momencie powstaną koszty uzyskania przychodów w przypadku budowy drogi osiedlowej...


Przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej stanowi odpowiedź na pytanie drugie. Wniosek Pana w zakresie pytania pierwszego zostanie rozpatrzony odrębną interpretacją indywidualną.


Zdaniem Wnioskodawcy – w zakresie pytania drugiego - w momencie sprzedaży poszczególnych domów z całkowitych kosztów wydatkowanych na drogę należałoby proporcjonalnie podzielić wydatkowaną kwotę na ilość domów na osiedlu i przed dokonaniem sprzedaży wartość proporcjonalną dodać do kosztu pojedynczej inwestycji (budowy jednego domu).


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z dyspozycją art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), u podatników, którzy zgodnie z obowiązującymi ich zasadami rachunkowości sporządzają sprawozdanie finansowe, za dochód z działalności gospodarczej uważa się dochód wykazany na podstawie prawidłowo prowadzonych ksiąg, zmniejszony o dochody wolne od podatku i zwiększony o wydatki nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów, zaliczone uprzednio w ciężar kosztów uzyskania przychodów.

W myśl art. 22 ust. 1 cytowanej ustawy, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Z przepisu tego wynika, że wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo - skutkowym z przychodami, w tym służą zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów.

Stosownie natomiast do postanowień art. 23 ust. 1 pkt 11 omawianej ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów darowizn i ofiar wszelkiego rodzaju.

W przedstawionym stanie faktycznym wskazał Pan, iż prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług budowlanych, w ramach której buduje m. in. domy wraz z infrastrukturą towarzyszącą. W skład przedmiotowych czynności wchodzi również wykonanie drogi osiedlowej, której koszt zostaje wkalkulowany w cenę sprzedaży wybudowanego domu proporcjonalnie do ilości domów na osiedlu. Wydatki ponoszone na budowę drogi kumulowane są na jednym koncie księgowym w prowadzonych przez Wnioskodawcę księgach rachunkowych. Wewnętrzna droga osiedlowa zostaje przekazana na rzecz gminy na mocy jednostronnego aktu zrzeczenia się (akt notarialny) - po zakończeniu budowy osiedla oraz po doprowadzeniu jej do stanu użyteczności.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych uzależnia zasady potracalności kosztów uzyskania przychodów od rodzaju prowadzonych ewidencji. W przypadku podatników prowadzących księgi rachunkowe koszty uzyskania przychodów potrącalne są zgodnie z zasadami zawartymi w art. 22 ust. 5 – 5d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na podstawie art. 22 ust. 5c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów, o czym stanowi art. 22 ust. 5d cytowanej ustawy.

Sposoby księgowania kosztów dla podatników prowadzących księgi rachunkowe zawiera ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t. j. Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 ze zm.).

W świetle omówionych uwarunkowań prawnych, należy więc stwierdzić w przedmiotowej sprawie, że jeżeli Pana jednostronna czynność zrzeczenia się na rzecz gminy w drodze aktu notarialnego drogi osiedlowej nie stanowi darowizny, to koszty związane z budową tej drogi poniesione w ramach wykonywanych prac budowlanych, o których mowa we wniosku - z uwagi na fakt, iż przedmiotowe czynności realizowane są w ramach jednej usługi i wykazują związek z prowadzoną działalnością - stanowią koszty uzyskania przychodów. Jednakże – z zastrzeżeniem warunku, iż koszty te nie wykazują bezpośredniego związku z osiąganymi przychodami - należy przyjąć, że kosztem podatkowym staną się one w dacie poniesienia. W rezultacie moment potrącenia kosztów podatkowych uzależniony jest od momentu, na który - zgodnie z ustawą o rachunkowości - ujęto koszt w księgach rachunkowych.

Należy zaznaczyć, że w przypadku wyczerpania przez czynność zrzeczenia się na rzecz gminy własności drogi wewnętrznej znamion darowizny zastosowanie znajdzie cytowany wyżej przepis art. 23 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem nie będzie Pan uprawniony do ujęcia w kosztach podatkowych wydatków związanych z budową tej drogi.

Zważywszy, że do wniosku dołączono dokumenty, a Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy - działając w imieniu Ministra Finansów, wydając interpretacje w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej - nie przeprowadza postępowania dowodowego, nie jest wobec tego obowiązany, ani uprawniony do ich oceny; związany jest wyłącznie opisem stanu faktycznego przedstawionym przez Wnioskodawcę i jego stanowiskiem.


Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz, że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj