Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/415-320/08-4/AS
z 28 maja 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/415-320/08-4/AS
Data
2008.05.28



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
podatek dochodowy od osób fizycznych
podatek należny
przychód
sprzedaż nieruchomości
termin
zryczałtowany podatek dochodowy


Istota interpretacji
Odpłatne zbycie lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie minął okres pięciu lat.



Wniosek ORD-IN 365 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 18.02.2008 r. (data wpływu 19.02.2008 r.), uzupełnionego pismem z dnia 16.05.2008 r. (data wpływu 21.05.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19.02.2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego.

Wniosek złożono przez małżonków. W dniu 18.02.2008 r. wpłynęła uiszczona opłata w wysokości 75 zł. Pismem Nr (…) z dnia 08.05.2008 r. wezwano Wnioskodawców do wskazania, którego z małżonków dotyczy wniosek oraz uiszczona opłata w wysokości 75 zł.

Wniosek uzupełniono w terminie pismem z dnia 16.05.2008 r. (data wpływu 21.05.2008 r.), w przedmiotowym piśmie wskazano, iż złożony wniosek i uiszczona opłata dotyczy żony, ponadto wskazano nowy adres korespondencyjny.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W dniu 18.12.2002 roku małżonkowie zawarli w formie aktu notarialnego umowę ustanowienia odrębnej własności, sprzedaży lokalu mieszkalnego z Developerem, Przedsiębiorstwem produkcyjno – handlowym. Została ustanowiona odrębna własność lokalu mieszkalnego i jego sprzedaż na rzecz małżonków wraz z odpowiednim udziałem do części w prawie własności działek, takim samym udziałem w częściach wspólnych budynku, urządzeniach wspólnych.

Wniosek o założenie księgi wieczystej i wpis dla przedmiotowego lokalu został złożony w Sądzie Rejonowym w dniu 19.12.2002 r. Księga wieczysta została założona w dniu 09.01.2003 r. i tego dnia dokonano stosownego wpisu.

Wnioskodawczyni wraz z mężem zamierzają przedmiotowy lokal zbyć w 2008 roku.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

  1. Czy w zaistniałym stanie faktycznym w przypadku sprzedaży w 2008 roku opisanego powyżej lokalu małżonkowie zobowiązani będą do uiszczenia zryczałtowanego podatku dochodowego w wysokości 10% uzyskanego przychodu, a jeśli tak, to:
  2. Czy małżonkowie będą mogli uzyskany przychód ze sprzedaży nieruchomości przeznaczyć na spłatę kredytu budowlano - hipotecznego wraz z odsetkami zaciągniętego w dniu 20.07.2007 r. na sfinansowanie budowy lokalu mieszkalnego wraz z garażem – odrębna własność tego lokalu i jego sprzedaż miała miejsce w dniu 10.01.2008 r. na podstawie aktu notarialnego...
  3. Czy też przychód uzyskany ze sprzedaży tej nieruchomości będzie wolny od opodatkowania, bo jego sprzedaż będzie miała miejsce po upływie 5 lat od daty nabycia...

Zdaniem wnioskodawcy przychód ze sprzedaży lokalu mieszkalnego w 2008 roku będzie wolny od opodatkowania, albowiem jego odpłatne zbycie nastąpi po upływie pięciu lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jego nabycie. Podstawę nabycia stanowi bowiem akt notarialny zawarty w dniu 18.12.2002 r. Natomiast złożenie wniosku o założenie księgi wieczystej dla niniejszego lokalu i data dokonania wpisu pozostają bez znaczenia dla momentu nabycia prawa, bo stanowią jedynie czynności to prawo uzupełniające.

W przypadku opodatkowania niniejszego przychodu podatkiem dochodowym, istnieje możliwość przeznaczenia uzyskanych środków ze sprzedaży tej nieruchomości na spłatę kredytu budowlano – hipotecznego wraz z odsetkami, albowiem cel o jakim mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w stanie obowiązującym na dzień 31.12.2006 r. nabycie lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość - zostanie zrealizowany.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) – c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

  • jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Z treści cytowanego przepisu wynika, że źródłem przychodu podatnika jest m.in. odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie lub wybudowanie.

Zatem przychód z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości lub jej części oraz udziału w nieruchomości nie podlega, w świetle ww. przepisu, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jeżeli spełnione są łącznie dwa warunki:

  • odpłatne zbycie nieruchomości nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej (nie stanowi przedmiotu działalności gospodarczej) oraz
  • zostało dokonane po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie.

Podstawową formą nabycia nieruchomości lub jej części oraz udziału w nieruchomości jest zawarcie umowy kupna-sprzedaży, zamiany, darowizny lub innej umowy, w której dotychczasowy właściciel zobowiązuje się do przeniesienia prawa własności do nieruchomości na jej nabywcę. Przy czym umowa zobowiązująca do przeniesienia prawa własności nieruchomości powinna być dla jej ważności zawarta w formie aktu notarialnego, zgodnie z art. 158 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.).

Jak wynika z przedstawionego zdarzenia przyszłego w dniu 18 grudnia 2002 roku został podpisany akt notarialny na podstawie którego Wnioskodawczyni wraz z mężem stała się właścicielką lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość.

Zatem pięcioletni okres, określony w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, upłynął z końcem 2007 roku. Faktu tego nie zmienia okoliczność, że w późniejszym terminie został złożony wniosek o założenie księgi wieczystej i dokonanie wpisu dla przedmiotowego lokalu mieszkalnego w sądzie rejonowym, oraz to, że założono księgę wieczystą i dokonano w niej stosownego wpisu w roku następnym.

W świetle powyższego dokonanie w 2008 roku odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ od końca roku kalendarzowego, w którym nabyła Pani wraz z mężem prawo własności tego lokalu mieszkalnego minął okres pięciu lat, o którym mówi ten przepis.

W związku z powyższym nie mają zastosowania przepisy dotyczące opodatkowania oraz zwolnienia przedmiotowego w zakresie przychodów uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) – c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Minister właściwy do spraw finansów publicznych na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).

W związku z powyższym w celu uzyskania pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego przez męża, w imieniu którego zadała Pani również pytanie, winien on złożyć odrębny wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej.

Końcowo należy dodać, iż dokumenty dołączone przez Wnioskodawczynię do wniosku nie podlegały analizie i weryfikacji w ramach wydanej interpretacji. Tym samym, jeżeli przedstawiony we wniosku stan faktyczny różni się od stanu faktycznego występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawczyni w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja nr 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj